fbpx
Flowee

Sdílení fotografií může změnit, co a jak si pamatujeme. Ve vzpomínkách rozhodně nemáme křišťálově čisté kopie našich zážitků

Zveřejněno: 27. 5. 2018

Naše paměť je poměrně nepřesná a snadno ovlivnitelná. Například při výletu hezkou krajinou mnozí z nás sahají po fotoaparátu nebo mobilním telefonu. To abychom si zachovali tu krásu na později. Víme, že vzpomínky časem šednou a krásný západ slunce na fotografiích svoje kouzlo neztratí. Počítáme s tím, že fotografie nám pomohou vzpomínky oživit a posílit, což nejnovější výzkumy potvrzují.

Problémem ale je, že když fotíme a následně snímky sdílíme s přáteli na sociálních sítích, nedáváme vlastně pozor na to, o co jde především, nevnímáme paradoxně pozorně, co vlastně fotíme. Tedy to, na co bychom chtěli později vzpomínat. Nepoužíváme krátkodobou paměť, a tím pádem není šance, že to důležité pronikne do paměti dlouhodobé.

Související…

Terapeutka paměti: Nejdéle v nás zůstanou vzpomínky se silným emočním nábojemFitness pro mozek: Meditace zlepšuje soustředění, paměť a empatiiKravata místo paměťové karty i kalhoty s několika "giga": Budoucnost ukládání informací?

Dvě paměti

Zkuste si porovnat své dva dny na výletě v neznámém prostředí bez focení a s focením. Sami na sobě poznáte, že tvorbě vzpomínek více sedí pozorování a rozhlížení se bez focení a „ukládání“ zážitků do své paměti, tedy do mozku. Focení ruší soustředění, jeho jednoznačnou výhodou je možnost podívat se na snímky zpětně.

To ostatně dokazují i výzkumy, které nechají projít figuranty kolem zajímavých míst. Jedni mají telefony a fotí, druzí se „jenom“ dívají. Když se po týdnu obou skupinek výzkumníci zeptali na detaily z výletu, ti, co nefotili, si samozřejmě pamatovali víc.

Výzkum potvrzuje: Fotoaparát nebo telefon nás rozptyluje. Soustředíme se na jeho ovládání a samotným objektům, které fotíme, moc pozornosti nevěnujeme. 

Proč tomu tak je? Fotoaparát nebo telefon nás rozptyluje. Soustředíme se na jeho ovládání a samotným objektům, které fotíme, moc pozornosti nevěnujeme. Máme vlastně dvě možnosti – buď ukládáme vzpomínky do paměti telefonu, nebo do paměti své. Ideální se zdá být rozumná kombinace přístupů, dívat se a také trochu fotit. Přece jen, když se chceme pochlubit známým se svými zážitky, jedna fotka je nad tisíc slov.

Naše závislost na paměti telefonu nám může nejenom v případě focení nadělat starosti. Vzpomínáte si na dobu, kdy jste si mnohá telefonní čísla pamatovali z hlavy? Kdy jste si nemuseli do aplikací zapisovat místa, data a časy schůzek? S elektronickými pomocníky přišla lenost, přestali jsme využívat paměť a spoustu dat přesunujeme z vlastní paměti do aplikací. To ale není ono čištění hlavy, o kterém Flowee neustále referuje. 


Tipy redakce

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Našla se nová planeta naší galaxie? Možná jde jen o černou díru

Aby nějaký astronom objevil novou planetu v naší sluneční soustavě, to je věc...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.