fbpx

Žádné zoufalé manželky. Pro ženy je střední věk ten nejlepší 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Ženy ve středním věku, ale zároveň i po něm, mají velmi rozmanité zkušenosti, zázemí, plány. A jsou zaneprázdněné jako nikdy předtím! Mají zkušenosti, převzaly konečně odpovědnost za svá rozhodnutí a pomalu vypouštějí zbytečné mindráky ze svého vzhledu. Ideální věk

Zveřejněno: 5. 12. 2023

Koho si představíte, když se řekne „žena ve středním věku“? Většina lidí sem zařadí dámy mezi třicítkou a padesátkou, tedy velmi širokou škálu. Tato věková škatulka je také často spojená s pachutí „mít to nejlepší za sebou“. Pojďme v představách ještě o kousek dál. Vybaví se vám otravná starší dáma, která nemá smysl pro dobrodružství? Nesnášenlivá „čarodějnice“ ze sousedství, šmírující za záclonou? Nebo dáma na vysokých podpatcích, která na třídních schůzkách trapně hází očima po tělocvikáři?

Tyto nepříliš lichotivé představy se s námi táhnou už od středověku, kdy patřily právě „ženy středního věku“ mezi nevhodné členy společnosti – obzvlášť pokud se jednalo o ženy s jasným názorem, byly bezdětné, nebo si „jen“ užívaly svobodnou sexualitu bez manželského svazku.

Za tento životní styl už sice nikdo neskončí na hranici, nálepky a předsudky s námi ale zůstávají. V roce 2011 se například předvedl australský opoziční lídr Tony Abbott v davu protestujících proti uhlíkové dani s transparentem „Ditch the Witch“ (zbavme se čarodějnice). Tou čarodějnicí byla míněna tehdejší premiérka Julia Gillardová. Během prezidentské kampaně v USA v roce 2016 byla do stejné role pasována Hilary Clintonová.

Svoboda, moudrost, zkušenosti

Jak ale píše pro magazín Body and Soul Dr. Rachel Matthewsová, lektorka a autorka bestselleru Nikdy se netvařte zoufale, ve skutečnosti je střední věk etapou zkoumání a růstu. Máme spoustu zkušeností, převzaly jsme konečně odpovědnost za svá rozhodnutí a zároveň pomalu vypouštíme neustálé zbytečné mindráky ze svého vzhledu. Díky tomu všemu jsme sebevědomé a připravené na všechna další dobrodružství, která na nás čekají.

Mé sestřenici G je 70 let a každoročně putuje Nepálem. Na začátku tohoto roku prošla pěšky Španělsko, projela na kole Francii a cestovala lodí po evropských kanálech. Jestli tohle je to, co přichází po středním věku, pak si dávám hned přihlášku.

Co přijde po dosažení středního věku? Mnoho z nás si myslí, že za ním už je jen sešup dolů. V historii se však období po středověku nazývá raný novověk, tedy doba humanismu a duchovního i kulturního rozmachu. Není to povznášející?

„Jedny z nejpůsobivějších, nejkrásnějších a nejinspirativnějších žen, které znám, jsou šedesátnice a starší. Mé sestřenici G je 70 let a každoročně putuje Nepálem. Na začátku tohoto roku prošla pěšky Španělsko, projela na kole Francii a cestovala lodí po evropských kanálech. Jestli tohle je to, co přichází po středním věku, pak si dávám hned přihlášku,“ tvrdí Matthewsová.

I proto se pojďme konečně jednou provždy rozloučit s termínem střední věk a říkat svůj skutečný počet let s hrdostí za všechny roky, během kterých jsme mohly vyrůst do této špičkové formy. Mimochodem, pokud si nechcete připadat „staré“, jednou z nejlepších strategií je přestat se chovat na svůj věk!

Související…

Vdané ženy, které ve středním věku pracují, jsou později ve stáří šťastnější
Tereza Hermochová

foto: Shutterstock, zdroj: Bodyandsoul.com

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...