fbpx

Proč psi hrají počítačové hry a proč je to dobře 1 fotografie
Není pravda, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Počítačové hry se naučí rád v každém věku.

Posaďme své starší blízké před videohry, pomůže to jejich mozku

Zveřejněno: 13. 2. 2018

Starého psa novým trikům nenaučíš. To je jedna z nejoblíbenějších anglických průpovídek. Ukazuje se, že není pravdivá. Naopak, chcete-li, aby pes zůstal mentálně agilní, přehrávejte mu videohry.

Američané nedávno přišli na to, že když starší lidi zapojili do speciálně koncipovaných počítačových her, pravděpodobnost demence se u nich snížila skoro o třetinu. Něco podobného se teď potvrzuje i u psů.

Počítačové hry – pes je hraje čumákem – fungují podobně jako trénink u štěňat. V tomto případě nestimuluje psa povely trenér, ale počítač. Na obrazovce se objeví obrázek, a když se ho pes dotkne, otevře se krmítko s odměnou. V druhé hře musí dát čumák na hýbající se obrázek. A ve třetí musí rozeznat rozdíl mezi tím, co je správné a co je špatné. Některým psům to chvíli trvá, ti nejchytřejší program zvládnou už napočtvrté.

Psi (podobně jako my ostatní) si na obrazovku tak zvyknou, že pokračují ve hře i po té, kdy už nedostávají žádnou odměnu. Pozitivní pocit je podobný tomu, který mají starší lidé, když se zase po dlouhé době učí novým věcem. Podobná regulérní cvičení pomáhají bojovat s apatií, zvyšují motivaci a chuť zapojit se. Mozek se může učit v každém věku. A nejen ten psí.

Když mi bylo třiatřicet let, v porodnici mi ke jménu dali červené razítko s velkým G jako zkratku pro „matka geriatrička“. Teď mám šéfa, který má u mého jména mentální červené G (viděl mě zmatkovat u počítače). Pokud vás někdo „géčkuje“ jenom proto, že vám bylo padesát, tweetněte mu elegantně  tento článek.

foto: Profimedia

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...