fbpx

Patnáct minut. Běžné čekání u lékaře, zapovídání s kamarádkou, bleskový oběd mezi schůzkami... V nabitém dni aktivního člověka má čtvrthodinka pramalý význam, v africké divočině ale značí další krůček na cestě k přírodní katastrofě.

Zveřejněno: 19. 10. 2022

V průměru každých patnáct minut zde lidským přičiněním zemře slon. Mezi vaší ranní kávou a večeří je to zhruba padesátka, během 24 hodin téměř stovka životů, které jsou v pralesích a savanách navždy ztraceny.

Český zoolog a dobrodruh Arthur Sniegon to ale nehodlá nechat jen tak. Jeho příběh o neúnavném nasazení při ochraně slonů před vyhynutím, jež by mělo dopad na celou naši planetu, zachycuje nový dokument The Elephangelist.

Ve vzájemném propojení

Zvířata, která s námi sdílí planetu už miliony let a jsou neodmyslitelnou součástí naší přírody, čelí zániku. Za posledních 31 let klesla populace slonů v Africe o 70 %, pro své kly se stávají terčem pytláků, kteří s nimi ve velkém obchodují na černých trzích. Sobecká touha na jedné straně po penězích a na druhé po vlastnictví vzácných slonovinových artefaktů s sebou ale nese mnohem tíživější hrozbu – vyhubení slonů může mít fatální důsledky na chod přírodních ekosystémů.

krk04826

Momentka z natáčení (zdroj: Save-Elephants)


„Je pro mě těžké smířit se s představou, že život slona je obětován pro výrobu nějaké hloupé sošky, což je o to absurdnější, když si uvědomíme, jak významnou roli hrají sloni v celém ekosystému,“ říká Sniegon v dokumentu z dílny tvůrců Lukáše Hodise, Jakuba Chlouby, Radka Karka a Davida Alexy, kteří se zoologem strávili 14 dní v africkém terénu. Sloni krajinu kolem sebe nejen aktivně využívají, ale i výrazně přeměňují a zároveň patří mezi hlavní distributory živin pro další organismy. „Bez nich tak  může dojít k razantnímu snížení biodiverzity, která svými procesy ovlivňuje kvalitu našich životů,“ uvádí mladý vědec a zdůrazňuje, že ochrana ohrožených druhů je jedním ze základních předpokladů, jak můžeme zachovat rozmanitost a funkčnost přírody kolem nás. Ztráta biodiverzity je totiž třetím největším globálním rizikem, kterému v příštích deseti letech budeme čelit.

Příběh Čecha, co mění svět

Diváci dokumentu The Elephangelist se společně s Arthurem vydají do srdce oblasti Tsoulou na západě Konga, kde zoolog demonstruje důležitost těchto zvířecích velikánů pro naši planetu. Stanou se svědky odvážného rozkrývání sítí pytláků a obchodníků se slonovinou a dalšími neetickými produkty a jakmile pochopí, jak silné může být pouto mezi slonem a člověkem, možná – snad – i sami začnou jednat. „Lidé ke svým rozhodnutím často potřebují silné příběhy, které v nich probudí emoce a touhu je následovat,“ vysvětluje producent Lukáš Hodis jeden z cílů dokumentárního filmu. „Příběhy jsou způsobem, jak ukázat lidem cestu k zapojení do změny. A právě proto chceme Čechy jedním takovým inspirovat.“

Sniegon v sobě nesl lásku k přírodě již od dětství, skutečnou vášeň pro její objevování v něm však probudilo až cestování po Blízkém východě, Evropě a Severní Americe. Po studiích na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy působil jako dobrovolník v kanadském Cochrane Ecological Institute, kde se věnoval péči o ohrožené volně žijící živočichy. Následně se vydal na několik expedicí do Afriky, a právě ty mu navždy změnily život. „Tento zážitek ve mě vyvolal takovou zvědavost, že už jsem si nedokázal představit, že bych snad slony nikdy dále v životě neviděl,“ vypráví Sniegon. „O mém osudu bylo rozhodnuto.“

m krk03100

Momentka z natáčení. (zdroj: Save-Elephants)


Pod záštitou jeho organizace Save-Elephants, kterou založil v roce 2013, začal podnikat záchranné aktivity a v současné chvíli vytváří jedinou českou dlouhodobou stopu ve střední Africe na záchranu mizejících druhů. Jeho dobročinná organizace monitoruje divočinu, potírá ilegální obchod, pracuje s domorodci a šíří osvětu. Aktivista také často ve spolupráci s policií vystupuje jako volavka při odhalování překupníků. Protože je oblast Tsoulou naprosto unikátní z hlediska biodiverzity a geologických úkazů, v budoucnu by ji rád převzal pod svou správu a ochranu. „ Funkční chráněné území tohoto typu v Kongu zoufale chybí, proto se chceme zasadit o zachování co největší části rezervace a jejího okolí v současném stavu, aby se ekosystémy uchovaly,“ vysvětluje Sniegon. „Jakožto budoucí potenciální externí partneři jednáme s konžskou vládou a dalšími institucemi, protože to místo má také velký potenciál pro ekoturismus.“ 

Premiéra filmu proběhla 16. října. Divákům je nyní dokument k dispozici na stránkách Elephangelist.cz, Arthurovy aktivity mohou podpořit sbírkou na Donio.cz. Pro ty, kteří mají raději osobní zážitek je připraveno 20. října od 18:00 promítání v pražském Kině Dlabačov. Akce je přístupná veřejnosti zdarma.

Tvůrci dokumentu jsou režisér Jakub Chlouba, fotograf Radek Karko, producent Lukáš Hodis a produkční a odborný konzultant David Alexa.

Partnery projektu jsou Huawei, Nadační fond Zeměkvět, Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, FilmCrew, Gumotex, Audiovizuální produkce Univerzity Palackého v Olomouci 

Jeden by řekl, že nezbývá než držet palce. Do projektu se však může zapojit každý z nás, a to v sobě ani nemusíte najít stejnou odvahu jako Artur. Stačí jeho aktivity podpořit sbírkou na Donio.

Související…

Ochránci slonů můžou ohrožená zvířata počítat z vesmíru. Dokáže je zaměřit satelit
Jan Handl

 

 

foto: Save-Elephants, zdroj: Save-Elephants

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...