fbpx


Zveřejněno: 23. 3. 2017

Pracovní doba podle vlastních pravidel. Žádný šéf. Byznys, který jste si sami vybrali. Budování odkazu. To vše jsou benefity spojené s podnikáním, které si v dnešní době mnoho lidí chválí, mají totiž více času na svou rodinu při vhodné organizaci práce, vydělávají peníze dle dosažených výsledků a nezodpovídají se šéfovi. Ale je vše tak idylické, jak to na první pohled vypadá?

Téměř každý by si přál, aby měl volno tehdy, kdy si on sám řekne, když mu není nejlépe a nebo si chce s partnerem třeba vyjít. Ale lidé si často neuvědomují, že podnikání není pro každého. Jde o práci, jež ke své existenci potřebuje pevnou vůli, určitou disciplínu a odvahu. Na druhou stranu je velmi důležité jít si za svými sny, překonávat své strachy a brát je jako výzvy. Udělejte odvážný krok do neznáma. Podívejte se na pět nejčastějších obav z vlastního byznysu a zjistěte, jak je vytěsnit z mysli.

1. Strach z vlastní prezentace

podnikatel shutter1
V momentě, kdy začneme podnikat, vystoupíme z davu, a proto se velmi často potýkáme se strachem z prezentace nás samých světu. Dosud jsme totiž byli schovaní v zástupu dalších, sobě podobných. Teď musíme s kůží na trh. Tyto obavy se často projevují prostřednictvím otázky, zda jsme dostatečně dobří na to, abychom se ukázali někde výš než jen na stupínku mezi přáteli, rodinou a kolegy v práci. Naše bojácné ego nám dává jasně najevo, že se nemáme hýbat z místa a bezpečnější bude jít tou starou dobrou cestou pouze v rámci naší komfortní zóny.

Vy a nikdo jiný

Je důležité zapracovat na sebedůvěře, sebevědomí a sebelásce. Sebeprezentace chce čas, ale také odvahu. A jestliže se snažíte o vystoupení z davu, jste odvážní, každý to totiž nedokáže. Jestliže si uvědomíte vlastní hodnotu, cenu toho, co chcete předat dále, začnete si věřit a sebevědomí se dostane také do výše, kdy si budete připadat hodnotní a nebudete se snižovat srovnáváním s ostatními.

2. Obavy z neúspěchu

Je vcelku přirozené, že má člověk strach z prohry. Podnikání je způsob práce, které se věnujeme na vlastní pěst, a tak je spojena také s mnoha faktory, jejichž aura září černě. Bojíme se, že se daný produkt nebude líbit, že se nám nebude dařit. Stále se srovnáváme s jinými a často se také snažíme přebírat jejich algoritmy, abychom docílili lepších prodejů. Kde se však skrývá úspěch podnikání? Jde o přínosnost, autenticitu a lidskost spolu s dobrým nápadem. I za málo peněz můžete vykouzlit hodně muziky.

Žádné rozptýlení

Naučte se myslet na to, co skutečně chcete, a nezabývat se tím, co si nepřejete, nebo také tím, co by se mohlo stát, kdyby... Opakujte si každý den ráno před zrcadlem afirmaci, že věříte v to, co děláte, a nenechte se znervózňovat svým okolím. Vy na to máte.

3. Ztráta přátel a rodiny

podnikatel shutter
Někteří lidé své podnikání berou jako velmi hodnotnou součást jejich života – s tím souvisí také čas, který byznysu věnují. Chtějí např. zabezpečit rodinu, udržet si určitý životní komfort, ale zapomínají na to, že když budou v práci od rána do večera, peníze sice domů přinesou, ale kdysi ještě společný život s rodinou se rozpadne a budou z něj dva: ten podnikatelský a ten, který najednou budou sdílet s cizími lidmi ve svém domě. A co přátelé? Ve chvílích úspěchu i neúspěchu poznáte, oč našim známým skutečně jde – jsou to společné okamžiky, přátelství nebo spíše jen peníze, a tak trochu závislost na někom úspěšném? Ztráta těch, kteří se jako nejbližší tváří, ale skutečně jimi nejsou, vás spíše povznese a umožní více roztáhnout křídla a navíc si také uvědomíte, kdo je opravdovým kamarádem a kdo ne – koho tedy ve svém životě chcete a kdo je jen falešnou přísavkou schovávající se za maskou přítele.

