fbpx

Zveřejněno: 20. 3. 2017

Také vám chybí doby, kdy muži běžně drželi dámám dveře a pomáhali jim do kabátu? Mnohé naštěstí můžete změnit k lepšímu, a to výchovou svých synů v galantní pány.

Výchova syna v gentlemana je založena zejména na respektu a týká se nejen vztahů k něžnějšímu pohlaví, ale všeobecně ke všem lidem, a dokonce i k důležitým hodnotám, jakými jsou například peníze a práce. Gentlemani mají vysoce rozvinutou empatii, jsou laskaví, zodpovědní, váží si druhých a mají k nim úctu.

gentleman shutterstock 538967926
Taková výchova tak není zrovna nejjednodušším úkolem – úsilí se však mnohonásobně navrací. Díky slušnému chování a výbornému vystupování jsou takoví jedinci ve společnosti velmi oblíbení a snadno v ní dosahují svých vytyčených cílů. „Dnes už nikdo nepochybuje, že etiketa otevírá dveře v jakémkoli kontaktu s lidmi, na úřadech, ve školách, ve společenském styku, v osobním životě, při obchodním jednání,“ potvrzuje odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček.

Já gentleman, ty gentleman

Jak to tak bývá, děti se učí zejména pozorováním a nápodobou. Zde by se tedy měli zapojit především tatínci či další mužští členové rodiny a malému chlapci ukazovat, jak se mají chovat správní muži. Nejsilněji na dítě působí vztah mezi rodiči, který by měl být založen na lásce, úctě, důvěře a vzájemné pomoci. Potomek velmi silně vnímá nejen mezilidské vztahy, ale i kontakty jemu blízkých lidí ke zvířatům, přírodě nebo k práci.
Sílu slušného chování můžete demonstrovat snad v každé situaci, byť by mělo jít o „pouhé“ pozdravení známého člověka. Jak uvádí Ladislav Špaček: „Člověk, který je společenský a ohleduplný vůči lidem ve svém okolí, je oblíbený a lidé ho vyhledávají.“ Vaše dítko tak jasně uvidí, že gentlemanské zvyky jsou lidmi pozitivně hodnoceny, a jelikož chce být samo chváleno, bude mít tendenci toto chování napodobovat.

Sázka na fantazii

gentleman shutterstock 387734224
Děti milují vymýšlení barvitých příběhů, proto zapojte jejich fantazii. Pomohli jste mladé ženě s kočárkem do schodů? Převedli jste slepce přes silnici? Vynesli jste sousedovi těžký nákup? Vysvětlete svému synovi, proč jste to udělali – seznamte ho se svými motivy i pocity a společně vymýšlejte podobné situace, ve kterých byste mohli takto pomoci. Syn tak uvidí, že je pro vás slušné chování naprosto přirozené, a snáze jej začlení i do svého způsobu života.

Akce!

Sám váš syn by měl dostávat šance ukázat, jaký je gentleman. Spoustu příležitostí mu k tomu nabídnou zejména setkání s vrstevníky, při nichž se mu můžete stát tichým rádcem. Chvalte ho za slušné chování; v opačném případě s ním situaci v klidu proberte a společně vymyslete, co by příště mohl udělat jinak. Naše děti jsou naše budoucnost a my nyní máme jedinečnou příležitost vychovat čestnou, uctivou a laskavou generaci.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu video z akce hned po akci

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...