fbpx

Zveřejněno: 26. 3. 2017

Ze svého okolí zná někoho takového asi každý. Jsou krásní, úspěšní, ale jedno jim chybí, partner po jejich boku. Jak je možné, že lidé, kteří by nápadníky mohli přehrabovat vidlemi, nejsou schopni navázat dlouhodobý vztah?

Na gymnáziu jsem měla spolužačku, která byla vždycky krásná, ale neviděla to. Ve škole nebyla moc oblíbená, a tak její sebevědomí stagnovalo na bodě nula. V sedmnácti se seznámila se svojí první velkou láskou. Poté, co její vztah krachnul, zůstala několik let sama. Partnera hledá, ale nenachází. Další kamarádku můžeme považovat za opačný extrém, protože má rande docela často. Vždy se ale nakonec najde nějaký důvod, proč je dotyčný podle jejích slov nevhodný. Někdy je na ni až příliš moc hodný, jindy  by chtěl zase jít hned na věc... Plejáda důvodů, proč nemůže chodit s tím nebo oním by už pomalu vydala na knihu.

Nespokojím se s málem!

single shutter 1
Není samozřejmě v naší kompetenci někoho nutit k tomu, aby přehodnotil své požadavky na potencionálního partnera. Každý má své hranice, přes které nejde. Samozřejmě je logické, že nechceme, aby byl náš partner alkoholik, tyran a podváděl na každém rohu. Na druhou stranu, podívám-li se na špatné vlastnosti všech mužů, se kterými jsem v minulosti chodila, mohla jsem se s každým z nich hned na začátku rozejít a nikdo by mi to nemohl vyčítat – jeden měl moc velké ego, druhý byl nudný patron, další zase moc mluvil o bývalkách a do krve jsem se s ním hádala. Chci tím říct, že existují vlastnosti nebo návyky, na kterých můžeme zapracovat. Můj první kluk se svoje ego krotit nenaučil, od toho, s nímž jsem měla italskou domácnost, jsem ale o expřítelkyních slyšela méně a méně...
Někteří lidé to však nevidí. Mohou být zranění z předchozího vztahu jako moje kamarádka z gymnázia a při prvních potížích ze vztahu uniknou. Snad jsou dokonce natolik zvyklí na komfort single života, že je pro ně každý, kdo s nimi není zcela kompatibilní, jeho narušitelem a nehodlají ho tolerovat jako ona druhá kamarádka. Vraťme se ale k tomu, proč se tyto věci často dějí právě atraktivním lidem.

Všechno nebo nic

V jednom z mých předchozích článků jsem psala o principu volby podle podobnosti. Ve zkratce jde o to, že si vybíráme partnera, který je podobně atraktivní, jako jsme my sami. V případě této teorie se bavíme čistě o fyzických parametrech, tím to ale samozřejmě v realitě nekončí. Vzdělaná vysokoškolačka, která o sebe dbá a vypadá dobře, bude mít na svého partnera diametrálně odlišné požadavky než vyučená kadeřnice, která je navíc trochu při těle. Tím nechceme nikoho dehonestovat. Je ale faktem, že studovaná žena bude dbát na to, aby měl její partner kultivovaný projev, mohla se s ním pobavit o zajímavých tématech a rovněž se bude snažit co nejvíce získat z partnerského vztahu, ve kterém si muž bude také klást vysoké nároky.


single shutter
Najít muže krásného, vzdělaného, hodného, který navíc nezahýbá, je spíše sci-fi než realita? Rozhodně to není jednoduché a uvědomuje si to i mnoho žen, které vztah vzdávají předem nebo snadno poznají, že tudy cesta nevede. Netýká se to ale jen něžného pohlaví. Své zkušenosti s tím má i Tomáš, který ještě donedávna vedl poněkud promiskuitní život. „Hledal jsem si dlouhodobou partnerku, ale už na prvním rande jsem dokázal poznat, že mi ta holka v něčem nesedí – je na mě třeba moc submisivní nebo má na zásadní věci úplně jiné názory než já,“ vysvětluje s tím, že s takovými ženami udržoval následně pouze nezávazné vztahy.

Kdo se bojí, nesmí na rande

Co z toho plyne? Najít si životního partnera není pro nikoho jednoduché. Řadě z nás se ani nechce nějaký vztah zkoušet, když od začátku cítíme, že by to z jednoho či více důvodů neklapalo. Najdou se i lidé, kteří si natolik zvykli na výhody single života, že je jim zatěžko se této svobody vzdávat. Nic se ale nemá přehánět. „U každého nového vztahu hrozí, že to nevyjde. Skoro každý zažil zklamání a zranění z rozchodu či odmítnutí. Tomu se instinktivně pokoušíme vyhnout, protože máme strach,“ vysvětluje psycholog Jan Kulhánek. Tak si dejte pozor, abyste si nenechali utéct životní lásku jenom kvůli svým vnitřním obavám.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...