fbpx

Zveřejněno: 2. 4. 2017

Rodina je naší vizitkou. Nemyslím tím samozřejmě rozesmáté fotografie na sociálních sítích, ale pravou podstatu našich vztahů doma. Ty sice nikdo nevidí, ale závisí na nich vlastně kvalita života. Co tedy dělat, když jsou tyto vazby disfunkční? Rodinné konstelace dokážou vrátit harmonii i do válečné zóny.

Chtěla jsem původně tenhle článek začínat statistikami o rozvodovosti v České republice… prostě tak trochu vás na začátku vyděsit pro větší dramatický dopad. Když jsem ale potom vygooglila slovo “rozvod”, objevilo se mi čtyři a půl milionu výsledků, zatímco jakmile jsem do vyhledávače zadala slovo “rodina”, výsledků bylo neuvěřitelných třicet dva milionů. To mi vlastně dalo naději, že i když váš život za zavřenými dveřmi ne tak docela funguje, stojí za něj bojovat. A přesně o tom jsou i Rodinné konstelace. Pozitivní přístup k věci a hledání problému v sobě sama vám dokáže otevřít oči.

child 1835730 640

Vztahy v rodině vás ovlivňují v každé sekundě!

Jak terapie funguje?

Rodinné konstelace jsou vlastně metodou rozvoje osobnosti a dá se říci, že i jistou formou psychoterapie, kterou vyvinul v osmdesátých letech Bert Hellinger. Ten si všiml, že v příbězích lidí jsou často nepřehlédnutelné podobnosti, a objevil určité vzorce chování. Tvrdil, že člověk je ovlivňován i generacemi, které tu byly před ním. Děti vychovávají rodiče, ty zase jejich rodiče… a tak to jde dál a dál a v nás zůstává hluboká stopa minulosti.

Sama technika konstelací spočívá ve vytvoření modelu rodiny z jiných účastníků skupinové terapie, jejich následné převzetí charakteristických rolí a přehrávání situace. Problém se tak zobrazí v úplně jiném světle, vidíme ho s odstupem a často vyplynou na povrch skryté nuance, které by jinak zůstaly neobjeveny. Ukazuje se například, že v takových případech hrají velkou roli osoby, které zdánlivě s rodinou nijak nesouvisí, jako jsou lidé z minulosti, příbuzní s tragickým osudem nebo nežádoucí jedinci v rodině. 

Informujte se o své minulosti

grandparents 1969824 640

Jelikož je tato metoda založena na faktu, že dítě je v podstatě svými rodiči a zkušenosti i vlastnosti jsou nám tím pádem předávány už celá staletí, pokud se rozhodnete dát konstelacím šanci, je vždy dobré si nejdříve zjistit nějaké informace o jednotlivých členech rodiny, třeba i tři generace dozadu. Počítá se vše, lásky, nemoci i jakékoliv vztahy… Potom je samozřejmě na vás i na terapeutovi, jak dokážete společně v těchto křižovatkách vašeho života hledat odpovědi na současné problémy.

Terapie se nemusí týkat pouze rodiny, tato metoda jde aplikovat i na jiné problémy, které nás mohou trápit. Jak píšeme mimo jiné i v článku Cizinec ve vašem nitru, cílem je objevení a nastolení harmonie. Má moc nám dát schopnost vidět skrz svou vlastní pýchu a objevit pravou podstatu problému. Pomalu díky ní budujeme lepší vztahy nejen se svým okolím, ale hlavně i sami se sebou. Protože každá změna začíná vždy pouze v našem nitru. Konstelace je velmi rychlá cesta ke skutečné příčině. Když se klient dívá na konstelaci, sleduje své nitro. Z legrace říkám, že člověk při terapii vyvrhne své nitro před sebe na podlahu a potom už mu nezbude, než se na něj dívat. Konstelace ukazují opravdovou příčinu trápení, se kterým přijdete. V tom je jejich obrovská síla,”  Mgr. Pavel Veselý terapeut Cestou k sobě.  

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....