fbpx

Zveřejněno: 16. 3. 2017

Mateřství je bezesporu jednou z nejkrásnějších podstat ženy. Ovšem, pokud jej nepojmete jako izolaci od světa. Být sama sebou a obhájit si svůj prostor, i když je dudlík a láhev středobodem vašeho vesmíru, není nemožné!

 

Mám tři děti a občas se stává, že se někdy nedobrovolně ocitnu v domácím vězení a setrvávám v něm třeba měsíc i déle, než si děti vystřídají všechny nemoci, které venku pochytaly. To jsou pak okamžiky, kdy si v duchu často pomyslím, že vlastně svým bezdětným kamarádkám či mámám s jedním dítětem dost závidím. Ale pak se zase na svoje špunty podívám a vím, že bych neměnila. Všechno se dá zvládnout, jen je nutné stanovit si pravidla přežití v krizových situacích.

vezeni materstvi shutterstock 141147442

Řekněte si o pomoc

Oproti životu v dřívějších dobách máme jednu velkou nevýhodu. Rodina se scvrkla jen na nukleární část, se svými problémy a starostmi jsme pak v době mateřské a rodičovské dost izolované. Navíc po ruce obvykle nebývá žádná babička, teta či sestra, která by z nás břemeno péče aspoň na chvíli sejmula. Pocity osamění i deprese, že takhle jsme si soužití s miminkem nepředstavovaly, jsou tak poměrně běžné. Když se ovšem stanou nesnesitelnými, pak se nestyďte a někomu se svěřte. Poproste kohokoliv ve svém okolí, aby vás aspoň na chvíli vystřídal, jestliže cítíte, že to zoufale potřebujete. Určitě se dobrá duše najde. Jen je někdy dobré nehrát si zbytečně na hrdinku a naučit se o svých pocitech mluvit.

Vybojujte si čas

Psychologové obvykle doporučují vyčlenit si aspoň hodinu denně, kdy se budete věnovat jen sobě. Ale nikoliv praní, žehlení, úklidu, vaření. Prostě sama sobě! Je jedno, jestli se položíte do postele s knížkou, nebo si napustíte vanu, půjdete si zaběhat. Určitě vás něco těší, něčeho se vám nedostává. Tak to napravte aspoň v omezeném množství.

vezeni materstvi shutterstock 337787171

Někdy si myslíme, že je žádoucí, abychom od porodu byly jen mámou. Ale opak je pravdou. Nezabíjejte v sobě tu svobodnou a nespoutanou holku, která se ráda smála a hltala život plnými doušky. Neměňte se ve stroj, který chce mít všechno doma pod kontrolou. Klidně občas neuklízejte a místo toho si pusťte oblíbenou hudbu nebo zamilovaný film. A rozhodně se nezříkejte svých starých přátel v zájmu dokonale fungující rodiny. Naopak je vyhledávejte tak často, jak to jen půjde. Protože v dobré společnosti se každý problém rozmělní a zlehčí. Vyčistíte si hlavu.

Na svůj život máte právo!

Když se mi narodilo třetí dítě, často jsem se dostávala do generačního střetu se svojí mamkou, která zastává názor, že když má žena děti malé, musí dočasně všechno omezit, aby se jim mohla na sto procent věnovat. Jistě, aspoň v prvních měsících po porodu to většinou ani jinak nejde. Ale copak je hřích dopřát si jednou za měsíc kafe s kamarádkou bez přítomnosti dětí? Nebo si koupit lístky na divadelní představení, které už dlouho toužíte vidět? Rozhodně ne! Pěstujte si to své, mějte se ráda a žijte! Protože jedině tak budete spokojená a šťastná máma, která si bude svoji roli naplno užívat. Možná to zní jako klišé, ale funguje to!

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...