fbpx

Zveřejněno: 20. 3. 2017

Přiznám se, že ještě nedávno jsem netušila, co je upcycling. Věděla jsem samozřejmě, že se dají ze starých látek ušít úžasné nové šaty, a taky už jsem pár takových výtvorů ve skříni měla. Ale nebyla jsem informovaná o tom, že má tento proces specifický název a že je jedním z velkých a uznávaných směrů v oblasti udržitelné módy.

V současnosti je naše doba poznamenaná globalizací a možností levné pracovní síly zejména v „zemích třetího světa“. V kombinaci s automatizací a optimalizací technologií v látkovém průmyslu je nyní možné šít šaty za neuvěřitelně nízké náklady, což přineslo i trend levného oblečení na jednu sezónu.

Poměr cena kvalita

Nízká cena však nezaručuje „výhodnost“ tohoto nákupu ani zanedbatelný negativní dopad - můžeme se samozřejmě bavit o pracovních podmínkách, díky kterým jsou tyto ceny možné, o platech, o pracujících dětech apod. Ale možná stačí, když se zamyslíme i nad tou nejjednodušší rovinou problémů - nad množstvím odpadu, který při výrobě takového oblečení vzniká.

Levné šaty produkují větší odpad již při výrobě (nemusíme tolik šetřit drahou látkou), ale i po obnošení. Zpravidla je nenosíme déle než jednu či dvě sezóny a pak je snazší je prostě vyhodit.

A jelikož všichni dobře víme, že je na světě odpadu již dost, pokusili jsme se vydat opačnou cestou. Nejen, že se snažíme v rámci Ecstatic Fashion navrhovat šaty, které kvalitou vydrží dlouhé roky, ale také budou i stylově nadčasové. V rámci kolekce Sweet Sárí Delights a v celé naší Vintage linii děláme to, čemu se odborně říká „upcycling“ – dáváme starým látkám nový život.

urban witches 02

Tým Ecstatic Fashion

Pokud se jedná o starožitné (vintage), nebo-li lidově řečeno, starobylé látky z Indie, bavíme se zpravidla o naprosto nádherných materiálech, které jsou bohaté na kvalitní ručně vyšívané vzory a nápadité detaily. Byla by je opravdu škoda nevyužít. Ano, znamená to sice, že si musíme poradit s tím, že jejich barva nemusí být vždy stabilní. Také nalezneme tu a tam skvrny a nebo i díry. Látka je také velmi křehká, a proto se musí kvalitně podšívat. Ale věřím, že právě k tomu slouží lidská tvořivost - abychom nacházeli kreativní řešení a na konci dne dokázali starší dokonale-nedokonalé sárí přetvořit na opravdu jedinečné šaty.

Ve chvíli, kdy si pořizujete oblečení z naší Sweet Sárí Delights kolekce si kupujete unikátní kus, a zároveň pomáháte realizovat další životní kolo jedinečných starobylých materiálů. Omezujete odpad fashion průmyslu – a i když jen trochu, ale přece jen - vytváříte lépe udržitelnou budoucnost díky šatům, které jsou stejně tak jedinečné jako vy sama.

Jsem na Festival Evolution

Chcete se se mnou setkat naživo? Navštivte největší festival osobního rozvoje ve střední a východní Evropě - Festival Evolution. Moje vystoupení najdete zde

foto: Ecstaticfashion.com, Shutterstock, zdroj: Ecstaticfashion.com

Galerie

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...