fbpx

Zveřejněno: 1. 4. 2017

Patříte také k věčným hledačům - řešení problémů, lásky, štěstí, peněz, atd.? A ještě stále jste to nenalezli? Přečetli jste spoustu knih, navštívili odborné semináře, vyzkoušeli různé druhy léčby, diety, radili jste se s mnoha lidmi, byli jste na terapii i u kartářky a stále jste nikde nenašli ten správný návod, jak na to? Zkuste obrátit postup.

Nehledejte návody a místo vkládání informací zvenku dovnitř se více zaměřte na to, co se odehrává ve vás. Usilovným hledáním a zkoušením různých osvědčených rad a doporučení můžeme strávit klidně celý život bez velkého úspěchu. Pokud chceme opravdu získat to, po čem ve svém nitru toužíme, musíme to přestat hledat ve vnějším světě a obrátit se tam, odkud tento pocit vychází - tedy dovnitř. Skutečná změna může nastat pouze za předpokladu, že najdeme odvahu tento krok udělat - zastavit se, přestat utíkat a setkat se sami se sebou. Jednoho dne to stejně budeme muset udělat všichni. Vždycky nás to někde dohoní. Jestliže máme sami ze sebe takový strach, že utíkáme, schováváme se a odvracíme zrak od toho, co se uvnitř nás odehrává, jak pak můžeme být šťastní a spokojení?

eye 1209039 640

Skutečná změna může nastat pouze za předpokladu, že najdeme odvahu tento krok udělat

Ať už ve svém životě máme jakýkoliv problém, hledáním řešení vně nic nevyřešíme. Jsou to jen cizí životní postoje, rady a informace, které nemusí být vůbec vhodné pro nás. Tím, že se spoléháme na řešení, které dostaneme prostřednictvím ostatních osob, lékařů, knih, medikamentů, zpravodajství atd., se zbavujeme odpovědnosti a život vlastně nechceme mít pod kontrolou.

Je to sice pohodlné, ale faktem zůstává, že nikdo ani nic za nás naše problémy nevyřeší. Tento úkol je tu pro nás. Každý jsme architektem svého vlastního života a jsme za něj plně zodpovědní. Odpovědi na všechny otázky máme v sobě, musíme jen chtít začít se ptát a naslouchat odpovědi, která přichází - nikoliv zvenčí, ale zevnitř. Platí, že nejlépe se známe my sami - tudíž si můžeme být tím nejlepším rádcem.

Seznamme se sami se sebou a přijměme to, jací jsme. Akceptujme svou jedinečnost i své limity. Naučme se se sebou spokojeně žít. Vše, co ve svém osobním světě máme, jsme si tam vytvořili my sami. Nemoci, problémy a krize nepřicházejí jen tak odněkud z neznáma. Jsou to důsledky našeho myšlení a našich činů. Pokud budeme chtít, můžeme to kdykoliv změnit. Když se zaměříme dovnitř - na to, co cítíme, a budeme se řídit tím, co nám říká intuice, staneme se postupně více sami sebou a zjistíme, že už nic hledat nemusíme. Budeme vědět, co je pro nás správné, rady ostatních si vyslechneme, ale nepřijmeme je za své, pokud s nimi nebudeme v souladu. Přestaneme mít strach, a tím pádem nás nebude moci nikdo zastrašovat ani ovládat.

light bulb 1042480 640

Všechny překážky v naší životní cestě jsou tu proto, aby nás naučily, že spolehnout se musíme pouze sami na sebe.

Myslím si, že pomalu končí éra "zvenčí-dovnitř", která znamenala především neustálé hledání, nespokojenost, nenaplněnost, manipulaci, strach, hněv, agresivitu a utrpení. Přinesla lidstvu technický pokrok, vědecké výzkumy, války a oddělenost - od sebe sama i od ostatních.

Vnímám, že na pozadí všech světových událostí se ale už píše nová lidská kapitola s názvem INSIDE-OUT, znamenající život v integritě, s vědomím vlastní hodnoty, promítající se přirozeně zevnitř ven. Tuto dobu charakterizuje lidskost, porozumění, mír, harmonie, dobré zdraví, naplňování životních poslání a společná konstruktivní práce ve prospěch celku.

Všechny překážky v naší životní cestě jsou tu proto, aby nás naučily, že spolehnout se musíme pouze sami na sebe. Až to pochopíme, bude nám zřejmé, že jediný možný způsob, jak nastolit trvalé změny, je začít věci měnit "from INSIDE-OUT". 

Přečtěte si také můj další článek Zvyk je železná košile, ale můžeme se převléct.

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...