fbpx
Zveřejněno: 31. 3. 2017

Posílit své fyzické a duševní zdraví můžeme různými způsoby. V knihách a v časopisech se o tom, jak civilizačním chorobám předcházet, dočteme mnohé. Skutečný recept je přitom prozaický.

 

 

deer 1940368 640

Nová studie z Austrálie odhalila, že stačí 30 minut denně pobývat v přírodě, a už nikdy nezažijete špatnou náladu, která se může přehoupnout v depresi. Pobyt na čerstvém vzduchu také dokáže výrazně snížit riziko srdečních onemocnění. A jak k tomu vědci dospěli? Ekoložka Danielle Shanahan z univerzity v Queenslandu a její tým měly k dispozici informace od 1,538 obyvatel města Brisbane, Queensland. Těch se ptali na jejich týdenní návyky, co se týče pobytu v přírodě a fyzické aktivity.

U účastníků tohoto experimentu se zaměřili na tři faktory: na průměrnou frekvenci návštěv venkovních prostor se zelení za rok, na délku pobytu na těchto místech za týden a na intenzitu přírody ve zmíněných prostorech.

Tým dospěl k závěru, že ti jedinci, kteří vyrážejí pravidelně na dlouhé procházky do přírody, zaznamenali nižší výskyt deprese a vysokého krevního tlaku. Navíc byli také sociálně soudržnější.

Zatočte se stresem a depresí

mushrooms 116973 640

„Pokud by každý zašel na půlhodinku do parku každý týden, evidovali bychom až o sedm procent méně případů deprese a o devět procent méně případů vysokého krevního tlaku,“ uvedla Shanahan. Navíc je prokázáno, že pobyt tam, kde využijete přirozeného světla, které vám příroda nabízí, můžete předejít i krátkozrakosti.

„Víme už dávno, že návštěva přírody je prospěšná pro naše zdraví, ale až nyní jsme schopni určit, kolik času tam potřebujeme strávit, aby to mělo co nejlepší účinek na naše zdraví,“ dodává další z badatelů Richard Fuller.

Děti potřebují být venku

Výzkum publikovaný v časopise Nature nepřekvapivě ukázal, že pobyt v přírodě je ještě přínosnější pro děti. „Naše děti především těží z času stráveného venku,“ dodává Shanahan. „Ty, které pravidelně tráví svůj čas venku, mají také zvýšené povědomí o životním prostředí oproti těm, kteří na místo v přírodě tráví čas doma u počítače.“

 

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání Země

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání...

Praha 7 vyhlásila v květnu stav klimatické nouze , jak ji (a nejen ji, ale celou...

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.