fbpx

Zveřejněno: 20. 3. 2017

Také vám chybí doby, kdy muži běžně drželi dámám dveře a pomáhali jim do kabátu? Mnohé naštěstí můžete změnit k lepšímu, a to výchovou svých synů v galantní pány.

Výchova syna v gentlemana je založena zejména na respektu a týká se nejen vztahů k něžnějšímu pohlaví, ale všeobecně ke všem lidem, a dokonce i k důležitým hodnotám, jakými jsou například peníze a práce. Gentlemani mají vysoce rozvinutou empatii, jsou laskaví, zodpovědní, váží si druhých a mají k nim úctu.

gentleman shutterstock 538967926
Taková výchova tak není zrovna nejjednodušším úkolem – úsilí se však mnohonásobně navrací. Díky slušnému chování a výbornému vystupování jsou takoví jedinci ve společnosti velmi oblíbení a snadno v ní dosahují svých vytyčených cílů. „Dnes už nikdo nepochybuje, že etiketa otevírá dveře v jakémkoli kontaktu s lidmi, na úřadech, ve školách, ve společenském styku, v osobním životě, při obchodním jednání,“ potvrzuje odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček.

Já gentleman, ty gentleman

Jak to tak bývá, děti se učí zejména pozorováním a nápodobou. Zde by se tedy měli zapojit především tatínci či další mužští členové rodiny a malému chlapci ukazovat, jak se mají chovat správní muži. Nejsilněji na dítě působí vztah mezi rodiči, který by měl být založen na lásce, úctě, důvěře a vzájemné pomoci. Potomek velmi silně vnímá nejen mezilidské vztahy, ale i kontakty jemu blízkých lidí ke zvířatům, přírodě nebo k práci.
Sílu slušného chování můžete demonstrovat snad v každé situaci, byť by mělo jít o „pouhé“ pozdravení známého člověka. Jak uvádí Ladislav Špaček: „Člověk, který je společenský a ohleduplný vůči lidem ve svém okolí, je oblíbený a lidé ho vyhledávají.“ Vaše dítko tak jasně uvidí, že gentlemanské zvyky jsou lidmi pozitivně hodnoceny, a jelikož chce být samo chváleno, bude mít tendenci toto chování napodobovat.

Sázka na fantazii

gentleman shutterstock 387734224
Děti milují vymýšlení barvitých příběhů, proto zapojte jejich fantazii. Pomohli jste mladé ženě s kočárkem do schodů? Převedli jste slepce přes silnici? Vynesli jste sousedovi těžký nákup? Vysvětlete svému synovi, proč jste to udělali – seznamte ho se svými motivy i pocity a společně vymýšlejte podobné situace, ve kterých byste mohli takto pomoci. Syn tak uvidí, že je pro vás slušné chování naprosto přirozené, a snáze jej začlení i do svého způsobu života.

Akce!

Sám váš syn by měl dostávat šance ukázat, jaký je gentleman. Spoustu příležitostí mu k tomu nabídnou zejména setkání s vrstevníky, při nichž se mu můžete stát tichým rádcem. Chvalte ho za slušné chování; v opačném případě s ním situaci v klidu proberte a společně vymyslete, co by příště mohl udělat jinak. Naše děti jsou naše budoucnost a my nyní máme jedinečnou příležitost vychovat čestnou, uctivou a laskavou generaci.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...