fbpx
Aplikace pomáhá zachránit tisíce srnčat. Pomoct můžete i vy 1 fotografie
Mláďátka nejsou ve vysoké trávě vůbec vidět.

Sečení luk a polí ohrožuje mladé srnce na životě. Stačí je přitom včas vyhnat.

Zveřejněno: 6. 5. 2018

V období od května do července rodí srny mláďata, která poté ukrývají do vysoké trávy na loukách, aby je ochránily před predátory. V tyto měsíce však také vyjíždějí traktory sekat louky na senáž a to se kvůli nedodržování zákonů stává pro mláďata srnek, zajíců a dalších zvířat osudným. Výsledkem je 60 000 až 70 000 posečených srnčat ročně.

Kvůli vysoké trávě nemá řidič možnost mládě vidět, takže při jeho odjezdu zůstává na louce mrtvé či zmrzačené srnče, které často umírá v bolestech i několik hodin. Lze tomu ale zabránit.

Když se neplaší

Zemědělci jsou povinni zvěř před sekáním chránit, sekat plochu vždy od středu k okraji, používat poplašná zařízení a hlásit termíny sečení místním myslivcům, kteří musí dle zákona louky procházet. Přestože může být nedodržování zákona sankciováno pokutou až 500 000 Kč, v mnoha případech zemědělci s myslivci nespolupracují a výsledkem jsou tisíce posekaných srnčat a nešťastných matek, které svá mrtvá mláďata i několik dnů hledají.

Častým problémem je neochota zemědělců či myslivců spolupracovat, také nedostatek dobrovolníků na prohledávání větších ploch. Veřejnost také často netuší, že je možné upozorňovat orgány státní správy na nedodržování zákona.

Pomáhejte i vy

Mohou však pomáhat lidé, kteří se rádi procházejí přírodou a osud srnčat jim není lhostejný. Na ochranu srnčat vznikly webové stránky www.stopsecenisrncat.cz, kde se můžete zaregistrovat jako dobrovolník a přímo se podílet na vyhánění zvěře z luk těsně před sekáním.

foto: Shutterstock, zdroj: Stop sečení srnčat

Tipy redakce

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po Novém roce dali jako spousta lidí následující předsevzetí: Už...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.