fbpx

Tvůrci animovaného unikátu S láskou Vincent na podzim představí svůj další film. JAGNA odhalí obraz venkova 19. století 1 fotografie
zdroj: Bohemia Motion Pictures

Nejnovější film dvojice režisérů Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana, z jejichž dílny pochází i snímek nominovaný na Oscara S láskou Vincent, se letos na podzim dočká světové premiéry. Film JAGNA, vytvořený jedinečnou technikou animované malby, bude poprvé prezentován začátkem září v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Torontu. Čeští diváci ho pak mohou spatřit 6. listopadu na filmovém festivalu 3KinoFest. Do kin vstoupí o tři dny později.

Zveřejněno: 11. 8. 2023

JAGNA (v originálním názvu Chlopi, anglicky The Peasants) vychází z předlohy románu Sedláci od polského autora Władysława Stanisława Reymonta, za který významný prozaik a představitel uměleckého hnutí Mladé Polsko získal v roce 1924 Nobelovu cenu za literaturu. Na pozadí obrazu doby na přelomu 19. století, s jejími ostrými sociálními rozpory mezi velkostatkáři a rolníky, se odehrává romantický příběh protkaný zvraty, láskou, ale i nenávistí. Děj plný emocí rozkrývá odvrácenou tvář těžkého života i tehdejších poměrů na vsi. Ústřední postavou je Jagna, krásná mladá dívka, která je mnohým trnem v oku. Půvabná žena je zdrojem romantické náklonnosti a přirozeným katalyzátorem dramatických událostí.

Režisérka DK Welchman se ve filmu vrací k polským kořenům a román Władysława Reymonta prezentuje široké veřejnosti za pomoci techniky animované malby, která si již díky filmu S láskou Vincent získala srdce sta tisíců fanoušků po celém světě. Nejen samotný román, ale i interpretace děl umělců, jako je Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc a Leon Wyczółkowski, jsou odrazem uměleckého hnutí Mladé Polsko. To se na přelomu 19. a 20. století naplno projevovalo nejen v literatuře, ale také v hudbě nebo ve výtvarném umění.

Snímek byl zpočátku natočen jako hraný film, načež se skupina více než 100 malířů pustila do malířské animace jednotlivých scén. Výtvarníci malovali klíčové záběry olejovými barvami Cobra (Royal Talens) na plátno a skupina animátorů vytvářela mezisnímky, aby vyhladila přechod z jednoho záběru do druhého. Tento druh postprodukce trval celé dva roky.

Snímek JAGNA byl pro nás další objevitelskou cestou, která nám umožnila hlouběji proniknout do emocionálních možností a estetické krásy, kterou může animace v podobě speciální olejomalby přinést do filmového vyprávění.

Světové premiéry se film dočká v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, jenž letos proběhne od 7. do 17. září. Jde přitom o jeden z největších veřejně přístupných filmových festivalů na světě, který každoročně přiláká bezmála půl milionů návštěvníků.

„Jsme nadšeni, že se světová premiéra filmu JAGNA uskuteční zrovna na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Hlavní myšlenkou TIFFu je změnit způsob, jakým lidé vnímají svět prostřednictvím filmu, což je filozofie nám blízká. Snímek JAGNA byl pro nás další objevitelskou cestou, která nám umožnila hlouběji proniknout do emocionálních možností a estetické krásy, kterou může animace v podobě speciální olejomalby přinést do filmového vyprávění. Díky ní divákům lépe přiblížíme Reymontův silný příběh o životě rolníků, který je navzdory Nobelově ceně současné společnosti do značné míry neznámý,“ komentuje Hugh Welchman, spolurežisér a producent filmu JAGNA ze studia BreakThru Films.

Poprvé se v Česku celovečerní snímek objeví 6. listopadu v rámci jubilejního desátého ročníku Mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest za podpory Polského institutu. “Mám velkou radost, že jubilejní desátý ročník 3KinoFest zahájíme tak výjimečnou uměleckou událostí, jako je film JAGNA. Tím jen potvrzujeme naše motto, 3KinoFest – to nejlepší ze středoevropské kinematografie,” říká Vavřinec Menšl, ředitel 3KinoFest. 

 Na plátna českých kin pak snímek vstoupí 9. listopadu. Do české distribuce jej uvádí Bohemia Motion Pictures.

Oficiální teaser k filmu si můžete pustit zde: https://youtu.be/kSbOFob_y24

Související…

Film Barbie očima terapeuta. Co říká postava Kena o mužské duši?
Dominika Glaserová

 

foto: Bohemia Motion Pictures, zdroj: Bohemia Motion Pictures

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...