fbpx

Není potřeba kupovat drahé iontové nápoje. Minerálka s listem meduňky udělá své

Zveřejněno: 4. 6. 2018

Kohoutková voda je levná a dostupná. Minerální voda zase zdravá a chutná. A předávkování minerály se bát nemusíte. Stačí dodržovat denní optimální množství. Tak tedy kohoutkovou, nebo minerálku? Nejlepší je nejprve zjistit, co vám doma teče z kohoutku. 

Hydratace je jedním z faktorů, který  usnadňuje optimální funkci pokožky, kloubů, ledvin a střev. Kromě toho vyrovnává krevní tlak, oběh a mnoho dalšího. Proto se pořád všude mluví o nutnosti dodržování pitného režimu. A obzvlášť teď v letních teplotách.

Související…

Vyvracíme mýty o pitném režimu! Myslíte si, že stačí obyčejná voda? Tak to se pletete
Anna Calve Novotná

Podle toho, jak moc se denně hýbete, byste měli i pít. Jinak tělo nebude mít dostatek životadárné vody a nebude logicky fungovat tak, jak by mělo. Záleží ale také na tom, jakou vodu pijete. Kohoutkovou asi nic nezkazíte, ale ani s tou by se to nemělo přehánět. V závislosti na tom, jaká je k mání v okolí vašeho bydliště, se ve vodě totiž nachází některé prvky, které by nikdo neměl přijímat. Jedná se třeba o hliník, fluorid, dezinfekční prostředky, zbytky nesprávně likvidovaných léčiv, pesticidů a tak dále.

Kolik čeho denně piji?

Z toho důvodu je dobré, pokud nedáte na kohoutkovku dopustit, alespoň filtrovat. Ačkoliv filtry nezachytí všechny nevhodné přísady, nepropustí alespoň ty zásadní. „Je dobré zamyslet se nad tím, kolik vody a v jaké kvalitě denně vypijete,“ říká Radka Pamětická, koučka zdravého životního stylu. Umožní to vytvořit představu o tom, co musí ledviny i celé tělo „profiltrovat“.

Každopádně se ale vyplácí sáhnout i po něčem jiném, než je voda z kohoutku, a zavlažit hrdlo třeba minerální vodou.

Podle Radky Pamětické není vůbec od věci zaplatit si rozbor vody, která vám vytéká doma z kohoutku. „V naší rodině to tak děláme každý rok.“ K tomu stačí najít v okolí bydliště nezávislou společnost, která to za mírný poplatek (cca 500,–) provede. „Vy pak víte, co máte řešit – zda moc železa nebo příliš dusičnanů a podobně. Podle toho se můžete rozhodnout pro vhodný filtr nebo vodu balenou,“ radí odbornice. Ačkoliv výrobci balených vod dnes na spotřebitele vyvíjí tlak prostřednictvím četných novinek, stojí za to vědět, jak je na tom vaše domácí „kohoutkovka“, protože v ní i vaříte.

Minerálka má něco navíc

Každopádně se ale vyplácí sáhnout i po něčem jiném, než je voda z kohoutku, a zavlažit hrdlo třeba minerální vodou, která, jak název napovídá, kromě tolik potřebné tekutiny zajistí i dostatek esenciálních minerálů – hlavně pak síranu, vápníku, hořčíku, bikarbonátu a řady dalších stopových prvků, které vždy neobsáhnete potravou, zato minerálkou ano. A těchto blahodárných účinků na lidské tělo využívaly již generace před námi. V minerální vodě pocházející z přírodních pramenů se lidstvo již po tisíce let koupe, aby podpořilo své zdraví a hojivé procesy. Hlavně ale minerálku nepijte z plastových lahví. Pokud ji tak zakoupíte, přelijte ji alespoň do skla, abyste minimalizovali expozici BPA (Bisfenol A, který se používá při výrobě plastů).

Minerální voda může přispět ke zvýšení výkonnosti. Pravidelné popíjení totiž snižuje špatný cholesterol a zvyšuje ten dobrý.

Sportovcům a lidem, kteří se hodně potí, odchází důsledkem toho z těla mnoho elektrolytů. Ty pomůže přírodní cestou doplnit právě minerální voda, která tak znovu nastolí harmonii prvků, které v těle vládnou. Kromě toho se jedná o úžasný zdroj vápníku – některé značky poskytují v pouhém litru až polovinu denní potřeby. Tato informace je důležitá zejména pro vegany nebo alergiky na laktózu, kteří se vyhýbají mléčným výrobkům. A sportovci zase ocení, že minerální voda může dokonce přispět ke zvýšení výkonnosti. Pravidelné popíjení totiž snižuje špatný cholesterol a zvyšuje ten dobrý. Kromě toho pomáhá dostat z těla hliník, který může zpomalovat postup kognitivního poklesu.

pitny rezim

Minerálka může u sportovců zvyšovat výkonnost. Ani oni by ji ale neměli pít z plastů

„Vždy tedy je dobré zvážit, jak moc se potíte i jaký je váš tělesný výkon, a to dokonce i po stránce psychického vytížení. Pokud jste tedy pod tlakem při práci, v soukromí, nebo pod vysokými tréninkovými jednotkami, zřejmě vám nebudou stačit minerály přijaté pouze jídlem,“ potvrzuje Radka Pamětická.

Minerální vody chutnají bez toho, že by obsahovaly chemické přísady, ochucovadla, barviva a další látky, které se hojně vyskytují v jiných perlivých i neperlivých sladkých nápojích.

I vhodné množství denního příjmu minerální vody závisí na tělesné hmotnosti, četnosti fyzické aktivity, výkonnosti srdečního a cévního systému, zevní teplotě a vlhkosti. Při poruše oběhového systému a zhoršené funkci ledvin je nutné denní dávku minerální vody upravit individuálně.

Skvěle chutná

No, a abychom pořád nemluvili jen o zdraví, je také třeba zmínit, že minerální vody jsou oproti kohoutkové či neperlivé vodě zkrátka chutnější. To může být významný faktor zvýšení pitného režimu a posílení celého organismu.

Minerální vody navíc chutnají bez toho, že by obsahovaly chemické přísady, ochucovadla, barviva a další látky, které se hojně vyskytují v jiných perlivých i neperlivých sladkých nápojích. Bublinky v ní dodají určitou chuť, obsah zase minerály, které tělo potřebuje. A pokud ji potřebujete přeci jen něčím osvěžit, přidáte plátek citronu, pomeranče, list máty nebo meduňky. 

„Takové doplnění minerálek je i skvělá a levná alternativa různých drahých sportovních nápojů. Často platíte spíš za reklamu, za obal a v některých případech i za umělé přísady, které zatěžují ledviny. Přitom si výše uvedenými způsoby můžete vyrobit doma sami z minerálky výborný nápoj bez syntetických aditiv,“ uzavírá Radka Pamětická.

foto: Shutterstock, zdroj: Svět lékařů

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...