fbpx

Kdo všechno se s námi v sobotu odpojil, kdo všechno se o akci zmínil a komu přijde spíš nesmyslná

Zveřejněno: 24. 9. 2019

V sobotu proběhl po celé zemi druhý národní Den offline. „Letos i loni se k svátku připojily desítky influencerů a celebrit. Už jen to, že jsme je k tomu přemluvili, bereme jako úspěch, protože tito influenceři osloví ohromné množství lidí. Myslím si, že alespoň milion lidí o tom vědělo. Lidé o tom přemýšlí a uvažují, zda by neměli mobily či počítače omezit, a to bereme jako úspěch,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky Jan Müller, ředitel magazínu Flowee, který Den offline pořádá.

Také mediální zájem o akci byl obrovský. O Dni offline se zmínily Seznam zprávy či časopis Respekt, do kontextu problematiku zasadil Lubomír Heger v Lidovkách. Blesk se zase soustředil na celebrity, které se k odpojení zavázaly. O Dni offline napsal i iDnes.cz, Finanční web, Roklen 24, server Bleskově.cz nebo web Frekvence 1, kde ostatně vyšla i reportáž.  

idnes 19x

Den offline se dostal i do televize, mluvilo se o něm v nedělním pořadu ČT 168 hodin, rozhovor s Janem Müllerem a blogerkou NotSoFunnyAny odvysílal pořad Sama doma a mluvilo se o něm taky v TopStaru na Primě. S Janem Müllerem proběhl mimo jiné rozhovor i na Radiožurnálu, v Epicentru (TV pořadu Blesku)  a ke Dni offline se stejně jako loni připojil i deník Metro

Pečení, rodina i nerušený spánek

Největší podporu měl ale Den offline samozřejmě na Instagramu, kde o sobě pod hashtagem #denoffline dávali znát jak známé osobnosti, tak běžní uživatelé. A jak si Den offline užili? Blogerka Jana Janata na svůj profil napsala: „Včera byl opravdu nádherný den, #denoffline, a zase mi došlo, jak je super zahodit telefon, nic neřešit a užívat si rodinu. Já se snažím tohle praktikovat alespoň jednou týdně. Včera jsem dokonce pekla, a to je co říct. A v pyžamu jsem chodila po baráku asi do 12.00, proč ne.“ No, proč vlastně ne?

Možná si jen stačí uvědomit, jak je vlastně těžký na těch sítích nebýt.

Herec a foodbloger Lukáš Hejlík napsal: „Já jsem pozval celou rodinu na @kouzelnasamota, a tak to snad půjde snadno splnit. Ale je mi trochu jasné, že v neděli to tam budu sázet celý den. Takže kdo ví, jaký to má smysl!? Možná si jen stačí uvědomit, jak je vlastně těžký na těch sítích nebýt. Nastavil jsem si upozornění po hodině instagramování a není den, kdybych ji nevyužil. No, jedu v tom.“

respekt screen

Velký respekt Respektu za jeho offline zmínku na onlinu


 „Nedávno jsem četla vtipnou větu: ,Svět je to rozmazané za tvým displejem!‘ A tak to je!“ napsala Tamara Klusová. „Tuhle sobotu je svátek digitálního detoxu. Pro někoho to muže být směšné a normální (palec nahoru) a pro někoho je to velmi těžký... I my s @tomas_klus se připojujeme do této výzvy a rádi bychom vyzvali i vás ostatní k odpojení se ze sítě... Přidáte se??? Zážitkům, reálným skutkům, bytí spolu, četbě, nerušenému spánku třikrát zdar zdar zdar.“

Detox jen pro závisláky?

Šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek byl sice v sobotu online trochu méně než ve všední den, telefon ale neodložil: „Mně přijde akce v dnešní době trošičku nesmyslná, trochu mi to přijde, jako kdybychom tady před několika desítkami let dělali akce ‚Den bez elektřiny‘ nebo něco podobného,“ řekl v rozhovoru pro Seznam zprávy.  

euro screen

Problém se závislostí na internetu si uvědomují i v Euru


„Internet se myslím stal velkou součástí našich životů, můžeme tam hledat informace, které potřebujeme v denním životě, jsou dostupné velmi rychle, nemusíme je hledat v nějakých knihovnách apod. Takže si myslím, že nějak se bránit tomu být online mi přijde trochu úsměvné nebo vtipné. Samozřejmě existují lidé, kteří propadli nějaké online závislosti, to si myslím, že ale není vina internetu, tam by se měly řešit jiné problémy.“

Je skutečně otázka, jak se v dnešním světě dá bez mobilů, internetu a všech těch sociálních sítí přežít.

Server Seznam zprávy také před samotnou akcí udělal anketu o tom, kdo plánuje být na Den offline opravdu odpojený. V anketě 65 % lidí odpovědělo, že offline nebude, 35 % odpovědělo, že se k akci přidává. I to už je svým způsobem úspěch. V sobotu navíc bylo krásně, takže si onen významný den bylo možné opravdu užít. A co dál? Je skutečně otázka, jak se v dnešním světě dá bez mobilů, internetu a všech těch sociálních sítí přežít. Je ale dobré si občas uvědomit, že svět "offline" pořád ještě existuje. A ty opravdové věci se dějí v něm.

Související…

V sobotu se vypínáme. A s námi Ewa Farna, Karel Janeček či Jan Hnízdil
Tereza Hermochová

foto: Den offline, zdroj: Den offline

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...