fbpx

Pátek Karla Křivana: Jak jsme v Česku zjistili, že nevíme nic 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Bitcoinová kauza, která hýbe Českou republikou, nám nenápadně naznačuje, že bychom do sněmovny možná měli výjimečně zvolit lidi, kteří alespoň tuší, kam se ubírá dnešní svět

Zveřejněno: 6. 6. 2025

Přišel mi na facebook článek z dvacátých let minulého století s titulkem Nebezpečí moderní rychlosti života. Byl o sjezdu amerických lékařů v Londýně, dnes bychom řekli kongresu, kde měl přednášku i jakýsi lord, králův lékař. A ten si stěžoval, že rychlost života daná automobily, telefony a bezdrátovou telegrafií vede ke ztrátě schopnosti člověka pro zvolnění životního tempa. Což přináší mozkovou i srdeční ochablost.

Zaměňme technické novinky tehdejší doby za ty dnešní a máme téma, které dnes najdeme každý den v nějakém tom on-line příspěvku. Změny byly málokdy mocenskou elitou vítány, protože ony elity si přejí svět, jaký již dokázaly ovládnout. Nechtějí se učit něco nového.

Když přichází konkurence

Navíc novinky s sebou přináší i nové elity, jak byznysové, tak kulturní a politické. Tedy neznámou konkurenci. Zjednodušeně řečeno, boj starých peněz proti novým tu byl vždy. Z jedné strany lpění na vyzkoušených způsobech, které je vydáváno za jinak ctihodný konzervatismus, ale ve skutečnosti je jen snahou udržet získané pozice.

Současná česká bitcoinová bramboračka ukazuje, jak málo ti, kteří rozhodují, rozumí současnému světu.

Ze strany druhé ignorance hodnot, institucí a postupů, které civilizaci vytvořily a jejichž vykořenění by znamenalo její pád, protože bez navázání na předchozí úsilí zůstane jen povrchní plytkost, kterou odplaví každý další příval novot. Tak se dají prodávat rychloobrátkové brandy, ale nedají budovat země.

Co má přežít?

Poznání toho, co má přežít, protože je nezbytné i v nové době, a čeho se musíme zbavit, protože nám překáží v růstu, patří k nejdůležitějším vlastnostem lídrů, kterých se nám nyní nejen v Česku tak nedostává.

Současně tato schopnost vyžaduje širší znalosti a schopnosti než jen vhled, byť sebehlubší, do jednoho oboru. Právě jednooboroví mistři, kteří si myslí, že stačí vědomosti a zkušenosti z jedné oblasti překopírovat na fungování celé společnosti, způsobují naši současnou nepohodu. Václav Havel mohl na blbou náladu upozornit před téměř třiceti lety nejen proto, že to byl citlivý pozorovatel společenských změn, ale také proto, že to byl člověk, který se na chod obce uměl dívat z nadhledu a různých úhlů pohledu.

Co je to ten bitcoin

Současná česká bitcoinová bramboračka ukazuje, jak málo ti, kteří rozhodují, rozumí současnému světu, a také to, jak bez uzardění komentuje kde kdo věci, o nichž nemá ani tušení. V týdnu jsem seděl na zahrádce jedné pražské kavárny, čekal jsem na kolegu, a tak jsem si stoupl a ptal se lidí, kteří šli kolem, co je to bitcoin, jak se k němu dá dostat, jak funguje peněženka, když už jej získám.

Odpovědi připomínaly moje výsledky na zkoušce z matematiky. Nepopsaný list papíru. Jak říkal Cimrman: „Nevíme tedy nic, ale zato to víme správně.“ Což tak nevadí u běžného občana jako u lidí, kteří rozhodují. Leč právě ti běžní občané budou za pár měsíců rozhodovat kudy dál.

Dříve než zadáme umělé inteligenci, aby nám vysvětlila, co jsou to kryptoměny, měli bychom se jí zeptat, kdo bude v našem kraji kandidovat do sněmovny. Ne jen jaké politické strany, ale také jací lidé.

Protože pokud klíčová instituce země nebude složena jak z těch, kteří vědí, kudy běží zajíc v jednadvacátém století, tak z těch, kteří chápou, proč jsme se této doby dožili jako zatím úspěšná civilizace, může se nám stát, že se o nás za pár let buď budou točit dokumenty ve stylu „tudy ne, přátelé“, když už jsem jednou citoval toho Cimrmana, nebo budeme připomínat jepice ze hry bratří Čapků Ze života hmyzu. Pomozme si na závěr myšlenkou Steva Jobse, že vliv na myšlení lidí bude mít ten, kdo „dokáže spojovat věci“. A především lidi, dodávám k tomu skromně já.

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...