fbpx

Na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se bude tradičně i diskutovat o problémech dneška. Kdo dorazí a o čem se bude mluvit?

Zveřejněno: 22. 10. 2019

Živé debaty po projekcích patří k festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava již neodmyslitelně. Letos navíc už podeváté proběhne souběžně s festivalem také „festival myšlení“, tedy Inspirační fórum. To během šesti festivalových dnů, tedy od 24. do 29. října, otevře šest klíčových témat a představí více než sto hostů z celého světa ve více než třiceti diskusích.

Témata, která letos organizátoři vybrali, mají nemalé ambice. Chtějí pomoci najít klíč k lepší budoucnosti. „Abychom mohli měnit svět, anebo třeba jen přežili hrozby, kterým čelíme, musíme dění kolem nás více rozumět: občansky, politicky, osobně,“ charakterizuje záměr Inspiračního fóra jeho hlavní dramaturgyně Tereza Swadoschová. A jaké okruhy to jsou? Točit se budou okolo otázek klimatické změny, feminismu, celosvětových proměn demokracie, náboženství i situace v Číně.

Klimageddon

O klimatické krizi jako o výzvě bude diskutovat přední americký odborník na životní prostředí Bill McKibben. Právě jeho kniha Konec přírody vydaná v roce 1989 vizionářsky vystihla dnešní stav klimatu. Dále vystoupí šéfka finské pobočky Greenpeace Sini Harkki, která se výrazně zasloužila o snížení spotřeby fosilních paliv v zemi. Anebo předseda irské Strany zelených Eamon Ryan, za jehož působení narostla kapacita větrných elektráren v Irsku na dvojnásobek.

Téma ekologie se na letošní Ji.hlavě promítne i do sekce Dokumentární dialogy, jejímž dramaturgem i moderátorem je dokumentarista Filip Remunda.

„Hosty jsme vybírali tak, aby pouze neshrnovali stávající mediální debatu, ale aby se spolu s návštěvníky zabývali tím, co dělat dál. O nástrojích společenské změny se budeme bavit nejen se zkušenými hybateli na poli životního prostředí, ale i nastupující generací,“ říká k výběru hostů Tereza Swadoschová.

jihlava 2

Loňský ročník a diskuse s šéfredaktorem deníku Gazeta Wyborcza Adamem Michnikem


Téma ekologie se na letošní Ji.hlavě promítne i do sekce Dokumentární dialogy, jejímž dramaturgem i moderátorem je dokumentarista Filip Remunda. V rozhovoru se tentokrát představí Isabella Salton, ředitelka brazilské environmentální organizace Instituto Terra. Ta bojuje za záchranu brazilského pralesa, který nynější prezident Jair Bolsonaro zpřístupnil komerčnímu využití.

Ženy proměny

Celý diskusní den je věnován také postavení ženy ve společnosti. „Jakými způsoby se můžeme přibližovat k ideálu rovnosti pohlaví? Co a jak můžeme udělat v oblastech politiky, podnikání, průmyslu, politiky, vzdělávání, zdravotnictví? Jak zbavit feminismus nánosu sprostého slova?“ vyjmenovává Swadoschová některé z otázek, které padnou. Na téma Proměny ženy budou debatovat třeba Fawzia Koofi, bojovnice za ženská práva a kandidátka na post afghánské prezidentky, nebo slovenská herečka, diplomatka a rovněž někdejší kandidátka na prezidentský úřad Magda Vášáryová.

V rámci Dokumentárních dialogů vystoupí dagestánská spisovatelka Alisa Ganieva. Ta svoji prvotinu Salaam, Dalgat! musela napsat pod mužským pseudonymem, aby unikla škatulce „psaní pro ženy“.

Re: demokracie

Dalším velkým tématem devátého Inspiračního fóra je krize demokratické společnosti. A kdo bude debatovat? „Například Sophie Howe, která už tři roky úřaduje jako ‚komisařka budoucích generací‘ ve Walesu. Pečuje o zájmy příštích pokolení, posuzuje vládní projekty z dlouhodobé perspektivy a intervenuje v případech, kdy by krátkodobý užitek mohl přinést dlouhodobé ztráty,“ dodává.

V mládí jsem měl pocity bezmoci a jedním ze způsobů, jak se z toho vymanit, bylo ponižování druhých lidí.

Dalším hostem pak bude politolog a specialista strategické komunikace NATO Jonathan Terra, který působil jako diplomat v Afghánistánu a jako politologický analytik a komentátor se věnuje stavu demokracie ve Spojených státech. Dokumentární dialog pak představí chorvatského filozofa a politického aktivistu Srećko Horvata.

Jak se nebát

Ekologické katastrofy, fake news, války o vodu a zdroje, terorismus, konec světa. To jsou katastrofické scénáře, které se zvolna stávají nedílnou součástí naší každodennosti. Na Ji.hlavě se bude letos diskutovat i o tom, „jak se nebát“ právě takových vizí a nenechat se strachem paralyzovat.

Mezi hosty se objeví třeba britský futurolog Jonathan Ledgard, autor konceptu nákladních dronů a dronových letišť pro Afriku, nebo bývalý sympatizant německé ultrapravice Christian Weissgerber. „Je pravda, že v mládí jsem měl pocity bezmoci a jedním ze způsobů, jak se z toho vymanit, bylo ponižování druhých lidí,“ přiznává bývalý neonacista.

Hostem Dokumentárního dialogu bude Američan mexického původu, spisovatel a bývalý člen pohraniční stráže Francisco Cantú. Jeho kniha The Line Becomes a River (Hranice se stává řekou), ve které čerpá z vlastní zkušenosti na hranici dvou světů, se stala bestsellerem.

Čína a Bůh

Dalším objektem zájmu letošního Inspiračního fóra je Čína. Země, kterou sleduje celý svět. A naopak. Jak funguje tamější kombinace totalitarismu a kapitalismu? Jak režim využívá dnešní technologické možnosti ke kontrole lidí? Co chce Čína od okolního světa a co chce svět od ní? Takové a podobné otázky padnou v celodenním bloku Made in China. Odpovídat budou například norský politolog Stein Ringen nebo tuzemský analytik Tomáš Rezek, který se zabývá kybernetickou bezpečností a kriminalitou.

Den s názvem Bůh & Co. se pak zaměří na téma katolické církve, jejího smyslu v dnešním světě i dalšího směřování. Hostem bude první český vojenský kaplan, biskup Tomáš Holub. V církvi patří k progresivnějším proudům. Jednoznačně odsuzuje nacionalismus stejně jako „stavbu ideologických barikád proti genderu“.

A nakonec vnitřní světy

Inspirační fórum pamatuje i na ty, kteří si rádi přivstanou. A to každodenním ranním pořadem s názvem Vnitřní svět. Mezi hosty je bulharská básnířka Kapka Kassabova, která ve svém díle zkoumá hranice všeho druhu.

„Je důležité být otevřený a naslouchat, snažit se pochopit jeden druhého napříč tím, co nás rozděluje. V současnosti daleko víc než kdy dřív,“ říká Kassabova. Podobně smýšlí láma Sonam Tsering. Čtrnáct let se připravoval na mnišskou cestu v buddhistickém klášteře na severu Indie, ale nakonec se rozhodl odejít. Dneska provozuje v Praze stánek s tibetskou kuchyní. 

Související…

Až přijde klimigrace: Když globální oteplování nutí lidi opouštět domovy
Milada Kadeřábková

foto: Ji.hlava, zdroj: Ji.hlava

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...