fbpx

Vzorek zahřejete na konstantní teplotu a díky enzymu se zbarví. Pokud je pozitivní, stane se z fialové světle modrá

Zveřejněno: 29. 6. 2020

Vídeňští vědci představili nový jednoduchý a levný test na koronavirus, který nepotřebuje žádné speciální laboratorní vybavení ani odbornou znalost. Na jeho vynálezu se podíleli odborníci z Institutu pro molekulární biotechnologii, Akademie věd a Institutu pro molekulární patologii.

Podle vědců je test velkým přínosem obzvláště pro chudé země s omezenými zdroji. K odhalení koronavirové infekce se v současnosti používají hlavně tzv. PCR testy, které jsou nákladné, poměrně složité a časově náročné, neboť se genetická informace ze vzorku musí nejprve přeměnit z RNA na DNA a pak milionkrát namnožit. Vzorek je také nutné rozštěpit, a to při teplotě 95° C.

Dvacet let známá metoda

Na odběr vzorku a jeho vyhodnocení je tedy podle Julia Brenneckeho z Institutu pro molekulární biotechnologii nutné mít k dispozici relativně drahé a přesné přístroje i odborný tým. To všechno je v odlehlých oblastech, kde je nedostatek zdrojů, těžko k sehnání. Společně s Andreou Pauli z Institutu pro molekulární patologii a třemi doktorandy nyní představil již dvacet let známou metodu LAMP (Loop-mediated isothermal amplification), kterou vylepšili tak, že pro testování koronaviru nebude nutné množit DNA cyklicky, ale prostřednictvím enzymu při konstantní teplotě 63 °C.

Přesné, dostupné a rychlé testy ke zjištění koronavirové nákazy jsou potřeba všude na světě.

Výhodou testu je bezpochybně jeho rychlé a snadné vyhodnocení, které je možné pouhým pohledem. V případě pozitivního výsledku se totiž vzorek do 30 minut zbarví z fialové na světle modrou. K odběru a vyhodnocení není nutná žádná laboratorní výbava ani znalosti expertů. Vzorek musí být jen po dobu třiceti minut vystaven konstantní teplotě 63 °C, které lze dosáhnout i s pomocí kuchyňského náčiní.

„Doufáme, že naše metoda pomůže lidem nejen v průmyslových zemích, ale hlavně ve všech rozvojových zemích. Přesné, dostupné a rychlé testy ke zjištění koronavirové nákazy jsou potřeba všude na světě,“ dodává na závěr ke svému objevu Julius Brennecke.

Související…

Co se můžeme naučit z druhé vlny nemoci Covid-19, která právě prochází AsiíKdy bude skutečně na světě vakcína proti koronaviru a jak poznáme, zda fungujeJan Hnízdil a Vít Mareček: Vítejte ve světě pandemických her

foto: Shutterstock, zdroj: bioRxiv

Tipy redakce

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Mohli by chameleoni změnit Einsteinovu teorii relativity? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.