fbpx

Přestřihnout chámovody si ročně nechá půl milionu Američanů

Zveřejněno: 1. 4. 2018

Muži dávají ženám v mnoha situacích přednost, a to nejen ve dveřích, ale i v antikoncepci. Vždyť hormonální tabletku pro nás ještě nevynalezli, brání se pánové. Jedno čistě mužské řešení se však nabízí, pro někoho je už ale samotné slovo vasektomie krajně nepříjemné. Pro jiné zase může být vítanou alternativou k prezervativům nebo ženské antikoncepci. Hlavní příčinou rozporuplných pocitů ohledně mužské sterilizace je jediná otázka: Je to napořád?

Vasektomie označuje chirurgické přetnutí chámovodů, tedy trubici spojující nadvarle s močovou trubicí. Oním „přetnutím“ se zabrání ejakulaci a docílí tak mužovy sterilizace. Na sexuální život zákrok nemá vliv, muž je nadále schopen pohlavního styku a nijak neutrpí ani jeho „citlivost“. Navzdory předsudkům totiž vasektomie nesnižuje mužský sexuální výkon ani hladinu testosteronu. Medicína naštěstí od prvních pokusů o mužskou antikoncepci pokročila znatelně kupředu. Není tak již nutné opakovat postupy přírodních afrických národů, které nařezávaly močovou trubici za šourkem a otvor ucpávaly listím.

josef stolz

Urolog Josef Stolz


„V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest. Operatér malým řezem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku. Celá operace trvá zhruba půl hodiny, provádí se ambulantně a ve většině případů nevyžaduje následnou hospitalizaci,“ vysvětluje Josef Stolz, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Stejnou dobu trvá i komplexní urologické vyšetření před samotným zákrokem. Existuje rovněž varianta provedení zákroku bez skalpelu. Ta je oproti klasické vasektomii šetrnější, navíc odpadá nutnost šít kůži šourku a s odstupem času vyndávat stehy.

Kam spermie mizí?

Muž je po vasektomii ještě určitou dobu plodný. Průměrně je zapotřebí několik desítek ejakulací, aby byl ejakulát zcela bez spermií. V rozmezí 5 až 7 týdnů od zákroku je logicky nutné ověřit jeho výsledek, odborníci proto doporučují provést takzvaný spermiogram k potvrzení absence živých spermií. Do té doby je tedy při pohlavním styku nutná jiná forma antikoncepce. Tvorba spermií ve varlatech však nadále pokračuje, je ale v rovnováze s jejich biodegradací, tedy biologickým odbouráváním. Nijak se také nemění velikost varlat.

vasektomie

Přerušení chámovodů není nevratný krok, reoperace je ale daleko složitější.Vasektomie je pokládána za nejspolehlivější formu mužské antikoncepce, jen ve Spojených státech amerických ji ročně podstoupí zhruba půl milionu mužů. Každoročně se zvyšuje i počet českých zájemců. Odborníci ji ale vesměs nedoporučují mužům, kteří by v budoucnu ještě chtěli mít děti. Jedná se sice o vratný zákrok, avšak takzvaná reanastomóza je daleko komplikovanější a její úspěšnost se pohybuje okolo 50 až 70 procent. Přerušené chámovody jsou totiž již zdeformované a ztenčené. Z toho důvodu lékaři doporučují nechat si spermie pro jistotu odebrat a zmrazit ve spermabance. Další potencionální možnost je odebrat spermie přímo z varlat a provést umělé oplodnění partnerky IVF metodou, tedy in vitro fertilizací.

Po operaci

Operaci nehradí zdravotní pojišťovna a její cena se pohybuje v rozmezí 10 až 15 tisíc korun. Cena i předoperační a pooperační péče se však odvíjí podle nabídky jednotlivých pracovišť, která vasektomii provádějí. „Pacient by měl po zákroku alespoň 24 hodin dodržovat relativně klidový režim. Přechodně se mohou objevit mírné tahavé či tlakové bolesti v šourku. V takovém případě lze užít analgetikum, například ibalgin. Pokud má muž „kancelářské“ zaměstnání, není problém jít následující den do práce. Namáhavou práci ale doporučuji na den až dva odložit. V každém případě je vasektomie levnější, bezpečnější a méně komplikovaná než například podvázání ženských vaječníků, což je jedna z metod trvalé ženské antikoncepce,“ doplňuje primář Stolz.

foto: Profimedia a UroKlinikum, zdroj: UroKlinikum

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se zrychluje. To ohrožuje Zemi

Pohyb severního magnetického pólu se zrychluje. To ohrožuje Zemi

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...