fbpx
Zveřejněno: 27. 3. 2017

Zatímco v Sahelu lidé umírají žízní, Evropa vyplýtvá 30 % pitné vody na splachovacích toaletách. Použitou vodu musí provést kanalizačním systémem do drahých čističek a zase dokolečka. Přitom to jde i jinak. Suchý záchod je ekologický a nesmrdí. 

Už jste slyšeli o kompostovací toaletě? Jedná se o ekologicky šetrný, suchý záchod. „To už tu bylo,“ řeknete si, „kadibudka. Musí to hrozně smrdět.“ Nesmrdí. Zápach exkrementů vzniká hlavně při styku moči s tuhými výkaly, protože výkaly začnou kvasit. Kompostovací toaleta však odvádí moč jedním směrem a tuhé výkaly druhým.

kompostovaci toaleta shutterstock 582652696

Má to jednu nevýhodu. Aby fungovala správně, musíte na toaletě sedět. Jenom při správném tlaku na prkénko se otevírají příslušné otvory, které odvádí tekuté výkaly jedním směrem, tuhé druhým. Takže pánové, žádné močení ve stoje. Nejenom že kompostovací toalety nesmrdí, ale dokonce vytvářejí ještě méně zápachu než splachovací záchody. Využívají totiž ventilační systém. Ten odčerpává pachy dolů do kompostovacích komor a ven externím odvzdušňovacím potrubím. Proto se kolem toalety ani neshromažďují mouchy – pokud tedy není parné léto.

Bez starostí?

Bez práce se to tak docela neobejde. Kompostovací toalety nejsou napojeny na kanalizaci. Výkaly shromažďují v zásobníku, kde je mění v kompost. Když je plný, musíte ho vynést ven a umýt. Můžete používat i pytle, abyste si usnadnili čištění. Pozor, aby se vám nepronesly, mohou vážit i 16 kilo. Ve dvoučlenné domácnosti se zásobník musí měnit přibližně jednou za měsíc a půl.

Jaké to má výhody?

„Kompostovací toaleta může výrazně prodloužit životnost vašeho septického systému a snížit náklady na odčerpávání a údržbu (cca 5000 Kč každý rok), protože většina problematických pevných látek je udržována mimo systém,“ vysvětlil Chris McClellan, ředitel vzdělávání v Natural Building Network. Takový záchod je sice dražší než ten splachovací (v České republice se ceny pohybují kolem 15 tisíc a výš), ale vstupní náklady se vám vrátí na úsporách. Navíc uděláte něco dobrého pro životní prostředí.

kompostovaci toaleta shutterstock 539880787
„Kompostovací toalety se také používají ke snížení průtoku v septickém systému na místech, kde vysoký průtok způsobuje problémy – například v chatách, v domech se starším, nízkokapacitním systémem, nebo v místech se skalním podložím, těžkou jílovitou půdou nebo vysokou podzemní vodou,“ přiblížil Chris McClellan.

Naučíte se správně jíst

S velice zajímavým pohledem na věc přišel Ryan Mitchell na blogu. „Jednou z věcí, o níž lidé nemluví, je, jak kompostující toaleta ovlivnila jejich dietu. Zjistil jsem, že dobrá strava kromě zdraví ovlivňuje i to, jak snadno se vám kompostující toaleta využívá. Když budete jíst dobré jídlo se saláty, které nebylo předem zpracované, bude se vám o ni snáze starat,“ vysvětlil. Vaše stolice totiž bude pevnější a konzistentnější, toaletu si neušpiníte a nebudete ji muset čistit. A tak můžu položit svoji oblíbenou shakespearovskou otázku: „Jak se vám líbí?“

foto: Shutterstock

Tipy redakce

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

Přiznám se, že jsem tu od promoce nebyl. Tedy nějakých patnáct let. V Karolinu to...

Globální oteplování: Nejdůležitější fakta a kde se vzal český skepticismus

Globální oteplování: Nejdůležitější fakta a kde se vzal český skepticismus

Řada českých publicistů i vědců se v poslední době vyjadřuje s pochybami o...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.