fbpx

Zveřejněno: 19. 3. 2017

Okolí nám nemilosrdně předkládá nutnost rozhodnout se mezi kariérou a dětmi. Jenže spokojenost člověka lze naplnit daleko kvalitněji za rovnovážného postavení obou skupin hodnot. 

Soudobým trendem, který dnes hýbe světem, je dobře se vzdělat, najít slušnou práci a vydělávat a vydělávat do té doby, než přijde podnět k založení rodiny. Zvlášť před ženami stojí jednoho dne „Sophiina volba“, kterou sféru upřednostní. A jak už to tak bývá, každá volba má svá pro a proti. Ženy, které se rozhodnou pro rodinu, se už jen obtížně navracejí do práce. Pro zaměstnavatele jsou nevýhodné. Jednak tím, že většinou potřebují krátit pracovní dobu, existuje zde vždy i riziko onemocnění dětí a častých výpadků, a to se zaměstnavateli nechce podstupovat. Sekundárně se samozřejmě snižuje ekonomický potenciál rodiny. Na druhou stranu ženy, které dají zelenou práci, stejně časem zatouží po dětech. Ale biologické hodiny jsou neúprosné a je prokázáno, že právě tyto ženy mají potíže s hledáním životního partnera (častěji se rozchází/rozvádí) i s početím. 

Najde, kdo hledat chce

mother 429158 640
V Americe se už několik desítek let uplatňuje model Work-life balance – „rovnováha práce-život“. Blanka Junová, která se problematikou tohoto equilibria mezi pracovní a rodinnou sférou zabývá, vychází z přesvědčení, že naše fungování ve společnosti i na pracovišti může být v souladu s vnitřními potřebami ve vztahu k soukromému životu.

Slaďování soukromého a pracovního života je jednou z možností, jak začít. Jeho výchozím bodem je pochopení výzvy současné ekonomické i společenské krize, která odráží potřebu změny. Tedy pochopení, že zdravá ekonomika a společnost jsou úzce propojené se stejně zdravým pracovním prostředím, kde jsou vytvářeny podmínky pro možnost pracovního i osobního uplatnění.

Výhody nese pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Pro firmy a organizace je zavedení takového opatření cestou, jak si udržet kvalitní pracovní klientelu, aniž by utrpěl jejich výkon i možnost, jak snížit některé náklady na lidské zdroje. Podle studie federace nezávislých zaměstnavatelů (CFIB) slaďování osobního a pracovního života přináší o 34 % vyšší produktivitu. Je též dokázáno, že zaměstnanci, kterým zaměstnavatel vychází vstříc například formou práce na dálku či částečného home office, jsou mnohem efektivnější a výkonnější.

board 1193334 640
Pomalu, ale jistě

Přestože za hranicemi je tento model již zcela běžný, protože zaměstnavatelé již pochopili, že dají-li svým zaměstnancům větší manévrovací prostor pro to být sám pánem svého vlastního času, mohou jedině záskat, české firmy k Work-life balance přistupují s patrnou dávkou obezřetnosti. „Protože flexibilní formy práce a jiné nástroje slaďování v naší pracovní kultuře ještě nejsou zcela běžné, je velmi pravděpodobné, že váš nadřízený bude přinejmenším „ostražitý“, v nejhorším případě bude jednoznačně proti. Jak za takových podmínek postupovat? První bod je naslouchat, naslouchat, naslouchat a druhý ptát se i v případě negativní odpovědi. V asertivitě se tento postup nazývá negativní dotazování,“  radí Blanka Junová a dodává: „Chtěla bych podpořit kohokoliv, kdo se v takové situaci nachází, aby setrval ve svém úsilí. A každý takový se na mne může s důvěrou obrátit.“

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...