fbpx

Vezmou si fotografie dětí z Facebooku nebo Instagramu a využijí je do svých méně či více pikantních příběhů. A nikdo jim v tom nezabrání

Zveřejněno: 13. 5. 2019

O rodičích, kteří na internetu pilně dokumentují každý okamžik života svých ratolestí, jsme psali nedávno. Tato zdánlivě nevinná marnivost může mít i daleko nepříjemnější důsledky než jen to, že si vás (ať už jste to dítě, nebo rodič) otrávení kamarádi vyřadí z přátel. Jejich aktivita nahrává takzvaným digitálním únoscům.

Digitální únos je fenomén, o kterém se na rozdíl od kyberšikany, predátorů, groomingu a závislosti na sociálních sítích příliš nemluví. Není tolik na očích, necílí na děti samotné, takže se nezdá tolik škodlivý, a hlavně se dost špatně vysvětluje, o co vlastně „virtuálním únoscům“ jde.

K obrázkům svých údajných potomků únosci připisují celé vymyšlené životopisy, seznamy koníčků a zálib, vymýšlí jim jména a přiřazují neexistující kamarády.

Zjednodušeně řečeno fungují tak, že z Facebooku a Instagramu kradou fotografie malých dětí, které vydávají za své vlastní, a spřádají kolem nich příběhy a fantazie. Ještě donedávna se tato podivná záliba odehrávala ve skrytu uzavřených fór. Dnes už ale prorostla i na Instagram, kde má svůj sub-hashtag v komunitě Role Play (RP). Objevuje se například ve variantách #AdoptionRP#KidRP nebo #OrphanRP. Jestli chcete příklad, tak namátkou vybraný obrázek chlapečka na pískovišti má vedle sebe konverzaci:

Adoption_rp: Zlobidlo jedno, nasypalo si písek do kalhot a teď ho to tam svrbí.

Ariana: Bere ho do náručí a nese ho domů

Adoption_rp: Mamíííí, měě to bovííí

Ariana: Svléká mu kalhoty a natírá ho krémem

Adoption_rp: Cítí se příjemně a začíná se chichotat

Obyvatelé podivného světa

Jestli se vám to nezdá nijak závadné, tak si představte, že pro účely hry „na chlapečka a jeho chůvu“ používají dotyční fotografii vašeho dítěte. Ta šance je docela reálná, protože podobných konverzací dokážete během chvilky najít doslova tisíce, a věřte, že mnohé z nich překračují mez závadnosti daleko razantněji než náš příklad. K obrázkům svých údajných potomků únosci připisují celé vymyšlené životopisy, seznamy koníčků a zálib, vymýšlí jim jména a přiřazují neexistující kamarády.

Nikoho asi nepřekvapí, že v nepřehledných řadách virtuálních únosců se najdou i regulérní sexuální predátoři.

V ústraní anonymních uzavřených skupin pak jejich záliba nabývá naprosto bizarních rozměrů. Vyměňují se zde rodičovské rady, uživatelé se předhání vymyšlenými úspěchy svých vymyšlených dětí, nebo se naopak vyžívají v popisech trestů, které svým nezbedným potomkům udělují. Jiní obyvatelé tohoto podivného světa se sami převtělují do osob unesených dětí a v chatovacích místnostech jeden na druhého roztomile žvatlají.

Početná je taky subkomunita uživatelů, kteří předstírají, že jejich „dítě“ je buď nevyléčitelně nemocné, nebo nedávno zemřelo. No a existuje samozřejmě i řada trollů, kteří se do těchto už tak dost úchylných končin pouští s cílem vyobrazené děti urážet a jejich „adoptivní rodiče“ šikanovat a ponižovat. Nikoho asi nepřekvapí, že v nepřehledných řadách virtuálních únosců se najdou i regulérní sexuální predátoři. Podle australského státního komisaře pro eBezpečnost pochází až polovina obsahu archivů internetových pedofilů právě ze sociálních sítí.

Související…

Je jí 14 a chtěla skončit se sociálními médii. Její soukromí odhalily máma a sestra
Kateřina Hájková

Pokud fotografie svého dítěte najdete na profilech, na kterých byste rozhodně nechtěli, můžete si stěžovat, ale to je většinou tak všechno, co s tím můžete dělat. Jediným způsobem, jak zabránit digitálnímu únosu, je důsledně dbát na nastavení soukromí účtu, anebo pro jistotu na sociální sítě fotografie svých dětí vůbec nedávat.

foto: Shutterstock, zdroj: ParentMap

Tipy redakce

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....