fbpx

Zveřejněno: 7. 5. 2017

Je známo, že jakékoliv shazování kil způsobené diktátem zvenku, je dlouhodobě neudržitelné. Koučka Michaela Pavlíková ale upozorňuje, že obtížné hubnutí má velmi často kořeny v problémech se zaměstnáním, penězi, vztahy, rodinou, intimitou nebo stresem.

"Pokud se cítíme k hubnutí nějakým způsobem tlačeni vnějším světem - požadavky společnosti, partnerem, hubnoucími kamarádkami apod., pak se naše tělo na

barva_web-01-199x300.png
chází ve stavu stresu, který způsobuje ukládání tukových rezerv a zpomalení metabolismu," říká Michaela. Stresové hormony se v těle vyplavují například i tehdy, když se napadáte za to, jak vypadáte, nebo se bojíte sníst sladké jídlo. Zkrátka kdykoliv se do něčeho tlačíte, nebo si naopak něco zakazujete.

Nejúčinnější cestou k hubnutí je proto péče o své tělo, relaxační techniky, vědomý přístup ke stravování a obecně odstraňování stresorů ve svém životě. "Tělo se nikdy dobrovolně dlouhodobě nevzdá svých rezerv, pokud je ve stresu," upozorňuje koučka. Pokud tedy chcete skutečně trvale zhubnout, musíte začít někde uvnitř sebe a najít důvod, proč se vám kila navíc neustále vracejí.

Nejdříve ujasnit svůj vztah k jídlu

Představte si sami sebe, jak s jídlem zacházíte. Je pro vás jídlo smyslovým potěšením? Dopřáváte si v životě slast, nebo ji nahrazujete právě jídlem? Co s vámi dělá stres a kritika? Je možné, že si v tu chvíli nedostatek lásky kompenzujete vydatnou večeří? Tíží vás v životě věci, díky kterým vaše tělo není schopné fungovat? "Množností je mnoho, stačí zjistit, která je ta VAŠE. Ptejte se neúnavně a trpělivě, odpověď přijde," radí Michaela Pavlíková.

shutterstock 116598685

Vyvážený a pestrý jídelníček je základním pilířem úspěšné redukce hmotnosti

Netýrejte se cvičením

Podle Pavlíkové je také důležité najít si pohyb, který nám je příjemný. "Nucené dření v posilovně nebo příliš časté cvičení také působí tělu stres," vysvětluje. To, že vás daná aktivita baví, poznáte tak, že při ní budete mít radost a nebude se do ní muset nutit. Naopak se na ni budete těšit.

„Pokud je tělo s láskou opečováváno, tak se z fyziologického hlediska nalézá v klidové reakci, a proto nemá důvod nadměrně schraňovat tukové zásoby a zpomalovat výkon metabolismu, aby se zásoby udržely. Všechny procesy probíhají tak, jak mají, včetně spalování kalorií,“ myslí si Michaela Pavlíková. Jak může taková láskyplná starost o tělo vypadat? Jednou za měsíc můžete svému tělu například dopřát luxus v podobě masáže. Nebo si můžete slíbit, že se budete opravdu po každé koupeli mazat krémem. Zkuste se u toho na sebe dívat do zrcadla a všímejte si těch pěkných věcí. Máte hebkou kůži? Zkuste si k ní přivonět nebo ji něžně pohladit. Navíc pokud o své tělo s láskou pečujeme, vybíráme si podle Pavlíkové zdravé kvalitní potraviny, které nám dělají dobře, aniž bychom se do toho museli nutit na základě nějaké diety. „Zkrátka, pokud nás motivuje láska, dáváme svému tělu to nejlepší a tělo nám to vrací“.

Čtěte také: 

Konečně pravda o tabletách na hubnutí. Víme, kdy (ne)fungují a proč.

Čtyři způsoby jak přelstít vaše tělo, aby začalo hubnout

Nejde vám zhubnout? Přesvědčte se, že za tím nestojí tyto chyby!

Ajurvédský detox vám doslova vykartáčuje střeva

 

 

foto: Shutterstock a Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...