fbpx

Zveřejněno: 22. 3. 2017

Plazi fungují na způsobu akce-reakce. Savci už prožívají emoce jako strach, vztek, ale i láska. Co nám pocity říkají z biologického hlediska a jak nad nimi získat kontrolu?

Antropolog John Tobby a psycholožka Lena Cosmides ve své studii napsali, že „emoce jsou systém rychlého zpracování informací, které nám umožňují jednat s minimem myšlení.“ Zprostředkovávají nám možnost bezmála okamžitého rozhodování. Například pocit nechuti při pití zkaženého mléka nás ihned informuje, že nápoj je škodlivý pro naše zdraví, aniž bychom nad tím museli skutečně přemýšlet. Emoce navíc mobilizují tělo k tomu, aby bylo připraveno na určitý druh chování. „Když se sepnou, naše receptory organizují složitý systém vjemů jako vnímání, pozornost, tvorba závěrů, učení, paměť, motivovaná volba, prioritizace, fyziologické reakce, automatické chování nebo dělání rozhodnutí,“ vysvětlili Tobby a Cosmides.

emmotions shutter2


Psycholog Robert Levenson navíc zjistil, že emoce dočasně vypínají některé části našeho systému, aby předešly organizačnímu chaosu v lidském těle. Proto nám například vysychá v puse, když máme strach – emoce na čas vypnuly aktuálně neužitečný zažívací systém a tělo přestalo produkovat sliny. Krev se nahrne do spodní části těla (příprava na útěk), zvětší se nám zorný úhel a shromažďujeme v sobě vzduch.

Rozum vs. intuice

Že nám emoce něco říkají, ještě neznamená, že se tím musíme řídit. Když nás náš partner rozzuří k nepříčetnosti, rozhodně není nejlepší strategií poslechnout impulzy těla a vysklít mu zuby. V divočině nám instinkty mohou zachránit život. Jenomže společnost není přirozená, ale umělá, a proto je důležité naslouchat i hlasu rozumu. Jakkoliv jsou naše aktuální pocity relevantní a důležité, neměli bychom se jimi nechat ovládnout.
Emoce ovlivňují naše budoucí chování. Pokud s něčím máme negativní asociace, budeme mít tendenci se tomu v budoucnu vyhýbat. Jestliže jsme se někomu otevřeli a on nám zlomil srdce, je možné, že k druhým nedokážeme být natolik upřímní a otevření. A to, jak mnozí z vás možná ví, je docela velká překážka při navazování plnohodnotných vztahů.

Jak pracovat s emocemi

emotions shutter1
Že cítíte negativní emoce, je v pořádku. I ty jsou důležitý adaptační instrument organismu. Zdaleka to ale neznamená, že jste vždycky v právu. Potlačovat je ovšem problém neřeší. Lepší je naučit se s nimi nakládat. Jako mladší jsem si myslel, že jsem cholerik. Byl jsem agresivní, vztek jsem si vybíjel křikem a mlácením do věcí. Snaha ovládnout své pocity k ničemu nevedla – jenom jsem je shromažďoval v sobě. Když pohár přetekl, uvolnily se v obrovské zničující erupci. Své emoce neovládnete ani nezměníte. Cítíte je z nějakého důvodu. Nesnažte se tedy řešit důsledek, ale příčinu - tedy to, co je způsobuje. Najděte zdroj problému a postavte se jemu.
Stejně tak nemá smysl dusit emoce uvnitř. Představují energii, kterou je třeba vypustit. Vy se můžete rozhodnout, jakým způsobem ji uvolníte. Není od věci jít si třeba zaběhat. Je to zdravé.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...