fbpx

Platforma vznikla jako reakce na novou situaci, která vytváří zcela nové potřeby a kapacity, a to jak na straně státu, tak na straně trhu. Její misí je vytvořit přehledné místo, kde mohou firmy jednoduše nabídnout či požádat o pomoc

Zveřejněno: 20. 4. 2020

CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR spustil platformu Spojujeme Česko, kde mohou firmy v sekci CoVpoint nabídnout své produkty a služby státu nebo dalším společnostem. Zároveň mohou poptávat pomoc od ostatních firem. Cílem platformy je pomoci v boji proti Covid-19, a to především po ekonomické a podnikatelské stránce. Jakékoli produkty, služby nebo technologie, které mohou významným způsobem přispět ke zvládnutí pandemického šíření viru COVID-19, jsou vítány.

Platforma vznikla jako reakce na novou situaci, která vytváří zcela nové potřeby a kapacity, a to jak na straně státu, tak na straně trhu. Její misí je vytvořit přehledné místo, kde mohou firmy jednoduše nabídnout či požádat o pomoc.

Od 25. března, kdy jsme platformu spustili, se do ní registrovalo nebo zapojilo na tisíc firem. A toto číslo každým dnem roste, zájem je obrovský.

Specializovaný tým, který za platformou stojí, se zároveň snaží spojovat současnou poptávku a nabídku firem tak, aby byla vzájemná spolupráce co nejefektivnější a pomohla zmírnit dopady této situace.

Zapojilo se už na tisíc firem

Nejčastějším artiklem jsou nyní roušky, respirátory, desinfekce či ochranné obleky. Objevují se ale i další potřeby, jako jsou například tlakové lahve nebo lůžkoviny. Vedle zdravotnických pomůcek se objevují nabídky logistických, IT či konzultačních služeb, průmyslové výroby a lidských zdrojů.

„Od 25. března, kdy jsme platformu spustili, se do ní registrovalo nebo zapojilo na tisíc firem. A toto číslo každým dnem roste, zájem je obrovský. Náš tým funguje tak, že jednotlivé subjekty propojuje případ od případu. Je to v současné době efektivnější způsob než otevřené tržiště, které bychom výhledově také rádi spustili. Individuální přístup nám však umožňuje odhalit případné duplicity nebo podvodné nabídky, které se zde bohužel také objevují,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Vznik masek a distribuce rukavic

Prvotním impulsem pro vznik platformy bylo pomoci státu vyřešit nedostatek ochranných pomůcek. Svaz průmyslu a dopravy ČR stejně jako další státní subjekty ale zaznamenal jak velkou nabídku, tak i poptávku firem, proto se služba rozšířila a pomáhá zprostředkovat i přímé kontakty v rámci nových dodavatelských řetězců, které se objevují v reakci na současnou situaci. Funguje tedy i jako B2B. Specializovaný tým je zároveň ve spojení s různými asociacemi, například s platformou Pomáháme2020, kterou založila Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

Na platformě Spojujeme Česko funguje také celá řada dalších užitečných ať už státních nebo soukromých iniciativ.

Za jeden z největších úspěchů nově vzniklého týmu a celé platformy lze považovat pomoc CzechInvestu při urychlení certifikace pokročilého respirátoru, který ve druhé polovině března představil Český institut informatiky, robotiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), a propojení s výrobcem externích filtrů, tradiční českou firmou Sigma výzkumný a vývojový ústav Lutín, která splnila přísné požadavky na certifikaci ochranné polomasky CIIRC RP95-3D s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Dalším příkladem dobré praxe je propojení Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR s firmou DVL import, která organizacím, jejichž psovodi neměli rukavice, dodala bezplatně 300 kusů jednorázových rukavic.

Vedle projektu CoVpoint na platformě Spojujeme Česko funguje také celá řada dalších užitečných ať už státních nebo soukromých iniciativ, například koordinace dobrovolníků Pomůžeme.si, Pomoc sousedům, Nákup bezpečně od Rohlik.cz, #damerousky, Chatbot Anežka nebo Sbazar.cz za účelem vzájemné pomoci v boji proti koronaviru.

Související…

Kvůli koronaviru si politici snížili platy. Tedy hlavně tam, kde pandemii zvládli
Jaromír Hasoň

foto: Spojujeme Česko, zdroj: Spojujeme Česko

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...