fbpx

Zveřejněno: 13. 3. 2017

Sny mívá pravidelně přes 90 procent lidí. Ty lucidní se týkají jen těch, kteří se takto snít naučí. Je ale dokázáno, že výrazně přispívají k vyšší kvalitě života, kupříkladu do něj vnáší více svobody a uvolnění. A to je minimálně jeden důvod k tomu, abyste se pokusili si tuto techniku osvojit.

shutterstock 578276878
Lucidní sny, na rozdíl od těch běžných, dokážete ovlivnit. Neběží nezávisle na vaší vůli, ale můžete režírovat jejich průběh. V lucidním snění si zcela jasně uvědomujete, že spíte ve své posteli a zároveň jste ve svém snu.

Jedna z technik, jak tohoto stavu dosáhnout, je si při usnutí uvědomovat svoje ruce a plně se na ně soustředit. Toto řízené myšlení vás naladí na lucidní frekvenci. Vzpomenete si na své ležící a spící já v posteli, a tak si uvědomíte, že vlastně nejste bdělí a zároveň se ve vaší hlavě odehrávají barevné příběhy.

Právě v tento okamžik může začít velké dobrodružství. Někdy to chvíli trvá a chce to trénink. Důležité je ale nevzdávat to po pár negativních zkušenostech. Pokud se vám to tedy nedaří ihned, začněte si pravidelně do svého notýsku zapisovat i své běžné sny, které zažíváte bezděčně. Každodenním psaním se totiž může velmi rychle zvýšit vaše snová kapacita, a to může otevřít schopnost si svůj první lucidní sen přivodit.

Soukromá laboratoř na sny

V lucidním snu můžete zkoušet úplně vše, co vás napadne, protože je to taková snová laboratoř, ve které můžete experimentovat s různými potrhlými nápady. Z dlouhodobého hlediska získáte pomocí této praktiky pocit svobody a schopnost měnit věci i v každodenním životě. Člověku se často zvýrazní cit pro přítomnost. Díky tomu, že si může vyzkoušet nové role ve snu,, se také stane uvolněnějším a vyrovnanějším.

Tato netradiční technika také pomáhá zbavit se různých fobií. Pokud máte například strach z létání, můžete si navodit ve snu situaci, kdy jste stovky metrů nad zemí, a přesto se cítíte příjemně. Pozitivní pocit si tak přenesete i do skutečnosti a vaše obavy se opravdu eliminují. Po pár snových zkušenostech je velká pravděpodobnost, že fobii odrazíte úplně.

shutterstock 578960551
Kreativita na počkání

Lucidní sny můžete využít také ve vlastní kreativitě, tak jako to vyzkoušelo už mnoho vizionářů, umělců a vědců. Říká se, že Paul McCartney z věhlasné skupiny Beatles v lucidním snu slyšel skladbu „Yesterday“, která se okamžitě stala obrovským hitem v dobách jeho největší slávy.

Někteří tibetští lámové a indiánští šamani jsou ve své podstatě díky této možnosti snění neustále bdělí a překypují radostnou energií, která je luciditě vlastní. Jelikož třetinu svého života běžný člověk prospí, můžete ušetřit hodně času, pokud si tuto metodu osvojíte. Budete mít na sebe nejen více času, ale naleznete i nový prostor pro své kreativní sebevyjádření.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...