fbpx

Zveřejněno: 3. 7. 2017

Umělá inteligence, robotika, znovu obnovitelné rakety – to vše je dnes již realitou. Výzkum laserů a potažmo i jaderná fúze však stále pokulhávají za akcelerujícím futuristickým vývojem. Nové studie však chystají revoluci. Díky „diamantové technologii“ totiž dosáhli vědci konečně úspěchu a skládáním menších paprsků do jednoho uceleného získali technologii, za kterou by se nemusela stydět ani Hvězda smrti. Jak bude fungovat a k čemu budou lasery sloužit?

Aaron McKay z Macquarie University, který se výzkumem zabýval, tvrdí, že půjde o průlom v této oblasti, a to díky novému způsobu seskládání laserů. Menší paprsky se budou soustřeďovat dohromady do umělého a velice čistého diamantu. 

Diamonds are the scientist’s best friends 

McKay a jeho tým museli nejdříve vymyslet způsob, jak docílit toho, aby nedocházelo k narušení tvaru paprsků, a také bylo třeba vyřešit otázku, kam se bude odvádět přebytečné teplo. Jako skvělé východisko se ukázal vývoj čistého krystalu diamantu, který byl umístěn v bodě, kde se spojují tři paprsky dohromady. Tento postup se ukázal být naprosto průlomový. Jedním z dalších plusů je, že při rozbití jednoho malého laseru celek bude stále fungovat. A to i přes zeslabení výkonu.   

Autor projektu k tomu dodává: „Náš objev je významný kvůli tomu, že vědci zaměření na lasery zápolí se zvýšením používaných energií přes jistou mez kvůli nahromaděnému odpadnímu teplu. Kombinování paprsků z více zdrojů skrze diamant je nejslibnějším řešením problému, jak tuto bariéru významně překonat.“ 

Projekt se potýká s kritikou

Práce s lasery se potýká i s vlnou negativních názorů a pochyb. Kritici tvrdí, že je projekt extrémně náročný na přípravu a navíc by vyžadoval opravdu pracnou údržbu. Také mu vytýkají, že by se musely udržovat menší lasery, kterých by bylo hodně, místo jednoho velkého. Přičemž by byl nutný servis zdrojů energie a také chlazení. Vědci však na kritiku nedají a mluví z nich prozatím jen nadšení. 

Budoucnost laserů s případným úspěchem

A jak by se lasery využívaly, pokud by byl projekt úspěšný? Této technologie by se pravděpodobně ihned chopila armáda. Tanky a vozidla by ji využívaly jako obranný systém před střelami všeho druhu, ale jistě by našla uplatnění i jako proti-raketový systém. Na tom již ostatně pracuje USA, Čína a Rusko. 

Kam až to může zajít?

Budoucnost vypadá jak ze sci-fi filmů. Existují totiž plány, že by mohly lasery po roce 2030 sloužit jako vesmírné zbraně. Byly by však také uplatněny mimo bojiště. Mohly by sloužit při výzkumech v teoretické fyzice nebo při snahách o jadernou fúzi. Bylo by možné je využít i jako ekologický zdroj energie. 

Slabší lasery mají dávno uplatnění

Slabší lasery již své uplatnění získaly. Slouží dnes jako zaměřovače u moderních pušek a také jsou využívány k různým experimentům. Jak na tom budou jejich mnohem větší a děsivější sourozenci? Na to si ještě pár let počkáme. 

 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...