fbpx

Nádherné krajiny se silnou "energií místa" podle Pavla Kozáka Dalších 15 fotografií v galerii
Gozo, skalní okno dnes již neexistující, Malta

Proč se někde cítíme unaveni a jinde nabití energií? Na festivalu Evolution poznáte někoho, kdo zná odpověď.

Zveřejněno: 16. 3. 2018

Jistě stejně jako já jste už coby děti vnímali, že se někde cítíte lépe a někde hůř. Někde se nám dobře odpočívalo a jinde jsme nejraději běhali a dováděli. Dnes už vím i to, že různá místa mění svůj energetický potenciál během dne. S pohybem slunce a měsíce, podle toho, jaké je teplo nebo jak intenzivně se vypařuje voda ze země. 

Jednou z osobností, která se touto tématikou zabývá, je Pavel Kozák. Spojuje moudrost našich předků v zemích Západu a Blízkého východu a zkoumá povahu míst, kde člověk žil v různých dobách. Hovoří o energiích na „svatých horách“, na obřadištích nebo středověkých stavbách v Praze. Pavel pracuje s podobnými technikami jako proutkaři při hledání vhodného místa pro hloubení studní.  Z energií zděděných z dávné minulosti, které jsou ale dodnes patrné, vytváří Pavel rituální postupy, třeba v prostředí megalitických staveb. 

Jak stavil Karel IV.

Do oblasti jeho zkoumání patří například fenomén svatého grálu. Opravdu to byla číše s červeným vínem, ze které pil Ježíš na své poslední večeři? Nebo něco jiného, nehmotného, co vyvěrá s principů vesmíru. Dalším námětem k přemýšlení může být, jak Karel IV. plánoval stavbu Karlova mostu podle hvězd, relikvií svatých a energetických bodů na březích Vltavy.

Mluvil jsem tehdy s něčím, co není vidět, ale lze to cítit a někdy i slyšet. Myslel jsem si, že toto spojení trvalo pár minut, ale ve skutečnosti to byly hodiny.

Před mnoha lety jsem byl svědkem energetické práce, kterou Pavel Kozák prováděl,  to jsem byl ještě v době dospívání a určitě ne tak otevřený „věcem mezi nebem a zemí“ jako dnes. Přesto to byl mimořádně silný a příjemný zážitek. Byl mimo mé rozumové chápání, ale to je vlastně vždy, když chcete aspoň trochu poodhalit věci za oponou. Mluvil jsem tehdy s něčím, co není vidět, ale lze to cítit a někdy i slyšet. Myslel jsem si, že toto spojení trvalo pár minut, ale ve skutečnosti to byly hodiny.

Doporučuji se podívat na Pavlovy stránky www.archet.org. A jestli ho budete chtít vidět naživo, přijďte na Festival Evolution v neděli 25. března.

Galerie

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...