fbpx

Přední streetartoví umělci dostali k dispozici plochy zajímavých budov v centru i na okraji Prahy. A na nich upozornily na to, že moderního umění je ve městě pořád málo

Zveřejněno: 24. 9. 2019

Tančící dům, Obchodní dům Kotva nebo Dům módy na Václavském náměstí. Ty všechny (a ještě některé další) se staly v noci z neděle 22. září na pondělí 23. září uměleckým plátnem pro zhruba dvacítku známých street artových umělců. Do akce se zapojila jména jako Věrka Vybíralová, Marek Schovánek, Dávid Kurňavka, David Strauzz či Klára Sedlo. A zapojily se i různé "objekty". Celkem šlo o 13 budov na periferii i v centru města, dvě pojízdné míchačky a jeden luxusní automobil.

Za akcí, která má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art, stojí společnost PSN. Ta dala umělcům k dispozici celkem 193 metrů čtverečních plochy svých domů a k tomu jim trvale zpřístupní nový legální prostor – cihlovou stěnu areálu v pražských Vršovicích.

Kde všude se malovalo

V neděli o půlnoci začala pro zhruba dvacítku umělců tajná mise, jejímž cílem bylo dát během pěti hodin nový háv vybraným pražským budovám. Například na Starém Městě jde o OD Kotva, budovu v Břehové a Pařížské ulici.

cos parizska

Nové Město pak oživily malby na Tančícím domě, Domu módy či Rezidenci Opletalova. "Novou fasádu" dostal také kontejner u bývalé továrny na letecké díly Microny v Modřanech, Rezidence u Sv. Václava na Praze 10 a další budovy na Praze 3 a 7.

Trvale umělecká díla zůstanou na Tančícím domě, OD Kotva, v Microně, Opletalově ulici a na dalších místech.

Většina z maleb zůstane dočasně, trvalý zásah do vnější podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezen. Proto se při akci ve většině použily křídové spreje nebo fólie, které lze bez větších problémů či následků odstranit.

Kdo všechno je "za tím"

Na akci se podílel například Dávid Kurňavka, Adam Zimmermann (iamrushdog), Matěj Olmer, Nika Holúsková, Michal Škapa či Lucie Jindrák Skřivánková. Právě ta stojí za grafickým ztvárněním sloupu Tančícího domu. „Tento projekt je pro mě zajímavou adrenalinovou výzvou a splněným snem. Má malba a celkově tvorba je považována za dynamickou a výbušnou, což mi přijde příhodné právě pro architekturu Tančícího domu.

tancici dum detail

 

Mural na sloupu bude korespondovat s hladinou protékající řeky a rozpohybovanou architekturou budovy v jemných barvách. Zatím jsem nikdy nepracovala potmě, ani ve výšce pěti metrů na štaflích, obvykle pak nemívám návrh dopředu, ale pouze vizi. I proto je pro mě tato záležitost velmi vzrušující a moc si jí cením, protože máme šanci ukázat, že street art se může stát nedílnou součástí města a přilákat návštěvníky. V Česku je pro něj ale oproti západním zemím příležitostí zatím jen velmi málo,“ uvádí Lucie.

Největší dílo, které v noci vzniklo, má rozměry 12 metrů na 2,5 metru a nachází se na kontejneru sloužícím jako vstup do atomového krytu u budovy bývalé Microny.

Další, tentokrát kulturní památku české metropole, konkrétně OD Kotva, proměnil kanadsko-český umělec David Strauzz. Ten v roce 2018 na Lennonově zdi ztvárnil tvář Johna Lennona v nadživotní velikosti. Celkem dostali umělci pro svou tvorbu k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy. Na každé budově vznikla unikátní kresba typická pro rukopis daného umělce.

dum mody

Veškeré budovy jsou z portfolia PSN, která za akcí na podporu street artu stojí. Jak uvedla Kateřina Jukl, marketingová ředitelka společnosti: „Naše společnost se dlouhodobě angažuje na poli umění a podporou umělců je dobře známá. Proto jsme neváhali nabídnout budovy z našeho portfolia i k trvalé výzdobě, pokud to podmínky samozřejmě umožňovaly.“

Malby spojuje Vanguard

A dále dodává, že cílem této noční akce bylo zviditelnit street art jako opravdové umění, které může oživit město a zatraktivnit i různá zapomenutá místa pro turisty. „Zároveň jsme tím chtěli poukázat na to, že je zde málo prostoru, kde by se umělci mohli realizovat, proto jsme se rozhodli vytvořit z našeho areálu Koh-i-Noor v pražských Vršovicích novou legální plochu pro street artové umělce.“

Největší dílo, které v noci vzniklo, má rozměry 12 metrů na 2,5 metru a nachází se na kontejneru sloužícím jako vstup do atomového krytu u budovy bývalé Microny, kde začátkem září započala rozsáhlá přestavba na unikátní architektonické dílo nesoucí název VANGUARD. „Právě takzvané ,Vanguardí‘ V, které je zakomponované v každé malbě, je symbol nově vznikajícího loftového projektu,“ doplnila Kateřina Jukl z PSN.

Související…

Ostrá tužka Karla Křivana: Graffiti na Karlův most patří
Karel Křivan

foto: Michaela Cásková a archiv

Galerie

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...