fbpx

Zveřejněno: 24. 5. 2017

Před 54 lety započal astronaut NASA Gordon Cooper jednu z nejvelkolepějších moderních výprav za pokladem. Tehdy začal v kosmické lodi tvořit unikátní mapu, která by mohla v budoucnu vést k nalezení stovek vraků z dob objevitelských výprav. Nyní v expedici za možná největším zlatým bohatstvím na dně oceánu pokračuje dlouholetý Cooperův přítel Darell Miklos, jehož pátrání už přineslo první ovoce –lodní kotvu z dob Kryštofa Kolumba. Díky štábu Discovery Channel mohou nyní toto vzrušující putování v pořadu Cooperův poklad sledovat i čeští diváci.

15. května 1963 odstartoval astronaut Gordon Cooper z mysu Canaveral svůj čtyřiatřicetihodinový let. Jak letecký veterán a nadšenec do ztroskotaných lodí později prozradil svému důvěrníkovi, neměl za úkol se při 22 obletech Země pouze kochat výhledem. Byl pověřen tajnou misí k odhalení sovětských jaderných zbraní. Citlivé detekční zařízení dlouhého dosahu, které s sebou měl k dispozici, však zachycovalo i jisté malé hodnoty na útesech v mělkých vodách Karibiku.

cooperuv poklad2

Mapa může odkrýt nevídané poklady

Mapa pokladů

Cooper si tyto anomálie poznamenal na kus papíru a ukázalo se, že souřadnice vyznačují trasu, jíž kdysi brázdily španělské galeony naložené zlatem. Tak v průběhu několika desetiletí tajně vznikla podrobná mapa pokladů včetně obsáhlé složky plné plánů, ilustrací a ručně psaných poznámek, které, jak věřil, mohou vést k pohádkovému bohatství i historickým objevům.

cooperuv poklad3

Trasa, jíž kdysi brázdily španělské galeony naložené zlatem

Proměnit úsilí ve výsledek

Nyní je Darell Miklos, Cooperův dlouholetý přítel a profesionální hledač pokladů, připraven vydat se na tuto výpravu a proměnit úsilí svého mentora ve výsledek. Kamery Discovery Channel ho při tom doprovázejí na každém kroku. „K uskutečnění podobné expedice je třeba hodně –  speciální povolení, finanční prostředky, důvěryhodná posádka, výbava a v neposlední řadě spolupráce Matky přírody,“ vypočítává Darrel Miklos. „Většina těchto míst je tak izolována, jste vzdáleni až hodiny od pobřeží. Pokud nemáte potřebné informace, kde přibližně mohou vraky ležet, je to jako hledat jehlu v kupce sena.“

Výsledky práce celého týmu podmořských zlatokopů jsou představeny v novém pětidílném dokumentárním seriálu Cooperův poklad, který bude vysílán v premiéře každou neděli od 28. května 2017 ve 22:00.

Čtěte také:

Budou hlubiny oceánů skrývat obří baterie? 

Vesmír ještě nikdy nebyl tak blízko. Proč znamená raketa SpaceX revoluci? 

Chile vyhlásilo národní park na neuvěřitelných 11 milionech akrů

 

 

 

 

 

 

foto: Facebook, Shutterstock, zdroj: Discovery.com

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...