Klíčem je time management

Již na začátku si určete jakousi záchrannou brzdu, která udrží rodinu pohromadě, a žádné odcizení se nebude konat. Uvědomte si, kolik času chcete trávit prací a kolik se svou rodinou a dětmi, případně také s přáteli. Pomoci může např. i pobyt v přírodě, kde si vše vyříkáte, a tak si plně soustředění uvědomíte, že sklouzáváte z vaší cesty a že potřebujete zase jít tam, kde budete mít dostatek prostoru také pro rodinu.

4. Konkurence mě zničí

Podnikání je soutěž. To je jasné vlastně již od začátku, když s produktem přicházíte na trh. Zjistit, jak je na tom konkurence, zda nějaká je, a případně čím mohu zákazníky přilákat nikoli skrze falešnost, ale prostřednictvím čehosi nadstandardního, co například jiné firmy neposkytují, to by mělo být prvním krokem potenciálního podnikatele.

Přežijí jen nejsilnější

Uvědomte si, že konkurence nás posouvá vpřed – ačkoli se může zprvu tvářit jako hrozivý nepřítel, jehož síly jsou mnohonásobně větší nežli ty naše. Prostřednictvím konkurence můžete své podnikání zlepšovat, zkvalitňovat produkt, jeho funkci i účelnost a nabízet něco navíc. Jestliže přijdete s produktem na trh jako první, máte velkou výhodu i nevýhodu v jednom – sice zatím neexistuje žádná konkurence, nenaleznete však ani srovnání pro rozvoj a může se stát, že budete setrvávat na jednom místě, ačkoli si budete myslet, že děláte vše správně.

5. Noční můra selhání

podnikatel shutter 2
Člověk zaopatřuje sám sebe na vlastní pěst a s tím souvisí také to, že jestliže nebudete mít výsledky, neobjeví se ani peníze. A často se bohužel ze strachu z krachu přidává také obava z dluhů. Na podnikatelskou dráhu se většinou vydávají lidé, aby zlepšili svou stávající situaci, sami ovlivňovali výdělky a byli také pánem svého času. Ovšem – co když se to nepodaří dle našich představ, a místo abychom své rodině přilepšili, jen jí podnikáním přitížíme?

Probuďte se ze snů

Buďte realističtí a stanovujte si dosažitelné cíle. Jen pokud nebudete mířit ke hvězdám hned po prvním týdnu, ale budete poctiví a vytrvalí, vytvoříte úspěšný byznys. Tak jako žádný učený z nebe nespadl ani úspěch nepřichází bez dřiny. Samozřejmě i zde figuruje víra v sebe – víra ve vlastní schopnosti a dovednosti. Podnikat jste nezačali jen tak. Vaše snažení má smysl, myšlenku a hodnotu, kterou jen tak nějaká pochybnost nezruší nebo neponíží, na to myslete. Druhým pomocníkem může být finanční plán – jestliže se vám první měsíc vašeho podnikání začne dařit – nerozházejte všechny vydělané peníze do koupě nového auta nebo jiných věcí. Myslete na to, že je třeba dát nějaké peníze do zásoby na horší časy, které mohou, ale také nemusejí přijít.

Podnikání není lehké. Chce to odvahu, chce to nápad a víru v sebe a vlastní schopnosti. Jestliže se rozhodnete pro vlastní byznys– zbavte se všech zmíněných strachů – tím nemyslíme, abyste je nebrali v potaz a nedávali jim žádnou hodnotu, ale nenechte se jimi zastrašit.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...