fbpx
Zveřejněno: 10. 3. 2017

Necelých devadesát minut jízdy od Krakova se rozprostírá malebná vesnička, která jakoby byla vytržená z pohádkové knížky. Stranou od turistických senzací malují místní obyvatelé přenádherné květinové motivy na svá přístřeší. Poznejte krásy lidového umění - představujeme vám kouzelnou Zalipii.

Bylo nebylo, v malé polské vesničce s kouzelným jménem Zalipie, vařívala jedna žena ve světnici nad otevřeným ohněm jídlo. Po dýmu však na stěnách zůstávaly nehezké stopy. Kreativní kuchařce se kouřové mapy nelíbily, a tak je přemalovala nádhernými květy. Místo štětce použila kravské štětiny, bílou barvu namíchala z vápna a černou zas ze sazí z komína.

Tehdy však nemohla ještě tušit, že právě ona stála za zrodem mnohaleté tradice. Postupem času se do kreslení totiž pustili všichni zdejší obyvatelé a nezůstali jen u interiérů. Pomalovali své domy, stodoly, kurníky, králíkárny, studny a dokonce i psí boudy. Květinová výzdoba byla čím dál více propracovanější a hýřila všemi barevnými odstíny, jaké si jen dokážete představit.

Po Druhé světové válce vyhlásila Zalipie soutěž o nejhezčí malovanou chatu, aby se lidé psychicky zotavili z hrůzostrašných událostí, které zemi v průběhu bojů postihly. Soutež byla tak populární, že se stala místním zvykem, a tak ji obec pořádá každým rokem, kolem svátku Corpus Christi (Božího těla). Toužíte-li spatřit místo, kde lišky dávají dobrou noc a kde skromní lidé žijí šťastně až do smrti, navštivte nedalekou Zalipii. 

Jaké stavení se vám líbí nejvíce? Podívejte se do naší galerie. 

Foto: Boredpanda.com 

Galerie

Tipy redakce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z jeho akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Globální oteplování: Nejdůležitější fakta a kde se vzal český skepticismus

Globální oteplování: Nejdůležitější fakta a kde se vzal český skepticismus

Řada českých publicistů i vědců se v poslední době vyjadřuje s pochybami o...

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

S Tomášem Zimou o roce 2050: Snad nás technika neodlidští a planeta unese

Přiznám se, že jsem tu od promoce nebyl. Tedy nějakých patnáct let. V Karolinu to...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.