fbpx

Pátek Karla Křivana: Chvála pobytu na kavárenských zahrádkách 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

O tom, jak se dá poznat skutečný příchod jara ve městě a jak bychom si ho mohli zpestřit ještě třeba tím, že se na chvilku zastavíme

Zveřejněno: 22. 3. 2024

Nesměle, po troškách, ale vytrvale se na chodnících před kavárnami a hospodami objevují zahrádky, tyto poslové jara ve městě. Nejdříve se vysunou dvě tři křesla vedle vchodu, nebo jen stolek na vysoké noze na rychlé kafe na stojáka k cigáru. Místa se hned zaplní, a tak druhý den je židlí víc. A nejsou to již jen ty narychlo vyndané, ale ty, které patří už ke stolům, a obsluha si po půl roce zazimování opět zvyká chodit za hosty ven. Až se objeví i druhá řada stolů a židlí, tak bude jasné, že zima je definitivně pryč a kavárenským povalečům začala sezóna.

Neznám příjemnější trávení pražského denního života než se zastavit, posadit k volnému stolku před kavárnou, zapálit si doutníček, vdechnout vůni kávy a sledovat cvrkot ulice. Baví mě pozorovat lidi a odhadovat, kdo jsou, nad čím přemýšlí, nebo kam spěchají.

Hra na casting

S kamarádkou jsme s oblibou prolenošili nejedno jarní odpoledne hrou na casting. Vybrali jsme název známého filmu a hledali do něj obsazení podle osazenstva zahrádky nebo lidí, kteří nás míjeli na chodníku. Tamhle sedí skvělá Thelma a teď prošla parádní Louisa a tamten kluk, netrpělivě čekající na zastávce tramvaje, by byl skvělý na roli, kterou hrál Brad Pitt. Kdepak, támhleta dáma, zuřivě mávající na číšníka, by se na Louisu hodila mnohem lépe. A co teprve obsadit Pulp Fiction.

Jsem rád, když se mi podaří přijít o trochu dřív. Mohu se pak tvářit velmi zaneprázdněně, stihnu si vyndat a otevřít „komp“ a cosi zuřivě píšu.

To vypijete spoustu kafí, než objevíte správného Travoltu. A casting takového Trainspotingu v běžné kavárně nedáte, to si musíte sednout někam poblíž školy nebo klubu, kde se srocují lidé před večerní zábavou. A na to je v pozdních odpoledních hodinách přece jen ještě chladno. Chcete-li vybrat správné herce do seriálu Jistě, pane ministře, doporučuji podloubí na Malostranském náměstí před tamní hospodou. Poslanců, jejich asistentů a vůbec lidí z politického prostředí tam uvidíte množství větší než menší.

Kancl na vzduchu

Na zahrádce se nemusí jen lenošit. Samozřejmě i pracovní schůzky jsou v nich během jara, léta a začátku podzimu příjemnější než v uzavřených prostorách během chladných dní. Jsem rád, když se mi podaří na takovou schůzku přijít o trochu dřív. Mohu se pak tvářit velmi zaneprázdněně, stihnu si vyndat a otevřít „komp“ a cosi zuřivě píšu. A popravdě, časový stres na mě funguje lépe než živá voda. Za těch deset minut, než dorazí klient, stihnu vyřídit víc mailů než za půl hodiny v kanclu.

Každopádně mi přijde, že v Praze otevíráme zahrádky zbytečně později než v jiných evropských městech, která jsem navštívil. Snad pořád neumíme trávit čas ve městě venku, na ulici. Možná stále vnímáme chodníky jako prostor k pohybu, a ne k pobytu a zastavení. I tato naše uzavřenost a ono pelíškování se ovšem postupně mění a veřejný prostor stále více obsazují lidé, kteří mají rádi městský život v jeho plnosti.

Chodníky a ulice nabízí mnohem víc než jen využití pro přesun z místa A do místa B. Jen na tříminutové cestě u nás na Výtoni od tramvaje domů míjím čtyři zahrádky. Je to veselejší a příjemnější pocit, než když jsou chodníky prázdné. Včera ty zdejší zahrádky nestály ještě ve své plné síle, ale židličky už venku byly. Jaro je tady.

Související…

Pátek Karla Křivana: Když pražský tramp vyrazí na Wagnera
Karel Křivan

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...