fbpx
Nevěsty v barvě vlčího máku cupitají na hřbitov 1 fotografie
Svatební pár v Číně se tradičně odívá do červené barvy, která nosí štěstí.

Čínští novomanželé jsou ponoukáni k pokládání květin k hrobům revolucionářů

Zveřejněno: 13. 3. 2018

Jak lákavé. Čínský prezident spustil novou ideologickou vlnu, chce, aby mladí uctívali památku čínských soudruhů, kteří padli v boji za vítězství komunistické strany. Nevěsty, které s velkou vážností pojednávají předsvatební nákupy a které za vysněnými proprietami doteď vyjížděly do všech stran (ty nejmajetnější i do západoevropských luxusních butiků), teď musejí do svého obřadu zařadit nový rituál. Novomanželé jsou ponoukáni projevit svou solidaritu pokládáním květin u hrobů padlých revolucionářů.

Pamatuji se, jak jsem coby nezletilá družička v mrazu pokládala karafiáty k věčnému ohni za padlého vojína u kremelské zdi. Většina svatebčanů se nemínila veselit ani o minutu dřív, než splnili svůj dluh. Všichni, bez přemýšlení jako každá jiná svatba jsme nejdřív v taxících vyrazili na legendární místo. Zastávka neměla ideologický náboj, každá ruská rodina přišla o několik příbuzných (když ne většinu) v druhé světové válce. Šlo sice o zvyk skoro automatický, nikdo tam moc dlouho nerozjímal, ale do návštěvy se nikdo nemusel nutit.

Naproti tomu v Číně v roce 2018 jde o novinku a reakce Číňanů na pokládání chryzantém jsou rozporné. Lid sice uznává, že prezident Xi má vždycky pravdu, ostatně čínští komunisté právě v těchto dnech přepisují ústavu, aby prezident nemusel končit po druhém volebním období, ale mohl jako císař vládnout až do svého skonu, na druhou stranu, jeho občané jsou legendárně pověrčiví. Svatební rituály jsou staré mnoho staletí. 

Čínské nevěsty se pořád ještě nejraději vdávají v červených vyšívaných šatech, protože tradičně se věří, že ohnivá barva přináší novomanželům štěstí. Ani bílá, ani černá, které jsou spojovány se smrtí a se zármutkem, z pověrčivosti nejsou v tento den vítané. Stejně tak se netrpí jakákoliv zmínka spojená s mrtvými. Nejeden čínský blogger protestoval, že i tak jsou počty oddaných Číňanů povážlivě nízké: Proč je ještě víc odrazovat?

foto: Profimedia

Tipy redakce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

Přiznám se, že jsem tu od promoce nebyl. Tedy nějakých patnáct let. V Karolinu to...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.