fbpx

Zveřejněno: 13. 4. 2017

Klidně by se dalo říct, že Švédsko je kolébkou recyklace. Odpad zde třídí přes 99 % domácností, a protože místní spalovny nemohou bez smetí fungovat, dováží se na Skandinávský poloostrov z jiných koutů Evropy. Švédové však mají ještě další světový unikát - první nákupní centrum, které prodává jen použité a opravené věci. 

Město Eskilstuna přišlo s jedinečným nákupním konceptem. V obchodním domě ReTuna Återbruksgalleria seženou zákazníci nespočet originálních předmětů. Od oblečení a módních doplňků přes elektroniku až po designový nábytek. „Nic zvláštního,“ řeknete si u skleněných vchodových dveří. Jakmile se však podíváte malinko blíž, zjistíte, že jsou všechny vystavené produkty z druhé ruky. 

Pro jednoho odpad, pro jiného poklad

Snad každý z nás má doma spousty zbytečností, které už opravdu dlouho nepotřeboval. ReTuna Återbruksgalleria poskytuje ideální možnost, jak se jich zbavit a zároveň jim dát šanci na nový domov. Zaměstnanci nechtěné věci roztřídí, opraví a případně umístí do některého ze 14 butiků k následnému prodeji. Naleznete zde i obchody se speciálním zaměřením na hračky, kola, zahradnické náčiní nebo třeba na stavební materiály. 

retuna

Ačkoliv obchodní centrum provozuje obec, jednotlivé obchůdky patří soukromníkům.

Nepostradatelnou součástí celého centra je také výborná restaurace, která servírované pochoutky vaří samozřejmě jen z kvalitních biopotravin. Významnou část budovy zabírá i konferenční místnost, výstavní hala a odborné učiliště, kde se můžete vzdělávat v oblasti recyklace. 

Nápad postavit takové centrum přinesl ohromné množství pozitivních reakcí hlavně v rámci ekologického smýšlení a zároveň přinesl svým obyvatelům 50 nových pracovních míst, což zvýšilo místní ekonomiku. ReTuna Återbruksgalleria se zkrátka ojedinělým způsobem snaží udržet téma „Být šetrný k přírodě“ v popředí naší společnosti. Evidentně se od Švédska máme ještě hodně co učit. Ale kdo ví, třeba se zanedlouho něco podobného objeví i v našem městě. 

Čtěte také: 

Veronika Knirschová: Skutečně potřebujete kupovat nové oblečení? 

Lilia Khousnoutdinova: Ze starých sárí děláme nové šaty

Už jste viděli kolo z kapslí od kávy? 

 

Tipy redakce

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po Novém roce dali jako spousta lidí následující předsevzetí: Už...


Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.