fbpx

Na co se děti ptají prezidentských kandidátů? Vychází nová kniha Ivany Tykač 1 fotografie
zdroj: Profimedia

Inspiraci pro všechny, kdo půjdou v prezidentských volbách 2023 volit novou hlavu státu, přináší nová kniha „Já volím děti, koho volíte vy?“, sestavená z poutavých a čtivých rozhovorů s osobnostmi, které v uplynulých měsících projevily zájem ucházet se o funkci prezidenta.

Zveřejněno: 9. 12. 2022

Může být prezident zároveň tatínkem a dá se to obojí stihnout? Proč musí mít moje máma dvě práce? Je správně, že po chemických pokusech chodí nádobí umývat jen holky a ne kluci? Netradiční a upřímné otázky kladou třinácti kandidátům výhradně děti. Originální knižní projekt Ivany Tykač vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Epocha.

V knize „Já volím děti, koho volíte vy?“ se sešla unikátní společnost lidí, kteří se v uplynulých měsících více či méně zapsali do povědomí veřejnosti jako uchazeči o funkci prezidenta ve volbách 2023: Danuše Nerudová, Denisa Rohanová, Alena Vitásková, Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Tomáš Březina, Pavel Fischer, Karel Janeček, Miloš Knor, Ivo Mareš, Martin Stropnický, Josef Středula či Tomáš Zima. Ti všichni odpovídají na 16 stejných dotazů, které pro ně vymyslely samy děti.

Tisíce dětských dotazů

„Nápad na knihu vznikl spontánně při jedné z našich rodinných debat, během které moje děti neskrývaly překvapení nad tím, jaké množství často úplně neznámých lidí má touhu stát se prezidentem. Když se začaly předhánět v tom, co by změnily nebo udělaly ony, kdyby se jednou staly hlavou státu, překvapilo mě, kolik vtipných a moudrých myšlenek od nich zaznělo, a došlo mi, že když my dospělí dáme dětem prostor vyjádřit se i k vážnějším tématům, dozvíme se věci, které nám ve světle každodenních starostí leckdy unikají," říká autorka originálního projektu Ivana Tykač, podnikatelka, filantropka a zakladatelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. a projektu Obědy pro děti, díky kterému se každý rok podaří zaplatit školní obědy tisícovkám znevýhodněných školáků.

Široká veřejnost si může udělat obrázek o tom, jak jednotliví uchazeči o funkci prezidenta přistupují k dotazům našich malých spoluobčanů, kteří sice nemají volební právo, ale tvoří u nás podstatnou část společnosti, kterou je potřeba brát vážně.

Díky dlouholeté úspěšné spolupráci s českými základními školami mohla Tykač spolu se svými kolegy oslovit více než tisícovku z nich po celé České republice a požádat žáky, aby poslali otázky pro potenciálního prezidenta či prezidentku. „Velmi nás překvapilo, jak velkou odezvu naše iniciativa vyvolala, jak intenzivně se děti do projektu zapojily, co všechno je zajímalo a jaké otázky pokládaly. Přišlo rekordní množství rozmanitých dotazů, které mě přesvědčily o tom, že žáky společenské dění zajímá a není jim lhostejné, kdo bude příštích pět let působit na Pražském hradě,“ vysvětluje Tykač, jak projekt vznikal. Následně oslovila především ty kandidáty a kandidátky, které nevídáme denně v televizi, a o to více ji zajímalo, proč se o úřad hlavy státu ucházejí. Kontaktovala však i známé tváře, tak aby mozaika odpovědí byla pestrá a mohla nabídnout ucelený obrázek o tom, v jaké situaci aktuální volba prezidenta přichází.

Unikátní projekt

„Jsem ráda, že většina oslovených kandidátů a kandidátek přijala náš projekt s nadšením a na dětské otázky poctivě odpověděla. Díky tomu si teď široká veřejnost může udělat obrázek o tom, jak jednotliví uchazeči přistupují k dotazům našich malých spoluobčanů, kteří sice nemají volební právo, ale tvoří u nás podstatnou část společnosti, kterou je potřeba brát vážně," vysvětluje Tykač.

Netradiční rozhovory přinášejí zajímavé srovnání představ jednotlivých kandidátů o fungování prezidentského úřadu. Odpovídají například na otázky: Co si myslí o přijetí eura nebo o islámu, jak vyřeší situaci, kdy máma potřebuje dvě práce, aby uživila rodinu, nebo jestli je pravda, že Československo bylo nejrozvinutější zemí na světě. Vzhledem k tomu, že mezi dotazovanými uchazeči jsou i lidé, kteří svoji oficiálně potvrzenou kandidaturu z nejrůznějších důvodů nakonec nedotáhli do konce, stává se kniha i ojedinělým svědectvím těch, kterým cesta za vytouženým snem skončila dříve, než začala. Zcela unikátní projekt setkání politiků a dětí doprovázejí kromě samotných rozhovorů také glosy autorky Ivany Tykač a ilustrované portréty kandidátů, které vytvořil Filip Sodomka.

Související…

Čtvrtek Zdeňka Strnada: Vánoce nedáme, krize nekrize
Zdeněk Strnad

foto: Javolimdeti, zdroj: Javolimdeti

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...