fbpx

Zveřejněno: 14. 3. 2017

Věděli jste, že nemocným a tělesně postiženým lidem soud dříve nařizoval, aby pracovali v královských palácových zahradách, protože bylo prokázáno, že obklopení florou odbourává stres i pocit úzkosti? Nyní, po stovkách let, oprašuje zahradní terapie svou slávu.

Mnoho lidí nachází kýženou oázu klidu v dnešní zrychlené době právě na vlastní zahrádce. Je prokázáno, že při přímém kontaktu s přírodou u člověka dochází k odbourání stresu a pocitů úzkosti. Navíc se zlepšuje naše schopnost se soustředit. Dalším blahodárným účinkem pro lidské zdraví je snižování krevního tlaku.

shutterstock 131937623 1

V poslední době je zahradní terapie oblíbenou aktivitou v domovech pro seniory. Lidi v pokročilém věku udržuje a rozvíjí jak po duševní, tak fyzické stránce„Pro klienty je důležitý kontakt s přírodou, práce s různými materiály (půda, kámen, šišky, mech atd.) a také s vůněmi. Tím je podporováno jejich smyslové vnímání,“ řekla aktivizační pracovnice Lenka Rampová. Kontakt s rostlinami pomáhá aktivovat paměť, kreativní myšlení a pozornost. Práce na zahradě vylepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu a zároveň povzbuzuje všechny smysly.

„Pro klienty je také důležité, že výpěstky ze zahrady se potom mohou dále zpracovávat. Je proto dobré pěstovat vedle květin i užitkové rostliny, jako jsou např. rajčata, hrášek, papriky nebo právě bylinky. V tvořivých dílnách potom klienti šijí pytlíčky a plní je bylinkami,“ říká paní Lenka a dodává, že terapii lze přizpůsobit i lidem, kteří jsou nepohybliví. Terapii můžeme provádět i individuálně na pokojích. K tomu máme k dispozici mobilní zahrádku. Individuální myšlenková očista je vhodná pro imobilní klienty, kteří nemají možnost navštívit naši zahrádku v domově.“

 

shutterstock 384426322
Zahrada jako lék frustrovaných?

„Terapeutické zahrady“ se budují také u nemocnic, léčeben a zařízení pro lidi s hendikepem. Své místo nacházejí i u škol nebo u věznic. Práce na zahradě umožňuje totiž i řízenou ventilaci frustrace a agresivity. Tento druh rozjímání se hodí i pro mentálně postižené, dále pro lidi, kteří mají nějakou z forem smyslového nebo fyzického postižení.  I v případě duševně nemocných lidí byly prokázány příznivé výsledky, a proto se tato metoda nyní používá v běžné praxi.

Zajímá vás kurz zahradní terapie? Není nic jednoduššího, než se zúčastnit. Například Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s pedagogy Masarykovy univerzity a Českou vědeckou zahradnickou společností pořádá kurz trvající 120 hodin za 5200 Kč. Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická JABOK v Praze nabízí hodiny Úvod do zahradní terapie trvající 8 hodin. Nejbližší termín je 1. dubna 2017. I Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání v Brně – každoročně pořádá lekce, kde se dozvíte, jak vybudovat vlastní terapeutickou zahradu. Na další se budete moci přihlásit zřejmě až příští rok.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Horská dráha: Dříve zábava pro šlechtu, dnes i prostředek eutanazie

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...