fbpx

S majitelkou společnosti Yage o tom, jaké jsou největší kosmetické trendy, proč některé produkty nemohou být „nahé“ a co je důvodem jejich vysokých cen

Zveřejněno: 22. 3. 2020

Yage je posvátný nápoj amazonských indiánů, ale i nová značka přírodní kosmetiky, ve které se prolínají principy aromaterapie, ajurvédy, korejské péče a holistického přístupu k tělu. Právnička a interiérová designérka Petra Drvoštěpová, která za značkou stojí, chtěla původně jen najít účinné přírodní produkty pro syna, který se potýkal s vážným ekzémem. „Veškeré mé znalosti a snaha mu pomoci mě zavedly na cestu hlubších studií aromaterapie a účinků bylin. Změnili jsme způsob stravování a já jsem se nakonec rozhodla vyrábět pro mou rodinu pečující přírodní bylinné balzámy,“ popisuje.

Petra chtěla na trh původně uvést pouze několik produktů. Nakonec ale zvítězila touha vyvinout stoprocentní přírodní aktivní kosmetiku, a tak se s celou rodinou přestěhovala do Velké Británie, aby byla blíž nejlepším odborníkům v této oblasti. „Mohla jsem úzce spolupracovat s významnými světovými laboratořemi a chemiky, abych s jejich pomocí vyvinula kosmetiku, která by splňovala veškeré mé požadavky,“ dodává zakladatelka společnosti.

Ačkoli se Petra snaží vyrábět ty nejkvalitnější produkty, na majitelku kosmetické společnosti možná překvapivě přiznává, že pro krásnou pleť je potřeba udělat mnohem víc. „Myslím, že kosmetika se obecně trošku přeceňuje. Samozřejmě je mnohem důležitější, jakým způsobem se stravujeme, jestli sportujeme, prostě zda se o tělo staráme komplexně. Kosmetika je pak vlastně jen třešnička na dortu. V naší civilizaci se to ale trochu zvrtlo a lidé si začali myslet, že když se namažou nějakým ,zázračným‘ krémem, budou vypadat úžasně, nezávisle na tom ostatním. To je samozřejmě jen chiméra. Pokud o sebe nepečujeme, od žádné kosmetiky očekávat zázraky nelze,“ říká.

Zajímavý je i příběh vztahující se k názvu značky. Nápoj yage totiž vyrábí amazonští indiáni z kmene Kofan. Pro ně je yage tajemná síla, která je při posvátných nočních rituálech přenáší do nadpozemského světa, v němž poznávají taje matky přírody. „Můj otec se amazonskými indiány a tamní přírodou zabývá už přes padesát let. Yage je tedy pro něj i pro mne symbolem čisté, nezkažené přírody Amazonie s mocnou sílou prozření. Proto doufám, že i kosmetika Yage dovede lidi ke kvalitní a opravdové přírodní péči,“ říká Petra, která v rozhovoru mimo jiné prozradila, co je základem pro správnou péči o pleť, proč je přírodní kosmetika tak drahá a jaké výhody má trend produktů bez obsahu vody.

Posledních pět let se věnujete studiu kosmetiky a péče o pleť. Jaké jsou největší současné trendy v tomto oboru?

Jedním z trendů je formulace bez vody, tedy s použitím maximální koncentrace účinných látek. Dále je zde snaha nepoužívat žádné nebo co nejjemnější konzervanty. A velikým trendem je samozřejmě udržitelnost, která se netýká jen obalů, ale také surovin a toho, jak se získávají, zpracovávají i transportují. Právě to má totiž na životní prostředí největší vliv.

Používáme opravdu nejkvalitnější suroviny – extrakty z mořských řas, planktonu, arktického černého rybízu, kosatců, olej z rajských jablíček...

Je zajímavé, že to všechno už naše značka splňuje. Přitom jsme o žádnou inovativnost prvoplánově neusilovali. Jen jsme měli snahu vytvořit něco, co je přírodní, zdravé, ale také efektivní. Proto používáme kmenové buňky rostlin, extrakty z poupat a další vysoce účinné aktivní látky, které jsou zároveň ekologicky certifikované. 

