fbpx

Zubní protéza už nebude potřeba. Zuby je totiž možné vypěstovat 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Je tu jediný problém. Vědci zatím ještě nevědí, co se stane, když pěstovaný zub tělo odmítne. Obávají se zdravotních komplikací

Zveřejněno: 11. 10. 2021

Profesor Jeremy J. Mao z Kolumbijské univerzity v USA přišel na způsob, jak nechat narůst pacientovi nové zuby i poté, kdy mu ty druhé už vypadaly. Pokud by se tato metoda uchytila v praxi, mohli bychom zapomenout na zubní náhrady a na nálezy zubních protéz ve skleničkách.

Profesor Jeremy J. Mao tvrdí, že je možné si „vypěstovat“ třetí zuby v jakémkoli věku. Technologie je založená na pěstování nového zubu přímo v alveolu, což je lůžko v čelisti, které drží kořen zubu. Jeremy J. Mao vyrobil z přírodních materiálů zub a vložil do něj stimulátor růstu. Tento „zárodek zubu“ poté zavedl pokusnému zvířeti do prázdné jamky. V průměru po devíti týdnech živočichům vyrostly zuby, které se ideálně spojily s okolním vazivem.

Přirozeně a levně

Podle Maovy metody se má do čelisti pacienta implantovat forma z kompatibilních polymerů s množstvím kanálků zaplněných látkami, které budou stimulovat růst buněk. Tyto faktory pak umožní vlastním kmenovým buňkám pacienta produkovat tkáň zubu, a to v přesně určeném tvaru, čímž vznikne plnohodnotný zub.

Dentální implantáty jsou považovány za jednoduchý a účinný způsob, jak nahradit chybějící zub.

„Rozhodujícím faktorem při vývoji regenerace zubů je najít cenově efektivní přístup, který bude vhodný i pro pacienty, kteří si zubní implantáty nemohou dovolit, nebo pro ně nejsou vhodné,“ říká doktor Jeremy J. Mao.

Náhrada za implantáty?

Dentální implantáty jsou považovány za jednoduchý a účinný způsob, jak nahradit chybějící zub. Bohužel však mohou způsobovat určité problémy a komplikace. Například je vaše tělo může odmítnout nebo způsobí infekci, takže je pak nutné implantáty vyjmout.

Nová metoda profesora Jeremy J. Maa se každopádně jeví jako nejschůdnější řešení. Než bude ale řádně otestována, musíme si vystačit s vlastními zuby, nebo s tím, co nám po nich zbude.

Související…

Čtyři recepty na DIY domácí zubní pastu
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: DavidWolfe.com

Tipy redakce

Co přineslo na Zemi život? Nejspíš vznikl díky činnosti pevninských sopek

Co přineslo na Zemi život? Nejspíš vznikl díky činnosti pevninských sopek

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme...

Písek z pláží nekradou jen turisté. Je to podobně cenná komodita jako voda

Písek z pláží nekradou jen turisté. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...