fbpx

Zveřejněno: 16. 10. 2017

Soucit a vnitřní mír jsou důležité nejen pro okolí, ale i pro nás samotné. Když soucítíme, pomáháme vlastně sami sobě. Je to cyklicky uzavřený kruh. Jakákoli pomoc druhým totiž posiluje i náš vnitřní klid. A vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z atributů štěstí, je nejvyšší čas jej začít podporovat. 

Jeho Svátost tvrdí, že soucit s ostatními je způsob, jak získat sílu, kterou následně využijete při řešení vlastních problémů. „Soucit otevírá naše srdce. Když projevujeme soucit, čerpáme větší sílu, nacházíme vnitřní mír. Je to přímá úměra. Čím více soucitu máme pro druhé, tím více milosti a lásky získáme pro sebe.

Soucit a štěstí jsou spojené nádoby

Podle dalajlámy nás soucit a laskavost stojí málo námahy. Odráží se ale v pocitu štěstí. „Štěstí pro nás není někde připraveno, ale pochází z vlastních akcí,“ říká. I z toho důvodu bychom neměli být odmítaví k nepřátelům a naopak se snažit vžít i do jejich negativních emocí. Pozitivní přístup k lidem, kteří nám ublížili, totiž pomáhá posilovat i toleranci a trpělivost. Říkáte si, že je to těžké? Zkuste si představit, že váš nepřítel pro vás dělá hezké věci, takové, po kterých toužíte, a opakujte to tak často, dokud se pocity nenávisti nerozptýlí.

shutterstock 121923286

Hněv nám zavírá oči

Podle dalajlámy násilí pramení z hněvu, který snižuje naši schopnost řádně posoudit, co se ve světě vlastně děje. Hněv tedy souvisí se strachem a úzkostí. „Jednou z věcí, které se musíme naučit, tedy je, jak pěstovat pozitivní emoce, jež se postaví destruktivním emocím, jako jsou hněv a strach. Soucit například přináší sebedůvěru a schopnost jednat otevřeně. To pak posiluje důvěru, která je základem pro přátelství,“ dodává dalajláma.

foto: Shutterstock, zdroj: Huffpost, Addicted2Success

Tipy redakce

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Zloději kradou písek z pláží. Je to velmi cenná komodita

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...