Mnoho lidí se domnívá, že když kupuje přírodní kosmetiku, tak je ta kosmetika zároveň i šetrná k životnímu prostředí. To ale obecně asi neplatí, že?

Určitě ne. Jak už jsem naznačila, záleží samozřejmě nejen na tom, jaké suroviny používáme, ale také na tom, jakým způsobem se získávají. Když například budeme chudému farmáři v Kolumbii vyprávět, že by neměl kácet pralesy, protože tím ničí přírodu, bude mu to úplně ukradené.

On spíš řeší, čím zítra nakrmí děti. Pokud tedy chceme surovinu, která je šetrná k přírodě, musíme v první řadě zaručit práci pro tyto lidi, kteří řeší jen krátkodobý horizont. Proto v Yage používáme například cacay olej. Je sice mnohonásobně dražší než olej palmový, ale z hlediska ochrany životního prostředí je ideální, protože sbíráte plody rychle rostoucího stromu. Díky tomu nedochází k deforestaci a lidé mají zaručenou práci. A podobně je to i s ostatními surovinami, vždycky se musíte rozhodnout. 

Suroviny jsou jedna věc, druhá pak obaly. Může být tato kosmetika „nahá“?

Jsou samozřejmě firmy, které se o to u kosmetiky snaží, například Lush, ale ten má poměrně jiný sortiment. Navíc se na prodejně sice prezentují bezobalově, ale na kase vám výrobek stejně musí zabalit a dodat k tomu nálepku s informacemi, takže to vychází podobně jako u ostatních firem. 

kosmetika 2

Nejdůležitější na pokožce je její každodenní očista, říká Petra Drvoštěpová


U tekutých přípravků, které vyrábíme my, ani není z hygienických důvodů možné, abyste si je stáčela z nějakého kontejneru. Ani legislativa v tom nepomáhá, protože máte povinnost uveřejňovat informace na vnějším i vnitřním obalu, není možné je mít pouze online. Přestože jsem tedy o žádné vnější obaly nestála, nakonec jiná možnost nebyla.

Když pomineme udržitelnost, proč je podle vás tak důležité kupovat přírodní kosmetiku, když i chemické produkty splňují určité standardy?

Je pravda, že všechny ty zubní pasty, pěny na holení, šampony, kondicionéry, odličovače, séra a další přípravky určité parametry splňují. Ale nikdy nikdo nedělal testy, co se stane, když se všechny tyto přípravky budou používat dlouhodobě a každý den, zda se pak už určitá hranice toxicity nepřekročí. To jsou věci, které nikdo neví. Proto je myslím lepší ke kosmetice přistupovat jako k jídlu a snažit se, aby byla co nejčistší a pro lidský organismus neškodlivá.

Další velkou otázkou jsou obsažené konzervanty. Jak je řešíte?

Veškeré naše olejové nevodní produkty jsou stoprocentně bez konzervantů. A ty vodní složky jako například tonikum, sérum nebo esence, jsou konzervované pentylenem glycol, který funguje jako glycerin. Má tudíž prospěšné zvlhčovací účinky a zároveň funguje jako přírodní konzervant. Jinak se v přírodní kosmetice často objevuje sodiem benzoate a potassiem sorbate. My je nepoužíváme, ale v našich produktech se i přesto mohou vyskytnout v podobě reziduí už od výrobce, který je používá jako konzervant pro jiné produkty. Uvést je ale ve složení musíme, byť jsou v přípravku jen ve stopovém množství. 

Jako jeden z trendů jste zmiňovala formulaci bez vody, a že díky ní není nutné používat konzervanty. Jaké další výhody taková kosmetika má?

Díky tomu, že v balení jsou pouze aktivní látky, snižuje se také produkce oxidu uhličitého. Objem produktu je menší, takže i obal může být menší a transport levnější, méně náročný. Z toho plyne, že i zátěž na životní prostředí je menší. Klient navíc o nic nepřichází, protože vodu si může dodat doma.  

Korejská řada péče o pleť, kterou jste se v Yage inspirovali, má deset kroků. Není to v dnešní uspěchané době moc?

