fbpx

Zveřejněno: 1. 2. 2017

O ajurvédě jsem doposud měla základní povědomí. Věděla jsem, že se jedná o indickou medicínu, která pracuje s rovnováhou v těle. Ale znalost toho, co všechno lze pomocí ní vyřešit a jak ošetření probíhá, chyběla. A protože jsem už delší dobu měla zdravotní komplikace, rozhodla jsem se jí vyzkoušet. 


Když se můj stav nezlepšoval ani přesto, že jsem se snažila odpočívat a celkově zvolnit i v práci, zavítala jsem k lékaři. Ten mi udělal rozbory krve, zda nemám nějaký únavový syndrom. Všechno jsem ale měla v normě, což bylo pro mého lékaře jednoznačným parametrem k tomu, aby mi sdělil, že jsem zdravá. Cítila jsem se ale den ode dne hůř a bolesti se stupňovaly. Když mi kolegyně poradila, ať zkusím ajurvédu, měla jsem rozporuplné pocity. Nemyslela jsem si, že alternativní léčba vyřeší něco víc, než můj lékař. Protože jsem se chtěla ale potíží zbavit co nejrychleji, protože mne omezovaly na každém kroku, sebrala jsem odvahu a objednala se do jednoho z pražských center. 

Nad očekávání…

7 520x350

Nejprve musíte absolvovat vstupní konzultaci a pohovor s terapeutem

U nás se ajurvédě moc salonů nevěnuje. O to větší pozor jsem si dávala při jeho výběru. Chtěla jsem opravdu kvalitní služby. Nejlepší reference jsem našla na wellness studio Planet Zen. Zaujala mne široká nabídka služeb. Na sjednanou proceduru jsem šla s pocitem, že proběhne nějaká masáž, která rozproudí cirkulaci krve, zádové svaly se prohřejí, já si hodinku zarelaxuju a tím se mé problémy částečně eliminují. O to víc jsem byla překvapená, jak celý proces probíhá. 

Mezitím, co jsem v kanceláři čekala na hlavního experta Jamese Rockyho, dostala jsem bylinný čaj, který se pije před zahájením procedúry pro nastartování látkové výměny. S Jamesem jsme potom probrali můj zdravotní stav, mé potíže, vyplnili krátký vstupní dotazník ohledně alergií, nemocí v rodině, lékách, které užívám aj. Poté mne chytl za prostředníček levé ruky a po cca deseti vteřinách řekl: „Vy budete typ váta pitta“. 

Ájurvéda totiž pracuje se třemi základními energiemi v lidském těle. Nazývají se dóši. Ty zajišťují transport tekutin a živin ke všem buňkám v těle, aby se správně živiny zpracovávaly, zkrátka energie je potřebná k celkovému fungování organismu. Váta je energií pohybu, pitta je energií zažívání a kapha se stará o strukturu těla. Jedna z nich je vždy dominantní, druhá je zastoupena méně a třetí z nich má vliv nejmenší. Já měla silnou váta a na druhém místě pittu. Každý člověk to má ale jinak a proto je pro každého vhodná jiná ajurvédská léčebná metoda. Podle ájurvédy je příčinou nemoci špatné fungování na buněčné úrovni nerovnováze váty, pitty nebo kaphy a díky přítomnosti toxinů v těle.

Proces k navrácení rovnováhy je dlouhodobý, zato ale trvalý. Tělo má potom tak silnou obranyschopnost, že je vlastně ochráněno před nemocemi. Nalezením rovnováhy se vlastně odbourají všechny příčiny všech nemocí. Děje se tak za pomoci tří principů – čištění, aktivace, obrana – které jsou promítnuty do masáží, správné stravy, užívání bylinných čajů a relaxace.

Uzdravování relaxací

backspecial vh2

Masáže jsou nevrženy v závislosti na vašem typu dóši

desetiminutové dechové meditativní cvičení. Zatímco zhluboka dýcháte, James tichým hlasem opakuje základní principy a vysvětluje, jakým způsobem vás ájurvéda zbaví vašich potíží. Roztočila se mi hlava, že jsem si musela lehnout. James mi vysvětlil, že je to správně, že je to důkaz toho, že cvičení proběhlo tak, jak mělo a můžeme si od něj slibovat kýžený efekt. 

Po hodině konzultace, kde mi byly naordinovány tři olejové masáže celého těla, upraven jídelníček zaměření na detoxikaci a doporučeny bylinné čaje, jsme mohli přistoupit k samotné aktivaci mého organismu, lépe řečeno energií v těle. Už když jsem procházela ostrůvkem s oblázky a na nohou mne zahřál proud vody, věděla jsem, že moje cesta za úspěšným nalezením rovnováhy právě symbolicky začíná…

V šatně jsem se převlékla do jednorázového spodního prádla a do županu a recepční mne poté zavedla do masážní místnosti. Bylo tam příjemné přítmí, hrála relaxační hudba, oleje krásně voněly. James začal masáží hlavy a týlu. Za hodinu a půl promasíroval kompletně celé tělo. Na další masáž jsme měla přijít hned následující den.

Nastartování detoxikace

Po masáži jsem se cítila celý den uvolněná, zároveň se ale únava strašně prohloubila. Hned druhý den se mi zhoršila pleť. Je to známka toho, že masáž zabrala a že se tělo zbavuje všech toxinů, které jsem hojně nastřádala z pojídání Ipuprofenu na bolest. Dost jsem přemýšlela, jestli mám další proceduru absolvovat, ale řekla jsem si, že když už jsem začala, svůj program dokončím.

2 vh2

Důležitou úlohu hraje i strava.

Teď jsem ráda, že jsem nezaváhala. Po druhé masáži už jsem se cítila lépe. I přestože jsem pociťovala mírnou únavu, bylo mi určitě dobře po psychické stránce. Další den a další masáž už přinesli první měřitelné výsledky. Bolesti zad se rapidně eliminovaly díky hřejivé masáži a bylinným olejům. Návaly byly způsobené toxiny, které se v těle hromadily. Nastartování látkové výměny jsem se jich ale postupně zbavovala. Každý den jsem se cítila lépe. Měla jsem víc energie…

Po dvou týdnech…

Můj ajurvédský program ještě není u konce. Stále mám naordinované masáže a piju bylinné čaje. Ale po dvou týdnech už jsem se přehoupla z fáze stanovení problémů přes celý proces očištění a aktivaci energií. Nyní už jen preventivně vytvářím ochrannou bariéru a upevňuji rovnovážný stav. Nebudu vám říkat, že bez ajurvédy nemůžete žít, ale určitě stojí za vyzkoušení. Musíte zkusit, pak už totiž začnete věřit na zázraky…

 Foto: Planet Zen 

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...