fbpx

Zveřejněno: 10. 1. 2017

Móda je odvětvím plným stále se měnících trendů. I v tomto důsledku vzniká 15 % produkce odpadu ještě před tím, než modely vůbec spočinou v regálech. Přitom právě i ve fashion průmyslu jde cílit na udržitelné zdroje.

Pokud bychom měli stanovit pomyslný žebříček činností, které zcela nevyužívají, popřípadě málo využívají udržitelné zdroje, byla by móda někde na posledních místech. O módě se právem říká, že je to druhý nejšpinavější průmysl na světě. Ročně se spotřebuje 80 miliard tun oblečení. Takového, které průměrně vezmete 3x na sebe. Ač se to zdá neuvěřitelné, cyklus jednoho trika nemá problém spotřebovat 2700 litrů vody. Nehledě na to, že voda, která se z textilního průmyslu vypouští zpět není ani z minima zbavena chemikálií.

Revoluce v oblékání

Kamila Boudová, organizátorka Fashion Revolution, se otázkou udržitelnosti módy zabývá už několik let. Připouští, že móda dokáže být prospěšná. Přestože žijeme ve společnosti, kdy je móda ukazatelem společenského postavení, životním stylem, koníčkem a do určité míry i filosofií, jde to dělat i jinak. S každou novou kolekcí a každým novým kouskem, který si zakoupíme do sebe přijímáme mnoho chemikálií. Pokožka je největší orgán s největší schopností absorbovat. O negativních důsledcích chemikálií na každou orgánovou buňku nemluvě. V sekundárním důsledku jde i o konkrétní výrobce, respektive o země proslulé výrobou, jejichž obyvatelé nemají šanci se uchránit vlivu pesticidů a chemických sloučenin. Pověstné jsou například duhové řeky v Číně, obarvené od umělých barviv.

womans legs 887286 1920

Foto: Pixabay

Zaměřte se na „pomalou“ módu

Vedle uvědomění a přemýšlení o tom, co, z jakých materiálů a jak často kupovat, záleží i na zdrojích. V současné době chybí edukace o značkách, které se chovají férově. Koneckonců – chybí i jejich počet, protože v době, kdy jde přirozeně každému o profit, není jednoduché začít nabízet ekologickou nebo organickou módu.

I tak je ale možné začít dělat první krůčky k tomu, aby se tento stav zlepšil. První věcí, kterou můžeme přispět všichni, je zaměřit se alespoň na přírodní materiály. I velké fashion brandy už začínají smýšlet odpovědně a do svého portfolia zařazují kolekce, které jsou vyhotovené například z biobavlny a dalších tkanin, které jsou udržitelné. Druhou věcí, kterou může udělat každý z nás bez ohledu na to, aby byl determinován k tomu nosit pár starých nevkusných kousků do roztrhání, je vyznávat nadčasovou módu, která nepodléhá zubu času.

To ostatně svým klientům radí i první certifikovaná expertka na módu Dagmar Gabulová, která filosofii oblékání staví na basic kouskách, do kterých se vyplatí investovat už jen z toho důvodu, že se budou nosit i za pár let a zároveň jsou kvalitně provedené, takže odpadá zátěž v podobě výměny za nový kus.

beautiful 1039725 1920

Foto: Pixabay

Klasické černé sako bude pravděpodobně trendy i za pět let, stejně jako jednoduché bílé tílko, dobře padnoucí džíny, klasické kalhoty cigaretového střihu a černé nebo nude lodičky. Pro ty, kteří chtějí mít něco speciálního je pak cestou využívat svého designéra, který již tyto myšlenky uznává. Móda se dá tvořit i bez odpadu.

Dětská móda jako zátěž

Dalším krokem je samozřejmě smýšlet i o tom, co nosí naše děti. Rychlý růst si žádá rychlou změnu šatníku. Pakliže móda znečišťuje planetu z 80 % více než polovinu tvoří oblečení pro děti. Je přirozené, že každý rodič touží po tom, aby nejen on, ale i jeho dítko mělo kvalitní oblečení, které plně pokrývá jeho potřeby, ale stačí, když se sem tam podíváme po nabídce z druhé ruky nebo budeme naopak těmi, kteří oblečení do druhé ruky poskytnou.

A jak jste na tom s módou vy? Kolik Slow Fashion kusů vlastníte?

foto: Pixabay

Galerie

Tipy redakce

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

V Praze vyžebráte třeba dva tisíce za půl hodiny, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...