fbpx

Zveřejněno: 26. 3. 2017

Nemáte terasu ani zahradu? Nevadí! K tomu, abyste si vytvořili oázu klidu stačí i malý balkon. Trendem jsou vertikální zahrady!

Pro jejich vytvoření existují speciální plastové systémy, které se velmi snadno instalují. Jelikož v sobě již mají zabudované květníky, bude vaší prací jen zasázet rostliny. Skvěle se sem hodí nejrůznější bylinky, proto zelenou stěnu vytvořte kombinováním jejich různých druhů. Stejně dobře se zde bude dařit i dalším rostlinám, a to zejména těm méně náročným na zálivku, například sukulentům. Pokud milujete DIY projekty nebo pohodový vintage styl, můžete si vertikální zahradu vytvořit i sami, a to z dřevěných palet.

balkon shutterstock 567542023
Alternativou k tomuto způsobu zahradničení je horizontální zahrada. Ta má nejčastěji podobu speciálních kovových nebo plastových mříží, které se instalují na strop balkonu a do kterých se zavěšují květináče. Ideální volbou co pěstovat jsou zejména popínavé rostliny, které vám nad hlavou vytvoří nádhernou svěže zelenou klenbu.

Lenošení pod hvězdami

Abyste na balkoně mohli trávit opravdu dost času, je nutné ho vybavit komfortním nábytkem. Zapomeňte na klasické bílé plastové židle, které jsou sice praktické, ale velkou parádu nenadělají. Vsaďte proto na designové modely, a to nejlépe z přírodních materiálů, které se budou k zelené okrase vytvořené z rostlin nejlépe hodit. Nádherně vypadají třeba kousky ze dřeva, ratanu či z kovu. Ty budou i dostatečně odolné povětrnostním vlivům a navíc jsou k dostání v široké škále podob. Jestliže se můžete pyšnit i větším prostorem, určitě si pořiďte houpací síť. Můžete si ji stejně jako sedačku nebo zahradu z palet vyrobit i sami z kusu látky a provazů.

balkon shutterstock 282159839
Komfort zajistí nejen klasické židle, ale také pohodlná křesla či sedačka. Ať tak či onak, nábytek vždy vybavte matracemi a množstvím polštářků, které vám zaručí dokonalou relaxaci a které si v případě nepřízně počasí můžete jednoduše odnést domů. Také nezapomeňte na praktický stolek, který můžete v případě nedostatku místa nahradit skládacím modelem nebo pouze úzkou poličkou. Díky tomuto vybavení budete moci balkon využívat nejen k odpočinku, ale například také jako mimořádně příjemný pracovní nebo čtecí koutek.

Světlo pro práci i relaxaci

K tomu, aby tento prostor mohl sloužit takto všestranně, potřebuje být dobře osvětlen, na což se často zapomíná. Instalujte stropní nebo nástěnná svítidla, která se zde stanou nepřehlédnutelným prvkem. Okouzlující atmosféru zajistí také řetězy, LED pásky či svíčky ve svícnech či rustikálních lucernách. Typ a design zdroje světla vždy volte podle toho, jakého interiérového stylu a atmosféry chcete na balkoně dosáhnout.

Vzhled balkonu pak doveďte k dokonalosti dekorativními prvky, ke kterým máte pozitivní citový vztah. Vhodné jsou například sošky, obrazy či nejrůznější vintage doplňky jako stoličky, žebříky či nůše.

foto: Shutterstock

Galerie

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...