fbpx


Zveřejněno: 3. 5. 2017

Počet lidí s nadváhou stoupá a trh s doplňky stravy slibujícími úbytek váhy přirozeně prosperuje. Přesto se většina lidí přiklání k názoru, že jejich účinkům spíš nevěří. Proč se pak tak dobře prodávají a jak je možné, že je doporučují i výživové poradny? Pátrali jsme, kde je pravda. 

Na trhu jsou jich stovky. Ale jedno mají společné. Prodávají se velmi dobře. Podle průzkumů serveru Payas U Gym sáhlo po podpůrných tabletách na hubnutí víc než 60 % žen ve věku mezi 18 a 45 lety víc než jednou. Prodeje se přirozeně zvyšují s blížící se sezónou plavek - na jaře a v létě. 

Je to placebo?

Velké procento žen (a v posledních letech už i mužů) sahá po doplňkách stravy slibujících méně kilogramů  každou sezónu, nebo při vychýlení od normální váhy. Odborníci na výživu ale samotné fungování tablet popírají. "Základní předpoklad pro to trvale a efektivně zhubnout je, že člověk změní svoje stravovací návyky," říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně dietetických center NATURHOUSE. Odborníci ale připouštějí, že pokud člověk vyváží příjem a výdej kalorií a zároveň užívá některé podpůrné produkty, může být proces úbytku kilogramů úspěšný. "U tablet na hubnutí může do určité míry fungovat také placebo efekt. Člověk, který si tabletky koupí, je už většinou vnitřně nastaven na proces redukce hmotnosti a je připraven omezit i příjem kalorií, nebo se i více hýbat. Proto může mít pocit, že za jeho snížením váhy mohou právě tabletky, přestože tu větší práci samozřejmě udělá strava nebo pohyb," tvrdí fitness trenérka Jana Říčanová.

shutterstock 316967123

S blížící se plavkovou sezónou poptávka po doplňkách stravy na hubnutí sílí.

Většina doplňků je založena buď na tom, že omezují chuť k jídlu, zrychlují spalování tuků, nebo že upravují metabolismus. Mnoho z nich je založeno na velmi jednoduchém principu, kterým je obsah vlákniny, jenž vám nabobtná v žaludku a tím se upraví jednak vylučovací funkce a jednak se zasytíte. 

Kdy doplňky fungují...

Pozitivní účinky mají často preparáty, které vám pomáhají z těla odvádět toxiny a těžké kovy. Doplňky stravy, které detoxikují, pomohou nastartovat správné metabolické procesy v těle a tělo vyčistí od odpadních látek. Odpad totiž zatěžuje orgány, jež se starají o látkovou výměnu a ty pak nedokážou správně a rychle pracovat.  I k doplňkům tohoto typu se musíte trochu snažit a to kombinací s odlehčenou detoxikační stravou.

Dobré zkušenosti jsou připisovány i odvodňovacím produktům. Zvlášť ženy mívají se zadržováním vody problém. Dokážou zadržovat až 7 kilogramů. Pomocí detoxikační kúry, jejíž nezbytnou součástí je i úprava pitného režimu, vylopučení kávy a alkoholu, se organimus přirozenou cestou přebytečné vody zbavuje velmi rychle. Za měsíc tak můžete shodit klidně 5, 6 kilogramů. "K tomu, abyste zjistili, kolik zadržované vody v těle máte, je dobré podstoupit takzvanou bioimpedanční analýzu," doplňuje Věra Burešová.  

Hladovka není řešení

Někteří lidé nechávají práci jen na tabletách a naopak nejí vůbec s pocitem, že jsou zasyceni vlákninou. "Takoví mají možná pocit, že zhubnou, ale to, co jim ubývá, rozhodně není tuk, ale svalovina nebo voda," doplňuje poradkyně a varuje, že tyto počiny si většinou s sebou nesou i bonus v podobě jojo efektu. 

shutterstock 294750755

Předpokladem pro jakoukoli redukci hmotnosti je změna stravovacích návyků.

Nejíst znamená připravit metabolismus na nouzový režim. Tělo uloží vše, co přijmete nebo začnete přijímat poté, co zhubnete, v podobě tuku. Tímto způsobem si také rozházíte metabolické procesy a zpomalíte je. S každým dalším pokusem pak dostává tělo další zásah a náprava je o mnoho složitější. 

Čtěte také:

Čtyři způsoby jak přelstít vaše tělo, aby začalo hubnout

Nejde vám zhubnout? Přesvědčte se, že za tím nestojí tyto chyby!

Ajurvédský detox vám doslova vykartáčuje střeva

Jste jako prkno? Konečně pro vás máme cvičení!

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...