fbpx

5G sítě nejsou považovány za technologické plíce planety nadarmo. Čistý vzduch je bezpochyby jednou z hlavních esencí života. A v současnosti se ho až 91 % populace zkrátka nedostává. Závěry Světové zdravotnické organizace nás nabádají k zamyšlení o kvalitě ovzduší, a to vzhledem k tomu, že vliv znečištění je klíčovým faktorem v případech až 4,2 milionu lidských úmrtí ročně. Jak tento neutěšený stav mohou zlepšit právě moderní technologie?

Zveřejněno: 24. 6. 2021

Alarmující statistiky burcují k jednání zákonodárce i velké společnosti po celém světě. Blahobyt západního světa a modernizace našeho životního stylu totiž postupně způsobily prudký nárůst spotřeby energie. Jejím zdrojem jsou však stále s velkou převahou fosilní paliva jako uhlí či ropa. Tato paliva v roce 2019 generovala dokonce 84 % celosvětové energie. Využívání fosilních paliv je však jedním z klíčových faktorů rostoucího množství emisí skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování.

Řešení a nástroje, jejichž existenci 5G sítě umožňují, mají potenciál snížit světovou hladinu emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2030. Cílem Evropské unie je snížit tyto emise do konce desetiletí o 55 % oproti hodnotám z roku 1990, nové technologie tak mohou významně pomoci.

Ve srovnání se 4G je přenos dat energeticky úspornější o 90 %.

Chytré senzory, měřiče a energetické sítě nám umožňují v reálném čase zjistit, kde je potřeba energii přidat, ubrat, či zcela zastavit její přísun. Tomu se nové sítě snáze přizpůsobí i vzhledem ke své vyšší energetické elasticitě. Energii ovšem redukují již samotné základnové stanice 5G. Jejich vylepšená konstrukce nepotřebuje chladicí zařízení, čímž spotřebuje méně energie. Ve srovnání se 4G je tak přenos dat energeticky úspornější o 90 %. Nové sítě tudíž přenáší mnohonásobně více dat za použití zlomku původní energie.

Nadechnout se ve městě

Sítě nové generace ale mohou k čistému vzduchu pomoci i jinak. Už od roku 2017 vede Helsinská univerzita projekt MegaSense, v rámci kterého využívá nejnovějších technologií IoT k mapování ovzduší ve městě v reálném čase. Data posbíraná z monitorovacích zařízení vzájemně propojených prostřednictvím 5G ke cloudu umožňují zástupcům města i občanům vhled do aktuální situace, ale především dostatek dat k jejímu vyhodnocení a prostor k návrhu inovativních řešení například v dopravní infrastruktuře.

V případě velkého znečištění bude možné z minuty na minutu uzavřít danou část města pro nákladní vozy nebo posílit zastoupení sdílených kol či koloběžek. O čistší vzduch se mohou zasadit ale i běžní občané – ráno se kdokoliv může podívat na aktuální stav ovzduší například v okolí kanceláře a rozhodnout se, zdali do práce pojede autem, veřejnou dopravou či třeba na kole.

Právě chytrý management veškeré dopravy za použití IoT a umělé inteligence je základním stavebním kamenem budoucích inteligentních měst a ve svém národním plánu na implementaci a rozvoj sítí 5G v České republice s ním počítá i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Plynulost dopravy umožněná systémem chytrých semaforů, čidel a monitorovacích i navigačních zařízení, které v reálném čase reagují na dopravní situaci ve městě, ušetří nejen čas řidičům a cestujícím, ale zejména pomůže snížit množství výfukových plynů generovaných auty stojícími v zácpě, na křižovatce či při hledání parkovacího místa. Čistý vzduch pro obyvatele měst je tak díky technologiím již téměř na dosah.

Související…

Zelené 5G: Klimatickou krizi může zastavit rychlejší internet
Komerční článek

foto: Archiv

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...