fbpx

Slovensko jako na dlani. Přinášíme vám inspiraci na cesty po krásách našich nejbližších sousedů 2 fotografie
zdroj: Campiri

Zbývá vám ještě pár dní dovolené? V tom případě na nic nečekejte a vyrazte na Slovensko. Země našich bratrů, kde se nad hlavou tyčí Tatry a v údolí přírodní i historické památky, nabídne nejen úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města. Náš východní soused toho skrývá mnohem víc a obytňák je ideálním dopravním prostředkem, jak tato místa poznat všechna najednou!

Zveřejněno: 9. 8. 2023

Na Slovensku se cítíme jako doma. Společná historie, jazyk, ale i tradiční kuchyně oba národy spojuje i po více než třiceti letech od rozdělení Československa. V případě, že chcete poznat krásy Slovenska, doporučujeme vám nasednout do karavanu, zařadit jedničku a vydat se za nezapomenutelnými zážitky v pojízdném hotelu na čtyřech kolech.

„Abychom vám svobodné cestování usnadnili, připravili jsme si pro vás na našem webu Campiri hned několik itinerářů, mezi kterými najdete kromě Slovenska také cestovatelské tipy a rady zaměřené na Rakousko, Německo, ale třeba i Španělsko. Protože v srpnu, v září i v říjnu máme stále volné kapacity, můžete si karavan nebo obytný vůz přes náš web jednoduše pronajmout a zároveň se nechat inspirovat již předpřipravenými výlety od dobrodruha a dlouholetého cestovatele Honzy Rychtaříka,“ dodává majitel společnosti Campiri Lukáš Janoušek.

Z Trenčína do Malé Fatry

Dvanáct kilometrů od hranic s Českem se nachází Trenčín. Město ležící na řece Váh potěší zejména všechny milovníky historie. Nabídne nádherné centrum s výhledem na Trenčínský hrad s velkým hradním komplexem, který rozhodně stojí za vidění. Pokud sem pojedete o prázdninách, pravděpodobně zažijete jednu z mnoha kulturních a společenských akcí, kterými je Trenčín proslulý.

Za příznivých podmínek a hezkého počasí zažijete neopakovatelná dechberoucí panoramata.

Pokud máte rádi historii, udělejte si výlet také do Bojnic. Toto lázeňské město je jedním z nejromantičtějších míst na Slovensku, přičemž hlavní atrakcí této lokality je zámek Bojnice. Historická stavba je považována za nejkrásnější a nejnavštěvovanější památku ve střední Evropě. Ohromí vás především svou jedinečnou architekturou v neogotickém stylu.

V případě, že dáváte přednost přírodě, vydejte se směrem Malá Fatra na Jánošíkove diery. Turistická stezka vás roklí provede po lávkách, můstcích a žebřících nad vodopády a kaskádami. Můžete si vybrat základní zhruba 7kilometrový okruh. Pokud vám však situace a nálada dovolí, stojí za to vyzkoušet i delší a náročnější túry. Přespat zde můžete rovnou na parkovišti před vstupem, díky čemuž si můžete vychutnat nádherný východ slunce bez dalších návštěvníků.

campiri min

V okolí Malé Fatry ještě stojí za návštěvu Vrátná dolina, která je rájem pro všechny milovníky zimní i letní turistiky. Na konci doliny se nachází lanovka na Chleb a dá se odtud vyjít i na Kriváň, nejvyšší horu Malé Fatry, nebo si naplánovat krásnou hřebenovku a přes Chatu a Grúni se vrátit zpět. Za příznivých podmínek a hezkého počasí zažijete neopakovatelná dechberoucí panoramata.

