fbpx

Zuzana Dražilová organizuje první ročník filmového festivalu, kam chce sezvat dětské tvůrce z celého světa a ukázat, že i generace Facebooku a YouTube může být kreativní. Teď se festival draží na Startovači

Zveřejněno: 13. 11. 2019

Filmovou producentku Zuzanu Dražilovou už nebavilo pořád dokola poslouchat řeči o tom, jak jsou dnešní mladí lidé závislí na telefonech, že nic nedělají a že jim chybí kreativita. Během svého působení ve filmové branži se totiž vždycky setkávala s talentovanými teenagery a dnešní mladí prý podle ní nejsou žádnou výjimkou. Aby to dokázala i ostatním, rozhodla se letos v Praze uspořádat první mezinárodní filmový festival zaměřený na tvorbu teenagerů, který nazvala Teenfilmfest. Chce se tak pokusit nabourat mýtus, že předchozí generace byly v něčem lepší než ta současná.

První ročník Teenfilmfestu proběhne v kině Světozor o víkendu 14. a 15. prosince. Promítat se budou filmy vytvořené dětmi a mládeží ve věku 8 až 21 let. Pořadatelům jde především (ale nejenom) o to, představit české mládeži úspěšné filmy, které vyrobili jejich vrstevníci v různých zemích světa. Festivalový program je tedy sestaven z filmů, které pocházejí nejen z evropských zemí, ale také z Kanady, USA, Jižní Ameriky nebo třeba z Pákistánu.

Hlavní hvězdou bude talentovaná režisérka a kameramanka Morgana McKenzie z kanadské Ottawy, která natočila svůj první film ve 12 letech.

Mladí čeští tvůrci, ale i profesionálové z filmové branže budou mít možnost setkat se s tvorbou svých "kolegů" z celého světa, mohou se seznámit a vyměnit si zkušenosti. A zároveň pořadatelé chtějí ukázat i výběr filmů, které natočili začínající čeští filmaři.

film camp

Mladí filmaři ze Cinema Campu z léta 2019


Na Teenfilmfestu proběhnou dvě premiéry celovečerních filmů profesionálních filmařů pro mládež, přičemž hlavní hvězdou bude talentovaná režisérka a kameramanka Morgana McKenzie z kanadské Ottawy, která natočila svůj první film ve 12 letech. Zajímavosti a ukázky tvorby budou postupně zveřejňovány na festivalovém Facebooku.

Přispějte i vy

Producentka festivalu Zuzana Dražilová má po ruce menší tým nadšených organizátorů, kterým ale chybí to zásadní – peníze. Proto Zuzana dala na své příjmení a projekt zadala na Startovač, kde se na něj snaží sehnat podporu. Přispěvatelé si mohou vybrat z řady odměn – od akreditace na celý festival až třeba po možnost účasti na filmařském workshopu. Mladí tvůrci budou na festivalu soutěžit o přízeň poroty celkem v pěti hlavních kategoriích podle žánru filmu a dále ve třech podkategoriích podle věku. O výběru a ocenění filmů bude rozhodovat porota složená z filmových profesionálů a známých osobností.

Součástí festivalu je i prezentace dalšího projektu Zuzany Dražilové Okno do světa. Jde o filmové workshopy pro děti z dětských domovů.

Na programu spolupracují pořadatelé partnerských zahraničních festivalů, jako jsou Reel Youth Film Festival nebo Toronto Youth Shorts Film Festival v Kanadě, dánský The Next Film FestivalLahore International Children’s Film Festival v Pákistánu, irský Fresh Film FestivalCamera Zizano v Řecku, britský FANS Youth Film Festival nebo International Youth Film Festival ve Španělsku.

tff 2019

Součástí festivalu je i prezentace dalšího projektu Zuzany Dražilové Okno do světa. Jde o filmové workshopy pro děti z dětských domovů. Na festivalu budou mít hlavně mladí možnost přičichnout k filmařině a dokumentaristice na workshopech nazvaných Dílna mladých dokumentaristů, Profesionální youtuber a Začínající rozhlasový reportér. Proběhnou také autogramiády, besedy s hosty a mladými úspěšnými filmaři.

Související…

Film může vyřešit problém. Šmejdi jsou důkaz, říká šéf festivalu Jeden svět
Tereza Hermochová

foto: Shutterstock, zdroj: Teenfilmfest

Tipy redakce

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...