fbpx


Zveřejněno: 14. 4. 2017

Představte si ten okamžik – vše se ztiší a vy se zahledíte na probouzející se louku s ranní rosou či zrající pole pozlacené sluncem... Shon, povinnosti a starosti najednou mizí jako mávnutím kouzelného proutku. To vše můžete zažít, aniž byste dokonce vystrčili nos z domu.

Přesně takovou úžasnou podívanou vám zprostředkují moderní fototapety, které se stávají nejen osobitou dekorací interiéru, ale i kreativní formou relaxace. „I zrak můžeme využít k povolení psychického napětí,“ dokládají Charly Cungi a Serge Limousin, autoři knihy Relaxace v každodenním životě, a pokračují: „Metoda, která je inspirována některými formami jogínské a zenové meditace, spočívá v soustředění pozornosti na vjem s cílem dosáhnout uvolnění ducha a těla. Ve skutečnosti ji používáme prakticky neustále, ale většinou pouze povrchně a nestále, protože naše vnímání je podřízeno myšlení. Metoda soustředění na vnímání tento vztah obrací: Myšlení následuje vnímání, a tím se výrazně zpomalí jeho běh.“

tapety shutterstock 201229109

Snídat v zelené trávě můžete i u sebe v kuchyni.

Koukání do zdi povoleno

Díky fototapetám tak můžete relaxovat „pouhým“ koukáním do zdi. Udělejte si pohodlí a začněte vnímat zobrazenou scenérii, volně po ní klouzejte očima, vychutnávejte si její krásu a snažte se na nic nemyslet. Poté zavřete víčka a scénu si vyvolejte v představách. Toto jednoduché cvičení dokonale zklidní a vyprázdní vaši mysl, a tím sníží i vaše celkové psychické i fyzické napětí.

Cestování v čase i prostoru

Díky fototapetám zobrazujícím autentické scény se můžete přemístit v čase i prostoru přesně tam, kam vás to nejvíce láká. Výběr vhodného motivu je proto klíčový. K nejoblíbenějším patří zejména uklidňující scény jako například výjevy z přírody. Relaxačními účinky oplývají i fototapety s vintage motivy, které nejčastěji zobrazují prostředí poklidných vesniček nebo vylidněných starodávných ulic. Výběr motivu by se měl vždycky odvíjet od vaší nátury. Pokud vás nenabije klid a pohoda přírody, můžete si vybrat z široké nabídky obrázků, které doslova sálají energií pulsujícího velkoměsta, divoké fauny nebo moderní architektury či techniky. Tapety s takto výraznými scénami se skvěle hodí do prostředí kanceláří i domácích pracoven, ve kterých podpoří pracovní a cílevědomou atmosféru.

tapety shutterstock 387793639

A vaše děti se mohou každý den probouzet třeba uprostřed březového lesa.

Harmonické sladění

Výběr motivu by měl vycházet nejen z vašeho osobního vkusu, ale i z dispozic a zařízení prostoru. Realistické tapety jsou totiž velmi výrazné, a proto se jimi dekoruje obvykle jen jedna ze stěn místnosti, jen výjimečně všechny. Extravagantní a barevně pestré motivy si můžete dovolit v prostorných a dobře osvětlených interiérech, které jsou ideálně zařízeny v duchu minimalismu a ve světlých tónech. Ani v malých tmavých místnostech však nemusíte být o krásu fototapet ochuzeni. V takovém případě vsaďte na méně výrazné náměty v neutrálních barvách. Příkladem takové scény je černobílý březový les v zimě.

Pro nádherný výhled

Tyto nádherné dekorace mají navíc schopnost optického klamu. Díky nim můžete velmi snadno vylepšit dispozice snad každého prostoru a prokážou velkou službu i v místnostech bez oken. Do podobných prostorů volte buď velkoformátové fototapety, které celou místnost rozjasní, nebo fototapety menších rozměrů, které věrně nasimulují chybějící okno. Menší obrázek na zdi můžete navíc doplnit skutečným okenním rámem, čímž dovedete iluzi k dokonalosti. Přivítejte i vy fototapety do svého domova a získejte novou energii do života jediným pohledem na stěnu, zakoupit je můžete třeba zde

Čtěte také: 

Objevte kouzlo řízených iluzí. Zlepší se vám život! 

Dejte starým oknům nový smysl

Ložnice do modra a žluté kuchyně. Podpořte psychologický rozměr barev v bytě. 

 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...