Řekla bych, že my ženy vlastně těch deset kroků víceméně používáme. Něčím se odličujeme, pak to smyjeme, nějaký toner asi také máme, hydratační krém i UV faktor... Navíc, pokud opravdu člověk chvátá, může si kroky 4, 5 a 6, tedy hydratační esenci, sérum a olej, smíchat dohromady. 

Zaujalo mě, že nemáte klasický hydratační krém. Proč?

Je to proto, aby si každý mohl namíchat vlastní krém přesně podle svých potřeb. Máme různá olejová séra – na večer, proti vráskám, na super citlivou pokožku, na akné, pro muže... Vyberete si, jaký potřebujete, a smícháte ho právě s tím sérem a s esencí. Vznikne tak krém přímo na míru. 

Co v péči o pokožku považujete za naprostý základ? Je to právě hydratace?

Určitě čištění. To je gros, které bychom neměli podceňovat. Pokožka je denně vystavena prachu, popílku, navíc produkuje i svůj vlastní maz. To se potom všechno smíchá, a pokud nečistoty neodstraníme, způsobují zánětlivost, potenciálně i vznik pupínků. Jakmile je na pokožce zánět, není zdravá. Takže ať už make-up nosíme nebo ne, každodenní očista je důležitá. Navíc platí, že když pokožku řádně nevyčistím, snižuji tím účinek výživných látek, které se nachází v sérech a krémech proti stárnutí.

Petra Drvoštěpová

Vystudovala právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze a University of London. Kariéru právničky brzy vyměnila za kreativní obor. Po zkušenostech v reklamní agentuře se naplno začala věnovat interiérovému designu a založila firmu Odlitek.cz, jejíž produkty umožňují zachovat si vzpomínky v podobě otisků našich dětí. Je maminkou dvou dětí, které ji přivedly k podnikání, ať už to byla touha zachovat si stopy svých dětí v Odlitku nebo jim dopřát přírodní péči v podobě stoprocentně přírodní kosmetiky.

Mimochodem, čištění je úžasně zahrnuté právě v té korejské péči. První krok je olejový, který v podstatě veškerou špínu rozpustí, a druhý krok je jemná pěnová péče, která vás přebytečného oleje zbaví. Nakonec přichází na řadu toner. Ty klasické většinou fungují na principu dočištění, zato tento vybalancuje pH pokožky a krásně ji připraví na další krok, kterým je hydratace.

Pokud chce člověk koupit opravdu kvalitní přírodní kosmetiku, určitě zaregistruje poměrně vysoké ceny. Opravdu musí být ty produkty tak drahé?

Pokud chcete kvalitu, pak ano. Když budu mluvit za nás, používáme opravdu nejkvalitnější suroviny – extrakty z mořských řas, planktonu, arktického černého rybízu, kosatců, olej z rajských jablíček... Představte si, kolik rajských jablíček asi potřebujete, když chcete vyrobit litr takového oleje. Je to opravdu jiná situace než třeba slunečnicový nebo olivový olej, kde se rostliny pěstují na velkých pláních a mají samozřejmě i mnohem větší výtěžnost. 

Další věc je, že máme opravdu propracované a vybalancované receptury, jeden přípravek obsahuje třeba až čtyřicet různých složek. Ty bohužel na obalech musíme uveřejňovat podle kosmetické nomenklatury, která laikům často nemusí být úplně jasná. Na webu ale máme vše vysvětlené. Produkty jsou navíc vysoce koncentrované, bio, a jak už jsem také říkala, používáme speciální skleněné obaly s UV faktorem. 

Byla bych ale ráda, kdyby si lidé uvědomili, že jim nabízíme nejen prvotřídní kvalitu, ale také cestu k udržitelnosti. Pořád sice mluvíme o tom, že musíme zachránit přírodu, ale přitom je to úplně obráceně. Příroda nás nepotřebuje, zato my ji ano.

Související…

Jakub Mohl: CBD pomůže s vráskami i ekzémem, mně kanabinoidy zachránily ruku
Milada Kadeřábková

foto: Michaela Cásková, zdroj: Yage Organics

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...