fbpx

Zveřejněno: 30. 5. 2017

Kavárna, kde vědí, jakou kávu pijete nejradši, květinářka, která vás při nákupu pugétu voňavých květin osloví jménem, sousedé, kteří rozhodně nejsou anonymní. V Berlíně takhle idylicky fungují „kiez“ – čtvrti postavené na osobních vztazích, místa, která se stala součástí životního stylu svých obyvatel. S patřičným odhodláním a ambicí na podobném principu vzkřísit lokalitu okolo ulice Na Poříčí oslovila iniciativa GOFLORENC všechny, kteří by si přáli změnu k lepšímu.

Zeleň, čisté ulice, částečné odklonění dopravy... Prvním krokem je vyplnění krátkého dotazníku mapujícího, jak by měla ulice Na Poříčí vypadat, aby se v ní cítili dobře ti, co tady bydlí, pracují, nakupují nebo třeba jen procházejí.

Přesně na míru lidem

„Vytvořili jsme dotazník s 10 otázkami, jehož prostřednictvím se snažíme zjistit, co si lidé pro tuto lokalitu skutečně přejí, zda považují za prioritu pro zlepšení zeleň, čistotu ulic, nové lavičky, částečné odklonění dopravy nebo třeba parkování. Výsledky necháme vyhodnotit a dáme k dispozici našemu partnerovi, Hospodářské komoře Praha 1, který je předloží příslušným úřadům,“ vysvětlují organizátoři z iniciativy GOFLORENC, sdružující majitele objektů, nájemníky obchodů či restaurací v ulici Na Poříčí a okolí. Dotazník je k dispozici on-line na www.goflorenc.cz, www.facebook.com/NovinkyPrahaBerlin a jeho vyplnění zabere jen 3 minuty. Navíc v úterý 6. června bude na zastávkách metra Florenc, Můstek a na nádražích rozdáno 10 000 letáků s dotazníkem a ve stejný den vyjde v nákladu 12 000 kusů business magazín Noviny&Novinky, kde bude dotazník v kompletní podobě rovněž k dispozici. Vyplněné dotazníky je možné do 20. června odevzdat na adresách: Dům Černá Labuť, Na Poříčí 25 – Loving Hut, Vegan Market, Cukrářství nebo na recepci/Florentinum, Na Florenci 15 – recepce/v restauraci La Bottega Linka, Havlíčkova 13 nebo ofocené či naskenované zaslat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

florenc

Ulice Na Poříčí je plná krásných architektonických skvostů.

Čas na změny

Ulice Na Poříčí je pojmenována podle osady Poříčí, která vznikala při řece a patří k nejstarším v Praze, první zmínky pocházejí z roku 993! Téma revitalizace této lokality není nové, příslušnou studii pro hlavní město Prahu vypracoval arch. ateliér TaK Architects už v roce 2009. Architekt Marek Tichý k tomu říká: „Ulice Na Poříčí je dnes příkladem, kdy namísto městského bulváru vznikla nevzhledná ulice. Veškerý provoz se odehrává na nepřehledném, komunikačně často i kolizním prostoru. K tomu neuvěřitelný nepoměr ikonických budov, které tuto třídu lemují, jako vystřižených z učebnice architektury. Hlavní myšlenka návrhu je proto především vytvoření jasné osnovy, částečné odklonění dopravy, vytvoření většího podílu ploch pro pěší, jejich úprava ve smyslu pobytového komfortu, doplnění zeleně a mobiliáře.“ Po výměně vlády však projekt usnul a probuzen byl až v roce 2016 v souvislosti s připravovanou soutěží na architektonickou studii pro muzeum Slovanské epopeje na Těšnově.

Jak to v lokalitě Na Poříčí vypadá teď, všichni víme, ale jaká je její budoucnost? To už je v našich rukou. Lidé z GOFLORENC věří, že se společnými silami podaří rozpohybovat ospalý mechanismus pražských úřednických rozhodnutí a vytvořit další přívětivé místo na mapě Prahy.

Více na www.goflorenc.cz a www.facebook.com/NovinkyPrahaBerlin

foto: GOFLORENC, Archiv

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...