Povinná zastávka v Nízkých Tatrách

Nízké Tatry, pohoří v centrální části Slovenska, jsou známé svou nádhernou krajinou a bohatými přírodními scenériemi. Ještě než se za nimi ovšem vydáte, doporučujeme zajet si na oběd nebo kávu do města Liptovský Mikuláš. Pár kilometrů od jeho centra se zde navíc nachází největší slovenský aquapark Aquapark Tatralandia, který ocení především všechny děti. V okolí Liptovského Mikuláše pak najdete také Demänovské jeskyně, jež jsou podzemním královstvím Slovenska. Necelých 50 kilometrů od Liptovského Mikuláše pak nesmíte minout ani dominantu oravského regionu, Oravský hrad. V létě se zde na hradním nádvoří konají historické festivaly a rytířské turnaje.

Největším turistickým lákadlem je možnost vyjít na Skalnaté pleso nenáročnou procházkou nebo se nechat vyvézt lanovkou až do Lomnického sedla.

Pokud budete v Demänovské dolině, která patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším dolinám Nízkých Tater, udělejte si výlet do největšího lyžařského střediska Jasná. Moderními lanovkami se můžete dostat na vrchol Chopku a odtud pak vyrazit na příjemné hřebenové túry nebo letní procházky. Zároveň si v okolí Jasné přijdou na své i všichni milovníci adrenalinových zážitků.

Z Nízkých Tater rovnou do těch Vysokých

Vstupní branou do Vysokých Tater je bezesporu Poprad. Ten vznikl po druhé světové válce spojením tří měst. Jedním z nich je Spišská Sobota, která má nejhezčí památkovou zónu. Pokud se budete chtít ve městě pod Tatrami odreagovat, můžete vyrazit do aquaparku jménem AquaCity nebo do lezeckého centra WoodRock s nejvyšší lezeckou stěnou na světě.

Mezi právem nejnavštěvovanější poklady Vysokých Tater patří Štrbské pleso –⁠ ledovcové jezero, které je obklopeno působivými panoramaty tatranských masivů. V létě si zde můžete půjčit  lodičku a užít si tak jedinečnou atmosféru tohoto místa. Ze Štrbského plesa je možné absolvovat množství tras a procházek vhodných jak pro začínající turisty, tak pro náročné obdivovatele hor. Mezi nejznámější túry patří vodopád Skok, Chata pri Popradskom plese a Chata pod Soliskom. Pokud vás pěší turistika příliš neláká, můžete se na Solisko nechat vyvézt také lanovkou s tím nejkrásnějším výhledem.

Skvělé ubytování nabízí kemp Leháro Camping, který leží v bezprostřední blízkosti Vysokých Tater. Láska majitelů k tomuto místu je tady vidět na každém kroku, a tak se zde budete cítit více než zvanými hosty. V letních měsících se můžete koupat v řece jen pár metrů od kempu, v případě chladnějšího počasí vám zase domácí rádi roztopí saunu nebo poskytnou zázemí na zapálení si vlastního ohýnku. U každého karavanového stání je k dispozici  elektřina, voda i odpad a v docházkové vzdálenosti jsou restaurace, bary nebo třeba wellness.

Další den si udělejte výlet do Tatranské Lomnice, která se nachází přímo pod Lomnickým štítem. Největším turistickým lákadlem je možnost vyjít na Skalnaté pleso nenáročnou procházkou nebo se nechat vyvézt lanovkou až do Lomnického sedla. Odtud můžete pokračovat na jeden z nejvyšších vrcholů Tater Lomnický štít, který leží v nadmořské výšce 2 634 metrů a je po Gerlachovském štítu druhou nejvyšší horou Slovenska. Dole ve městě potom můžete navštívit Ski muzeum, vychutnat si vyhlášené brynzové halušky v restauraci Humno Tatry nebo s dětmi zajít na bobovou dráhu Tatrabob.

Nalákali jsme vás na Slovensko? Jsme rádi! A pokud ne, další itineráře na výlety karavanem nebo obytkou najdete na www.campiri.com/cs-cz/roadtripy.

Související…

Štěpán Rattay: Bikepacking je synonymem pro svobodu. A ta se vám vryje pod kůži
Zdeněk Strnad

foto: Campiri, zdroj: Campiri

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...